Connect with us

Genel

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan Bartın’da

Yayınlandı

‘- “(Yeni internet düzenlemesi) Anayasamızın 22. maddesine tamamen uygun bir düzenleme, (daha önce çıkarılan kanunun) Anayasa Mahkemesinden dönme nedeni, kamu düzeni ve milli güvenlikle ilgili hususlarda daha önceki düzenlemede karar mercini Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı olarak koymuştuk. Burada bir değişiklik yaptık. Bu konuda karar vermesi gereken ‘ilgili bakan ve bakanlıktır’ diye düşündük”

– “Eğer herhangi bir içerik veya yer sağlayıcısı, mahkeme kararına rağmen içeriğin çıkarılmasını ve yahut o ilgili bölümün engellenmesini sağlamıyorsa 500 bin liraya kadar ceza uygulaması getireceğiz”

– “(Karayolları Genel Müdürlüğündeki görevden alma iddiaları) Karayolları Genel Müdürümüz izinli şu anda, görevden alınması gibi bir durum söz konusu değil”

BARTIN (AA) – Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, yeni internet düzenlemesine ilişkin, “Anayasamızın 22. maddesine tamamen uygun bir düzenleme, (daha önce çıkarılan kanunun) Anayasa Mahkemesinden dönme nedeni, kamu düzeni ve milli güvenlikle ilgili hususlarda daha önceki düzenlemede karar mercini Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı olarak koymuştuk. Burada bir değişiklik yaptık. Bu konuda karar vermesi gereken ‘ilgili bakan ve bakanlıktır’ diye düşündük” dedi.

Bartın-Amasra Tüneli’nin açılış törenine katılan Elvan, gazetecilerin yeni internet düzenlemesine ilişkin sorusu üzerine Anayasa Mahkemesinin daha önceki düzenlemeyi iptal ettiğini hatırlattı.

Önceki düzenlemede kamu düzeni ve milli güvenlikle ilgili hususlarda Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına (TİB) geçici erişimin engellenmesine yetki veren madde bulunduğunu belirten Elvan, “Tabii özellikle hukukçu arkadaşlarımız bu konuda çalıştı. Orada değişikliğe gidiyoruz çünkü boşluk doldu” ifadesini kullandı.

Elvan, özellikle mili güvenlik ve kamu düzenini ilgilendiren hususlarda sıkıntı yaşayabilecekleri düşüncesiyle yeni çalışma yapıldığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bu çalışmaya göre, kamu düzeni ve milli güvenlikle ilgili hususlarda eğer kamu güvenliğini ilgilendiren durum söz konusu ise ilgili bakanın veya Başbakanlığın talebi üzerine TİB, içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesini geçici sağlayabilecek ancak 24 saat içinde yine mahkemeye başvuru zorunluluğu, mahkeme kararının ise uygulanma zorunluluğu var.

Bu, Anayasamızın 22. maddesinde yer alıyor. 22. madde şunu ifade ediyor; ‘Kamu düzeni, milli güvenlik, genel sağlık ve ahlakla ilgili durumlarda haberleşme hürriyetinin engellenemeyeceğini ancak gecikmesinde sakınca bulunan hallerde yetkili kanunla düzenleme yapılabileceğini’ ifade ediyor. Biz de burada gecikmesinde sakınca bulunan hallerde örneğin, Milli Savunma Bakanlığımız, kamu düzeniyle ilgiliyse İçişleri Bakanlığımız veya Başbakanlığımız TİB’e ‘Bu, kamu düzenini bozan bir durumdur, gecikmesinde sakınca vardır. Derhal erişimin engellenmesi gerekir’ şeklinde talepte bulunması halinde TİB, içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesini geçici sağlayacak.

Hemen akabinde mahkemeye karar için başvuracaktır. Mahkeme de 48 saat içinde kararını vermek zorunda.”

