Connect with us

Genel

“3. Havalimanını Öyle ya da Böyle Gerçekleştireceğiz”

Yayınlandı

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lutfi Elvan, 3. havalimanının, İstanbul ve Türkiye için hatta dünya için olmazsa olmaz bir proje olduğunu vurgulayarak, “3. havalimanını öyle ya da böyle gerçekleştireceğiz; vatandaşlarımız bundan emin olsun. Bizim için önemli olan milli iradedir, milletimizin talebidir” dedi.

Elvan, AA Editör Masası’nda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Hava trafik yoğunluğu açısından Türkiye’nin dünyada en önemli merkezlerden biri konumuna geldiğini belirten Elvan, Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı’nın Türkiye’nin ve bölge ülkelerinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde olmadığını söyledi.

Atatürk Havalimanı’nın dünyanın en önemli transit merkezlerinden biri olduğunu belirten Elvan, dünyanın birçok ülkesinden gelenler yolcuların İstanbul üzerinden Avrupa ve diğer ülkelere gittiğini kaydetti.

İstanbul’da yapımı devam eden 3. havalimanının bölgenin ihtiyacını karşılamak için gerekli olduğunu yineleyen Elvan, “İstanbul ve Türkiye için hatta dünya için 3. havalimanı olmazsa olmazların başında geliyor. 3. havalimanına yönelik maalesef çok değişik kesimlerden, marjinal gruplar diyebilirim değişik şekillerde beyanatlar yer alıyor. Geçen gün dikkatimi çekti; bir üniversite profesörünün basında okuduğum kadarıyla söylüyorum. ‘İstanbul’un havaalanına ihtiyacı yok şeklinde bir beyanatı var. Değişik sivil toplum kuruluşlarının İstanbul’da yeni bir havaalanı yapılmaması yönünde yoğun çaba içerisinde olduğunu biliyoruz” diye konuştu.

Elvan, 3. havalimanıyla ilgili çalışmaların yoğun şekilde devam ettiğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

“Şu anda yüklenici firma, sondaj ve zemin etütlerini yapmaya devam ediyor. 3. havalimanını öyle ya da böyle gerçekleştireceğiz; vatandaşlarımız bundan emin olsun. Bizim içn önemli olan milli iradedir, milletimizin talebidir. Vatandaşlarımız ne istiyorsa onu yapacağız, onların en öncelikli istekleri arasında yer alan hususlardan biri de ulaştırma altyapısı, 3. havalimanı, 3. köprüdür. Bunları yapacağız; hiç kimse bize engel olamayacak.”

Elvan, 3. havalimanı inşaatının bazı ülkeleri rahatsız ettiğini vurgulayarak, “Avrupa’da bir ülkenin yazılı ve görsel basınında Atatürk Havalimanı’na yönelik olumsuz haberler, makaleler yer alıyor. Bunu anlamakta güçlük çekiyoruz. Değişik ülkelerin özellikle İstanbul’da 3. havalimanı yapılmasından rahatsız oldukların söyleyebilirim” dedi.

– “Çukurova Havaalanı, olmazsa olmazlarımızın başında”

Elvan, yapımı devam eden Çukurova Havaalanı’nın Akdeniz bölgesi için çok önemli konumda olduğunu vurguladı.

Yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilen projeye ilişkin bilgiler veren Elvan, “Çukurova Havaalanı’nı çok önemsiyoruz. Bu işi alan firmanın finansal sıkıntıları var ve bazı yabancı firmalarla görüşme içerisinde. DHMİ’ye ortak alımı teklifinde bulundular, DHMİ de bunu değerlendiriyor, bu çerçevede bir karar vereceğiz. Aşağı yukarı yüzde 20’lik bir gerçekleşme söz konusu. Belki 2-3 ay gibi bir zaman kaybımız söz konusu oldu ama inşallah bunu kapatacağız. Çukurova Havaalanı, bizim olmazsa olmazlarımızın başında gelen bir yatırım, bunu gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

Elvan, Ordu-Giresun Havalimanı’nın, altyapı çalışmalarının da tamamlanmak üzere olduğunu belirterek, üstyapı çalışmalarının da hızla devam ettiğini anlattı. Ordu-Giresun Havaalanı’nı 2015 yılının mart ayı itibarıyla açmayı hedeflediklerini söyleyen Elvan, “Karadeniz Bölgesi için son derece önemli bir proje. Deniz üzerinde yapmış olduğumuz ilk havalimanı, o açıdan örnek bir havalimanı” diye konuştu.

Rize Havalimanı çalışmalarına da değinen Elvan, söz konusu projenin Rize ve Artvin için çok önemli olduğunu dile getirdi. Rize Havalimanı’nın, fizibilite çalışmlarının tamamlandığı, çevresel etki değerlendirme çalışmalarının da tamamlanmak üzere olduğuna dikkati çeken Elvan, ” Hedefimiz, 2015 yılı içinde yapım ihalesine çıkmak. Rize Havalimanı da Türkiye’nin deniz üzerindeki 2. büyük havalimanı olacak ve bölgedeki vatandaşlarımıza hizmet verecek” dedi.

– Avrasya Tüneli

Elvan, Avrasya Tüneli’nin Marmaray’dan sonra ikinci önemli denizaltından geçiş projesi olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Şu anda aşağı yukarı bin 560’ıncı metredeyiz, yaklaşık bin 700 metrelik bir kesim kaldı. Yüzde 40’lar seviyesinde bir gerçekleşme olduğunu görüyoruz. Hedefimiz, programa göre 2017 yılı ancak yüklenici ile yaptığımız görüşme neticesinde biz onu 2016 yılı sonuna çekmek istiyoruz, firma da bunu yapabileceğini ifade etti. Hedefimiz, 2016 yılı sonunda Avrasya Tüneli’ni vatandaşlarımızın hizmetine sunmak.”

– “Türkiye’yi bir ucundan bir ucuna otoyolla bağlamayı hedefliyoruz”

Bakan Elvan, otoyollarla ilgili 2023 hedeflerini anlattı. İstanbul’dan Ankara’ya kadar Niğde’den Şanlıurfa’ya kadar olan otoyol projesi olduğunu belirten Elvan, “İzmir’de, Çeşme ve Aydın’a kadar olan kesimde otoyolumuz var. Biz, bu dönemde, otoyollarımıza öncelik vereceğiz. 2023’e kadar olan süreçte karayollarımıza ciddi bir öncelik vereceğiz. Hedefimiz, Habur’a kadar otoyolla ulaşmak” dedi.

Ankara-Niğde Otoyolu için ihale yapacaklarını anlatan Elvan, Ankara’yı Kırıkkale Delice’ye bağlayacak otoyol projesinin ihalesine 2015’te çıkacaklarını söyledi.

2015’te çıkacakları bir başka ihalesinin de İzmir’i Çandarlı’ya bağlayan otoyol projesi olduğunu ifade eden Elvan, şöyle devam etti:

“Sakarya Akyazı’dan Kurtköy’e ve Odayeri’nden Tekirdağ Kınalı’ya kadar olan kesimin de otoyol ihalesine çıktığını ifade etmiştim. Diğer güzergahlarımız, Çanakkale Köprüsü geçişi burada bir ring oluşturuyoruz. İstanbul’dan İzmir’e kadar uzanan otoyol projemiz devam ediyor. 2015 sonu itibarıyla Bursa’ya kadar olan otoyolu, İzmir tarafından da Kemalpaşa’ya kadar olan kesimi tamamlayacağız. 2023 hedefimize baktığımızda Gürbulak’a kadar otoyolla bağlantı sağlayacağız. Samsun’dan Kırıkkale Delice’ye kadar iniyoruz. Batıya baktığımızda İzmir bağlantımızı görüyorsunuz, Aydın, Denizli, Burdur bağlantımız var, Isparta üzerinden Antalya’ya inen bağlantılarımız var. Kısacası Türkiye’yi bir ucundan bir ucuna batından doğuya, kuzeyden güneye otoyolla bağlamayı hedefliyoruz. İstanbul-İzmir otoyolunda Bursa’ya kadar olan kesimi tamamlıyoruz. Dilovası’ndan Körfez Geçiş’imiz var. Bursa’ya, Kemalpaşa’ya kadar olan kesimi tamamlıyoruz. Buradan bir otoyol ringi oluşturuyoruz.”

Yüksek hızlı tren yatırımlarına değinen Elvan, Polatlı-İzmir, Ankara-Sivas, Bursa-Bilecek hatlarındaki yatırımların devam ettiğini söyledi. Gelecek yıl hedeflerini de anlatan Elvan, Sivas hattını hızlı tren olarak Kars’a kadar uzattıklarını kaydetti.