– Mahkeme kararına uymayana 500 bin TL ceza

Mahkeme kararına rağmen içeriğin çıkarılması veyahut ilgili bölümün engellenmemesi durumunda 500 bin liraya kadar ceza uygulaması getireceklerine işaret eden Elvan, “Bu, bir anlamda özellikle sosyal medya ve internet şirketlerinin mahkeme kararlarını uygulamalarını teşvik edici düzenlemedir” şeklinde konuştu.

Elvan, yeni düzenlemenin Anayasa Mahkemesinden geri dönüp dönmeyeceğiyle ilgili soruya şu yanıtı verdi:

“Anayasamızın 22. maddesine tamamen uygun bir düzenleme, (daha önce çıkarılan kanunun) Anayasa Mahkemesinden dönme nedeni, kamu düzeni ve milli güvenlikle ilgili hususlarda daha önceki düzenlemede karar mercini Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı olarak koymuştuk. Burada bir değişiklik yaptık. Bu konuda karar vermesi gereken ‘ilgili bakan ve bakanlıktır’ diye düşündük. Ben herhangi bir sorun olacağını düşünmüyorum. Tamamıyla Anayasamızın 22. maddesine uygun.”

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun dışişleri bakanlığı döneminde son derece kritik ve kamuoyuna açık olmaması gereken ortamda yaptığı toplantının kayıtlarının alınıp yayınladığına dikkati çeken Elvan, “Ulusal güvenliğimizi tehdit edici birtakım yayınlarla her zaman karşı karşıya kalabiliriz. Bu gibi durumlarda gecikmesinde sakınca bulunması söz konusu ise ilgili bakanlık karar verecek ve TİB’e erişimin engellenmesi için talepte bulanacaktır. Daha önceki düzenlemeden farkı, kararı veren TİB değil, ilgili bakanlık veya Başbakanlık olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Elvan, TİB’in yeniden yapılandırılmasıyla ilgili soru üzerine, bu konuda daha önce gerekli açıklamaları yaptığını, bunun zaruri olduğunu, çalışmaları tamamlayarak Bakanlar Kurulu’na sunduklarını belirterek, “Bakanlar Kurulu’nda tartıştıktan sonra belki sizlerle paylaşabiliriz ama şu aşamada paylaşacak durumda değilim” dedi.

Karayolları Genel Müdürü ve yardımcısının görevden alındığı iddiasıyla ilgili soruyu “Karayolları Genel Müdürümüz izinli şu anda, görevden alınması gibi bir durum söz konusu değil” şeklinde yanıtlayan Elvan, daha sonra makam aracını kullanarak Bartın-Amasra Tüneli’nden geçti.

– “Biz 2014 ve 2015 yıllarını bakanlık olarak ‘tünel yılı’ ilan ettik. Sadece 2014’te 119 kilometre tünel yaptık. 1923’ten 2003’e kadar Türkiye’nin toplam tünel uzunluğu 50 kilometre. Biz bir yılda 119 kilometre tünel yaptık. 2015’te 128 kilometrelik tünel aзılışı gerçekleştireceğiz”

BARTIN (AA) – Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, “Biz 2014 ve 2015 yıllarını bakanlık olarak ‘tünel yılı’ ilan ettik. Sadece 2014’te 119 kilometre tünel yaptık. 1923’ten 2003’e kadar Türkiye’nin toplam tünel uzunluğu 50 kilometre. Biz bir yılda 119 kilometre tünel yaptık. 2015’te 128 kilometrelik tünel açılışı gerçekleştireceğiz” dedi.

Bartın Valiliğini ziyaretinde kurumun bahçesinde kendi adına dikilen çam fidanını sulayan Elvan, daha sonra şeref defterini imzaladı.

Vali Seyfettin Azizoğlu ile görüşen Elvan, burada yaptığı konuşmada, yıllardır Karadeniz’de özellikle kuzeyden güneye yeni iniş koridorları açılması ve Karadeniz sahili boyunca bağlantı sağlanması konusunun yıllarca ele alınamadığını söyledi.