Edirne Kapıkule’den İstanbul’a kadar olan güzergahın ihalesine 2015’te çıkacaklarını ifade eden Elvan, şöyle dedi:

“Yani Edirne’den Kapıkule’den giren bir kardeşimiz yüksek hızlı tren ve hızlı trenle Kars’a kadar ulaşma imkanına kavuşacak. Hatta Kazakistan, Türkmenistan, Çin’e, buradan da Londra’ya kadar ulaşma imkanına kavuşacak. Samsun’dan Kırıkkale’ye hızlı tren projemiz var. Kırıkkale Yerköy’den Kırşehir, Aksaray ve Ulukışla’ya inen oradan da Mersin, Adana’ya inen güzergahımız var. Yapım çalışmalarına devam ettiğimiz Osmaniye-Gaziantep hattımız ve buradan Mardin, Habur’a kadar uzanacak; 2015’te bunun da ihalesine çıkacağız. Edirne’den çıkan bir vatandaşımız, İstanbul üzerinden Konya, Karaman, Adana’dan Habur’a kadar ve Kars’a kadar gidebilecek.”

Antalya’yı Konya, Aksaray, Nevşehir üzerinden Kayseri’ye bağlayan turizm hızlı trenini inşa edeceklerini belirten Elvan, bunun uygulama projesine çıkacaklarını ifade etti.

Yerköy’ü Kayseri’ye bağlayan YHT hattının olacağını dile getiren Elvan, “Hızlı trenle tüm Türkiye’yi bağlamayı hedefliyoruz ki vatandaşlarımızın inanılmaz bir isteği var. Onların istekleri bizim için son derece önemli. Hızlı trenleri sadece yolcu açısından düşünüyoruz, aslında hızlı trenlerin en büyük katkısı sanayiye olacaktır. Çünkü taşımacılık maliyetlerini ciddi ölçüde aşağı çekecektir. Sanayicilerimizin rekabet gücünü de yukarı çekecektir” diye konuştu.

(AA)

Daha Fazla Oku
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Pegasus Havayolları’nın Sabiha Gökçen – Zafer Havalimanı uçuşları başladı

Yayınlayan

Ülkenin önde gelen havayolu şirketlerinden olan Pegasus, Sabiha Gökçen- Zafer Havalimanı arasında uçuşlara başladı. Pegasus, Brüksel, Köln ve Düsseldorf’a yapılacak uluslararası uçuşların yanı sıra her Çarşamba 22:05’te Sabiha Gökçen Havalimanı ile Zafer Havalimanı, her Perşembe 07:35’te Zafer Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında karşılıklı uçuşlar yapacak.

Pegasus Havayolları, Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olma özelliğini taşıyan Zafer Havalimanı’na ilk uluslararası uçuşunu Brüksel’den gerçekleştirdi. Ülkenin önde gelen havayolu şirketlerinden olan Pegasus, Zafer Havalimanı’na Brüksel, Düsseldorf, Köln gibi uluslararası uçuşların yanı sıra, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan da yurt içi seferlerini sürdürecek. Pegasus Havayolları ve Zafer Havalimanı arasında yapılması planlanan uçuşlar, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Zafer Havalimanı’na her Çarşamba saat 22:05’te, Zafer Havalimanı’ndan Sabiha Gökçen Havalimanı’na ise her Perşembe 07:35’te yapılacak karşılıklı uçuşlar ile sürecek.

Zafer Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında haftalık düzenli olarak gerçekleştirilecek uçuşlar Türkiye’nin tarım, ticaret ve turizmine büyük faydaları olan Kütahya, Afyon, Uşak illerinin ekonomik ve sosyal gelişimine de katkı sağlayacak. Zafer Havalimanı’nın artan düzenli uçuşları,  altyapısı ve tesisleriyle bölgenin yurt içi ve yurt dışı hava ulaşımına uzun vadeli ve kalıcı çözümler sunmaya devam edecek.

Devamını Oku

Genel

Qatar Airways ve Virgin Australia, Arabian Travel Market’te Yeni Stratejik Ortaklığını Açıkladı

Yayınlayan

Yeni anlaşma, Virgin Australia ve Qatar Airways yolcularına benzersiz ödüller ve her iki havayolunun ağında sorunsuz seyahat sunan kapsamlı bir kod paylaşımı anlaşması ve benzersiz üyelik ortaklığı avantajları içeriyor.

Bu anlaşma Qatar Airways yolcuları için Avustralya’daki 35 destinasyonda ve Virgin Australia yolcuları için dünya çapında 140’tan fazla destinasyonda artan seyahat seçenekleri ve avantajları sunacak.