AK Parti hükümetleriyle 2003’ten itibaren bu konulara el attıklarını, hayal dahil edilemeyecek projeleri gerçekleştirmeye başladıklarını anlatan Elvan, şöyle konuştu:

“Biz 2014 ve 2015 yıllarını bakanlık olarak ‘tünel yılı’ ilan ettik. Sadece 2014’te 119 kilometre tünel yaptık. 1923’ten 2003’e kadar Türkiye’nin toplam tünel uzunluğu 50 kilometre. Biz bir yılda 119 kilometre tünel yaptık. 2015’te 128 kilometrelik tünel açılışı gerçekleştireceğiz. Bugün de Bartın’da 30 dakikalık mesafeyi 5 dakikaya düşüren tünelin açılışın gerçekleştireceğiz. Bartın ve ülkemiz için önemli bir kazanım. Yine devam eden bölünmüş yol çalışmalarımız var. Tek yol çalışmalarımız var. Bu çalışmalarımızı yakından takip ediyoruz. Şu anda ülkemizin her bir ilinde çalışmalarımız var. Türkiye’de 2 bin 200 civarında şantiyemiz var. Bunu tünellerimiz için söylüyorum. Tünel çalışmalarımız 24 saat aralıksız, yaz ve kış devam etmektedir. Bu kadar güzel bir coğrafyada ve önemli turizm merkezimizde ihtiyaç olan şey ulaşım altyapısının güçlü olması.

Eğer bir ilde kalkınmadan ve gelişmeden bahsetmek istiyorsanız, olmazsa olmazımız güçlü ulaşım altyapısıdır.”

– “Dünyanın ikinci büyük tünelini yapıyoruz”

Elvan, karayolları yatırımlarına yoğun şekilde devam ettiklerine dikkati çekerek, 2014 ve 2015’te ağırlıklı olarak ödeneklerini tünellere aktardıklarını dile getirdi.

“Dünyanın ikinci büyük tünelini yapıyoruz” diyen Elvan, “Karadenizimizi Doğu Anadolu’ya, oradan da Güneydoğu’ya, Mardin’e bağlayan bir güzergah. Toplam aşağı yukarı 30 kilometrelik tünel açıyoruz. Çift tünel olduğunda 30 kilometre yapıyor. 14,7 kilometre tek tüp ve şu anda yüzde 50 seviyesini geçtik. Hangi ilimize giderseniz gidin, yeni tüneller görüyorsunuz. Bu, Türkiye’nin gelişmesinin ve kalkınmasının en önemli göstergelerinden biridir” ifadesini kullandı.

“İthal cep telefonlarına vergi getirilmesi düşünülüyor. Yerli üretimde ne noktadayız, bununla ilgili neler yapılması düşünülüyor” sorusu üzerine Elvan, şunları kaydetti:

“Şu anda yerli üretime başlayan firmalarımız var. Son derece modern, ‘akıllı’ diyebileceğimiz telefon üretimini gerçekleştiriyorlar ama oran olarak baktığımızda aşağı yukarı Türkiye’deki toplam cep telefonu satışının yüzde 8-9’u yerli üretilen cep telefonlarıyla karşılanıyor. Bu, bizim için yeterli değil. Bu oranı yukarılara çıkarmak istiyoruz. Geçen yıl sadece ithalat için ödemiş olduğumuz miktar 2,7 milyar dolar, cep telefonu için. Bu, tabii ki cari açığımızın da olduğu dikkate alındığında özellikle cep telefonu üretiminin Türkiye içinde teşvik edilmesi, cari açığımıza pozitif katkı sağlayacaktır. Bu yönde Ekonomi Bakanlığımız çalışma yapacaktır ama özellikle bakanlık olarak bilgi ve iletişim teknolojilerine yönelik Ar-Ge çalışmalarına 2015 yılından itibaren çok ciddi destekler vereceğiz.