DOHA, Katar : Qatar Airways, 2021 Skytrax endüstri ödüllerinde ‘Dünyanın En İyi Havayolu’ seçildi ve Avustralya’nın en sevilen taşıyıcısı Virgin Australia, bugün her iki havayolunun ağlarını, dinlenme salonlarını ve üyelik programlarını önemli ölçüde genişletecek yeni bir stratejik ortaklığı duyurdu.

Yıl ortasında başlayacak olan ortaklık, Qatar Airways’in Avustralya ağ geçitleri ve Melbourne, Sidney dahil olmak üzere önemli Virgin Australia merkezleri arasında uygun aktarma seçenekleriyle, Avustralya ve Qatar Airways’in küresel ağı arasında seyahat ederken yolculara daha fazla erişim, benzersiz müşteri deneyimi ve benzersiz avantajlar sağlayacak. Brisbane, Adelaide ve Perth ile yapılan anlaşmalar, Avustralya için kritik bir ticaret ve turizm artışı sağlarken, her iki havayolunun müşterileri için yeni bir seyahat fırsatları dünyası sunacak.

Ortaklık anlaşması, Qatar Airways’in önemli bir varlık gösterdiği Dubai’deki Arabian Travel Market’in başlangıcında duyuruldu.

Qatar Airways şu anda Melbourne, Sidney, Brisbane ve Perth’e günlük uçuşların yanı sıra Adelaide’ye Auckland, Yeni Zelanda’ya devam eden haftalık üç uçuş gerçekleştiriyor. Yeni kod paylaşımı anlaşması sayesinde, Qatar Airways yolcuları, Virgin Australia’nın geniş iç hat ağındaki Cairns, Gold Coast, Alice Springs ve Broome dahil olmak üzere Avustralya’nın önemli turistik destinasyonları da dahil 35 varış noktasına tek bir rezervasyonla sorunsuz bir şekilde seyahat edebilecek. Qatar Airways yolcuları ayrıca Virgin Australia’nın Fiji ve Queenstown, Yeni Zelanda dahil olmak üzere yakın zamanda yeniden faaliyete geçen kısa mesafeli uluslararası pazarlarına da erişebilecek. Benzer şekilde, Virgin Australia müşterileri ve havayolunun ödüllü Velocity Frequent Flyer üyeleri, Virgin Australia misafirleri için, Qatar Airways’in geniş ağına erişim, çok çeşitli destinasyonlara tek noktadan bağlantı ve Virgin Australia web sitesi aracılığıyla Qatar Airways uçuş rezervasyonu yapma olanağı sağlar. Qatar Airways, Avrupa’da 54 şehre haftada 600’den fazla uçuşla hizmet veriyor ve Virgin Australia müşterileri için çok çeşitli yeni seçenekler sunuyor. Aynı şekilde, Qatar Airways yolcuları, www.qatarairways.com  üzerinden Virgin Australia ağına uçuş rezervasyonu yapabilir.

Stratejik ortaklık, Qatar Airways Privilege Club üyelerinin Virgin Australia ile uçarken Avios kazanmalarına ve kullanmalarına olanak tanıyan karşılıklı üyelik avantajlarını da içerecek ve Velocity üyelerine Qatar Airways hizmetlerinde seyahat ederken benzer avantajlar sağlanacak. Privilege Club ve Velocity üyeleri ayrıca, statü kademesine bağlı olarak ücretsiz dinlenme salonu erişimi, ücretsiz ekstra bagaj hakkı, öncelikli check-in, öncelikli uçağa biniş ve sırasıyla Virgin Australia ve uçuş sırasında öncelikli bagaj teslimi gibi çok çeşitli diğer benzersiz avantajlardan yararlanacak.  Qatar Airways Privilege Club kısa süre önce Avios ile ortaklığı aracılığıyla programını geliştirerek üyeleri için tahakkuk ve geri ödeme fırsatlarını önemli ölçüde genişletti.

Virgin Australia ile olan ortaklık, Qatar Airways’in Avustralya’yı dünyaya bağlama konusundaki uzun vadeli taahhüdüne dayanmaktadır. COVID-19 salgını sırasında, Qatar Airways, Avustralya’ya sürekli olarak uluslararası hizmetler sunan ve Avustralyalıların evlerine dönmeleri için kritik bağlantılar sağlayan tek havayoluydu.