1 milyar lira kaynak ayırdık. Tamamıyla hibe olarak nakit destek söz konusu olacak.”

 

[huge_it_gallery id=”8″]

 

 

 

 

Daha Fazla Oku
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Pegasus Havayolları’nın Sabiha Gökçen – Zafer Havalimanı uçuşları başladı

Yayınlayan

Ülkenin önde gelen havayolu şirketlerinden olan Pegasus, Sabiha Gökçen- Zafer Havalimanı arasında uçuşlara başladı. Pegasus, Brüksel, Köln ve Düsseldorf’a yapılacak uluslararası uçuşların yanı sıra her Çarşamba 22:05’te Sabiha Gökçen Havalimanı ile Zafer Havalimanı, her Perşembe 07:35’te Zafer Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında karşılıklı uçuşlar yapacak.

Pegasus Havayolları, Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olma özelliğini taşıyan Zafer Havalimanı’na ilk uluslararası uçuşunu Brüksel’den gerçekleştirdi. Ülkenin önde gelen havayolu şirketlerinden olan Pegasus, Zafer Havalimanı’na Brüksel, Düsseldorf, Köln gibi uluslararası uçuşların yanı sıra, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan da yurt içi seferlerini sürdürecek. Pegasus Havayolları ve Zafer Havalimanı arasında yapılması planlanan uçuşlar, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Zafer Havalimanı’na her Çarşamba saat 22:05’te, Zafer Havalimanı’ndan Sabiha Gökçen Havalimanı’na ise her Perşembe 07:35’te yapılacak karşılıklı uçuşlar ile sürecek.

Zafer Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında haftalık düzenli olarak gerçekleştirilecek uçuşlar Türkiye’nin tarım, ticaret ve turizmine büyük faydaları olan Kütahya, Afyon, Uşak illerinin ekonomik ve sosyal gelişimine de katkı sağlayacak. Zafer Havalimanı’nın artan düzenli uçuşları,  altyapısı ve tesisleriyle bölgenin yurt içi ve yurt dışı hava ulaşımına uzun vadeli ve kalıcı çözümler sunmaya devam edecek.

Devamını Oku

Genel

Qatar Airways ve Virgin Australia, Arabian Travel Market’te Yeni Stratejik Ortaklığını Açıkladı

Yayınlayan

Yeni anlaşma, Virgin Australia ve Qatar Airways yolcularına benzersiz ödüller ve her iki havayolunun ağında sorunsuz seyahat sunan kapsamlı bir kod paylaşımı anlaşması ve benzersiz üyelik ortaklığı avantajları içeriyor.

Bu anlaşma Qatar Airways yolcuları için Avustralya’daki 35 destinasyonda ve Virgin Australia yolcuları için dünya çapında 140’tan fazla destinasyonda artan seyahat seçenekleri ve avantajları sunacak.

DOHA, Katar : Qatar Airways, 2021 Skytrax endüstri ödüllerinde ‘Dünyanın En İyi Havayolu’ seçildi ve Avustralya’nın en sevilen taşıyıcısı Virgin Australia, bugün her iki havayolunun ağlarını, dinlenme salonlarını ve üyelik programlarını önemli ölçüde genişletecek yeni bir stratejik ortaklığı duyurdu.

Yıl ortasında başlayacak olan ortaklık, Qatar Airways’in Avustralya ağ geçitleri ve Melbourne, Sidney dahil olmak üzere önemli Virgin Australia merkezleri arasında uygun aktarma seçenekleriyle, Avustralya ve Qatar Airways’in küresel ağı arasında seyahat ederken yolculara daha fazla erişim, benzersiz müşteri deneyimi ve benzersiz avantajlar sağlayacak. Brisbane, Adelaide ve Perth ile yapılan anlaşmalar, Avustralya için kritik bir ticaret ve turizm artışı sağlarken, her iki havayolunun müşterileri için yeni bir seyahat fırsatları dünyası sunacak.

Ortaklık anlaşması, Qatar Airways’in önemli bir varlık gösterdiği Dubai’deki Arabian Travel Market’in başlangıcında duyuruldu.

Qatar Airways şu anda Melbourne, Sidney, Brisbane ve Perth’e günlük uçuşların yanı sıra Adelaide’ye Auckland, Yeni Zelanda’ya devam eden haftalık üç uçuş gerçekleştiriyor. Yeni kod paylaşımı anlaşması sayesinde, Qatar Airways yolcuları, Virgin Australia’nın geniş iç hat ağındaki Cairns, Gold Coast, Alice Springs ve Broome dahil olmak üzere Avustralya’nın önemli turistik destinasyonları da dahil 35 varış noktasına tek bir rezervasyonla sorunsuz bir şekilde seyahat edebilecek. Qatar Airways yolcuları ayrıca Virgin Australia’nın Fiji ve Queenstown, Yeni Zelanda dahil olmak üzere yakın zamanda yeniden faaliyete geçen kısa mesafeli uluslararası pazarlarına da erişebilecek. Benzer şekilde, Virgin Australia müşterileri ve havayolunun ödüllü Velocity Frequent Flyer üyeleri, Virgin Australia misafirleri için, Qatar Airways’in geniş ağına erişim, çok çeşitli destinasyonlara tek noktadan bağlantı ve Virgin Australia web sitesi aracılığıyla Qatar Airways uçuş rezervasyonu yapma olanağı sağlar. Qatar Airways, Avrupa’da 54 şehre haftada 600’den fazla uçuşla hizmet veriyor ve Virgin Australia müşterileri için çok çeşitli yeni seçenekler sunuyor. Aynı şekilde, Qatar Airways yolcuları, www.qatarairways.com  üzerinden Virgin Australia ağına uçuş rezervasyonu yapabilir.

Stratejik ortaklık, Qatar Airways Privilege Club üyelerinin Virgin Australia ile uçarken Avios kazanmalarına ve kullanmalarına olanak tanıyan karşılıklı üyelik avantajlarını da içerecek ve Velocity üyelerine Qatar Airways hizmetlerinde seyahat ederken benzer avantajlar sağlanacak. Privilege Club ve Velocity üyeleri ayrıca, statü kademesine bağlı olarak ücretsiz dinlenme salonu erişimi, ücretsiz ekstra bagaj hakkı, öncelikli check-in, öncelikli uçağa biniş ve sırasıyla Virgin Australia ve uçuş sırasında öncelikli bagaj teslimi gibi çok çeşitli diğer benzersiz avantajlardan yararlanacak.  Qatar Airways Privilege Club kısa süre önce Avios ile ortaklığı aracılığıyla programını geliştirerek üyeleri için tahakkuk ve geri ödeme fırsatlarını önemli ölçüde genişletti.

Virgin Australia ile olan ortaklık, Qatar Airways’in Avustralya’yı dünyaya bağlama konusundaki uzun vadeli taahhüdüne dayanmaktadır. COVID-19 salgını sırasında, Qatar Airways, Avustralya’ya sürekli olarak uluslararası hizmetler sunan ve Avustralyalıların evlerine dönmeleri için kritik bağlantılar sağlayan tek havayoluydu.

Qatar Airways Group İcra Kurulu Başkanı Sayın Akbar Al Baker şunları söyledi: “Avustralya ile güçlü, uzun süreli bir ilişkimiz var ve Virgin Australia ile bu anlaşma en çok ihtiyaç duyulan bir zamanda geliyor. Bu ortaklık Avustralyalı yolculara Aileleri ve arkadaşları ile yeniden bağlantı kurabilmek ve ticaretin çarklarını devam ettirebilmek için son iki yılda şiddetle özledikleri dünyaya erişim sağlayacaktır. Daha uzaklara seyahat edenler için, merkezimiz Hamad Uluslararası Havalimanı’nın ödüllü olanaklarından yararlanarak ileriye doğru yolculuklarını mümkün kılacaktır. Ayrıca güzel, kozmopolit Avustralya ülkesini Katar’a uçan yolcularımıza da açacaktır.