Qatar Airways Group İcra Kurulu Başkanı Sayın Akbar Al Baker şunları söyledi: “Avustralya ile güçlü, uzun süreli bir ilişkimiz var ve Virgin Australia ile bu anlaşma en çok ihtiyaç duyulan bir zamanda geliyor. Bu ortaklık Avustralyalı yolculara Aileleri ve arkadaşları ile yeniden bağlantı kurabilmek ve ticaretin çarklarını devam ettirebilmek için son iki yılda şiddetle özledikleri dünyaya erişim sağlayacaktır. Daha uzaklara seyahat edenler için, merkezimiz Hamad Uluslararası Havalimanı’nın ödüllü olanaklarından yararlanarak ileriye doğru yolculuklarını mümkün kılacaktır. Ayrıca güzel, kozmopolit Avustralya ülkesini Katar’a uçan yolcularımıza da açacaktır.

Virgin Australia Group İcra Kurulu Başkanı Jayne Hrdlicka şunları söyledi: “Bugün, uluslararası seyahat etmeye aç olan Virgin Australia ve Velocity Frequent Flyer üyeleri için harika bir haber. Unutulmaz seyahat deneyimleri yaratmaya inanılmaz derecede odaklandık ve Qatar Airways ile olan yeni ortaklığımız, Virgin Australia’nın ayak izini Orta Doğu, Avrupa ve Afrika’da önemli ölçüde genişletecek ve konuklarımıza dünyayı sorunsuz bir şekilde görebilmeleri için yüzlerce imkan daha sunacak. Virgin Australia ve Qatar Airways, ödüllü hizmetleriyle tanınırlar ve güçlerini birleştirmeleri, birlikte Avustralya, Orta Doğu, Avrupa, Afrika ve ötesi arasında seyahat ederken inanılmaz bir deneyim sunabilmemiz anlamına gelir. Qatar Airways, pandemi sırasında zor koşullarda dünyayla hayati bağlantıyı sürdürmekte Avustralya için çok önemli bir ortak oldu. Qatar Airways’in Virgin Australia ailesine katılmasından gurur duyuyoruz ve konuklarını yıl ortasında Virgin Australia hizmetlerinde ağırlamayı dört gözle bekliyoruz.”

Devamını Oku

Genel

Eurowings Airlines, Zafer Havalimanı seferlerine başlıyor

Yayınlayan

Avrupa’nın en büyük havayolu şirketlerinden Eurowings uluslararası sefer düzenlediği havalimanları arasına Zafer Havalimanı’nı da ekledi. Eurowings Zafer Havalimanı’na ilk seferlerini 29 Mayıs 2022 tarihinden itibaren başlatacak.

Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olan Zafer Havalimanı’na yeni uluslararası uçuş hatları ile güçlenmeye devam ediyor. Avrupa’nın önde gelen havayolu şirketlerinden Eurowings de 29 Mayıs 2022 tarihinden itibaren Zafer Havalimanı – Düseldorf arasında karşılıklı sefer düzenlemeye başlayacağını duyurdu. Pegasus Havayolları ve Corendon Airlines’ın ardından Zafer Havalimanı’nı uluslararası uçuşlarına ekleyen üçüncü havayolu şirketi olan Eurowings, 21 Temmuz’da da Stuttgart seferlerini başlatacak. Uygun maliyetli bilet fiyatları ve güvenli uçuşları ile Avrupa’da ağrılıkla tatilciler tarafından tercih edilen Eurowings müşteri memnuniyeti sıralamasında da üst sıralarda yer alıyor.

Dünya standartlarındaki modern altyapısı ve tesisleri ile bölge ulaşımına 7/24 hizmet sunarak destek veren Zafer Havalimanı, son dönemde eklenen yeni uçuş hatları ile gelişimini sürdürüyor. Zafer Havalimanı, Türkiye’nin tarım, ticaret ve turizminde önemli bir gelişim potansiyeline sahip olan Afyon, Uşak ve Kütahya illerinin yurt içi ve yurt dışı hava ulaşımı ihtiyacına modern, uzun vadeli ve kalıcı bir çözüm getiriyor.

İç Ege bölgesinin sosyal ve ekonomik gelişim potansiyeline duyulan büyük güvenin göstergesi olan ve nesiller boyu kullanılacak, kalıcı ve stratejik bir eser olan Zafer Havalimanı, modern altyapı olanakları ve kolay ulaşım avantajı ile ülkemizin ulaşım altyapısına ve ekonomik gelişimine çok yönlü katkılar yapmaya devam edecek.

Devamını Oku

Kategoriler

Popüler Haberler