Virgin Australia Group İcra Kurulu Başkanı Jayne Hrdlicka şunları söyledi: “Bugün, uluslararası seyahat etmeye aç olan Virgin Australia ve Velocity Frequent Flyer üyeleri için harika bir haber. Unutulmaz seyahat deneyimleri yaratmaya inanılmaz derecede odaklandık ve Qatar Airways ile olan yeni ortaklığımız, Virgin Australia’nın ayak izini Orta Doğu, Avrupa ve Afrika’da önemli ölçüde genişletecek ve konuklarımıza dünyayı sorunsuz bir şekilde görebilmeleri için yüzlerce imkan daha sunacak. Virgin Australia ve Qatar Airways, ödüllü hizmetleriyle tanınırlar ve güçlerini birleştirmeleri, birlikte Avustralya, Orta Doğu, Avrupa, Afrika ve ötesi arasında seyahat ederken inanılmaz bir deneyim sunabilmemiz anlamına gelir. Qatar Airways, pandemi sırasında zor koşullarda dünyayla hayati bağlantıyı sürdürmekte Avustralya için çok önemli bir ortak oldu. Qatar Airways’in Virgin Australia ailesine katılmasından gurur duyuyoruz ve konuklarını yıl ortasında Virgin Australia hizmetlerinde ağırlamayı dört gözle bekliyoruz.”

Devamını Oku

Genel

Eurowings Airlines, Zafer Havalimanı seferlerine başlıyor

Yayınlayan

Avrupa’nın en büyük havayolu şirketlerinden Eurowings uluslararası sefer düzenlediği havalimanları arasına Zafer Havalimanı’nı da ekledi. Eurowings Zafer Havalimanı’na ilk seferlerini 29 Mayıs 2022 tarihinden itibaren başlatacak.

Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olan Zafer Havalimanı’na yeni uluslararası uçuş hatları ile güçlenmeye devam ediyor. Avrupa’nın önde gelen havayolu şirketlerinden Eurowings de 29 Mayıs 2022 tarihinden itibaren Zafer Havalimanı – Düseldorf arasında karşılıklı sefer düzenlemeye başlayacağını duyurdu. Pegasus Havayolları ve Corendon Airlines’ın ardından Zafer Havalimanı’nı uluslararası uçuşlarına ekleyen üçüncü havayolu şirketi olan Eurowings, 21 Temmuz’da da Stuttgart seferlerini başlatacak. Uygun maliyetli bilet fiyatları ve güvenli uçuşları ile Avrupa’da ağrılıkla tatilciler tarafından tercih edilen Eurowings müşteri memnuniyeti sıralamasında da üst sıralarda yer alıyor.

Dünya standartlarındaki modern altyapısı ve tesisleri ile bölge ulaşımına 7/24 hizmet sunarak destek veren Zafer Havalimanı, son dönemde eklenen yeni uçuş hatları ile gelişimini sürdürüyor. Zafer Havalimanı, Türkiye’nin tarım, ticaret ve turizminde önemli bir gelişim potansiyeline sahip olan Afyon, Uşak ve Kütahya illerinin yurt içi ve yurt dışı hava ulaşımı ihtiyacına modern, uzun vadeli ve kalıcı bir çözüm getiriyor.

İç Ege bölgesinin sosyal ve ekonomik gelişim potansiyeline duyulan büyük güvenin göstergesi olan ve nesiller boyu kullanılacak, kalıcı ve stratejik bir eser olan Zafer Havalimanı, modern altyapı olanakları ve kolay ulaşım avantajı ile ülkemizin ulaşım altyapısına ve ekonomik gelişimine çok yönlü katkılar yapmaya devam edecek.

Devamını Oku

Kategoriler

Popüler Haberler