Connect with us

Genel

BAŞBAKAN’DAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR

Yayınlandı

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU, UÇAK VE HAVACILIK SANAYİNE YÖNELİK ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

– Başbakan Davutoğlu:

“Milli Muharip Uçak Geliştirilmesi Projesi’nde ön tasarım aşamasına geçilmesine karar verildi. Böylece, inşallah en geç 4 yıl içinde ön tasarım aşaması da tamamlanacak”

– “Hedefimiz 2023 yılında milli muharip uçağın ilk prototip üretimini gerçekleştirmektir”

– “(Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi Projesi konusunda) Özellikle teknoloji aktarımı ve milli üretim konularında Türkiye’nin önem verdiği hususlar vardı. Son gelen teklifleri bir kez daha ele aldık ve bu görüşmelerin devamı konusunda da mutabakata vardık”

– Davutoğlu, yeni nesil F-35 savaş uçaklarından 4, CH-47F-CHINOOK ağır yük helikopterlerinden 5 adet daha sipariş verilmesini ve milli piyade tüfeğinin seri üretimine geçilmesini kararlaştırdıklarını belirtti

– Başbakan Ahmet Davutoğlu, Milli Muharip Uçak Geliştirilmesi Projesi’nde ön tasarım aşamasına geçilmesine karar verdiklerini bildirerek, “Böylece, inşallah en geç 4 yıl içinde ön tasarım aşaması da tamamlanacak” dedi.

Davutoğlu, Savunma Sanayii Müsteşarlığındaki Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, Komite’nin bu yılki ilk toplantısının gerçekleştirdiğini belirtti, bugün, aynı zamanda komiteye ilk kez başkanlık ettiğine dikkati çekti.

Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Savunma Sanayii Müsteşarlığının çalışmalarından memnuniyet duyduğunu dile getiren Davutoğlu, gerek Yüksek Askeri Şura’da gerekse Genelkurmay Başkanlığını ziyarette, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) caydırıcı gücünün ve küresel anlamda etkin rol oynama misyonunun yerine getirilmesi için teknolojik kapasitenin artırılması, savunma sanayisinin en üst düzey teknolojik araçlara sahip olması konusundaki stratejik hedefi ortaya koyduklarını belirtti.

Savunma sanayisinin, bir ülkenin bekası, bağımsızlığı ve özgürlüğünü koruması için en önemli alanlardan biri olduğunu vurgulayan Davutoğlu, kendi savunma sanayisini geliştirememiş ülkelerin uzun dönemde çok ciddi savunma problemleriyle karşılaştığını kaydetti.

Bu anlamda son dönemde savunma sanayisinde gerçekleştirilen son derece önemli projeleri bir kez daha detaylı şekilde ele almaktan büyük onur duyduklarını ifade eden Davutoğlu, en kısa zamanda Savunma Sanayii Yüksek Koordinasyon Kurulunu da toplantıya çağıracağını ve bütün çalışmaları birlikte gözden geçireceklerini anlattı.

Toplantıda öncelikle uydu fırlatma sistemi projesindeki gelişmeleri ele aldıklarını bildiren Davutoğlu, bunun, gerek Türkiye’nin uzay projeleri bağlamında gerek savunma sanayisinde gerek diğer alanlardaki gelişmeler bağlamında son derece önemli bir proje olduğunu bildirdi.

“Bu projede gelinen aşama hepimizi memnun etmiştir” diyen Davutoğlu, projenin bundan sonra planlandığı şekilde devamının takipçisi olacaklarını söyledi.

-Füze savunma sistemi-

Yine Savunma Sanayii Müsteşarlığınca yürütülen uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemi projesinde gelinen son aşamayı ele aldıklarını aktaran Davutoğlu, şu bilgileri verdi:

“Tabii bu, kamuoyumuzun da dünyanın da yakından takip ettiği füze savunma sistemiyle ilgili gelişmelerdir. Daha önce Amerikan, Fransız, İtalyan ve Çin şirketlerinin getirdiği teklifler söz konusuydu, bildiğiniz gibi. Özellikle teknoloji aktarımı ve milli üretim konularında Türkiye’nin önem verdiği hususlar vardı. Son gelen teklifleri bir kez daha ele aldık ve bu görüşmelerin devamı konusunda da mutabakata vardık. Bu görüşmeler şimdiye kadar olduğu gibi Türkiye’nin önceliklerini esas alarak, yani milli payın artırılması, teknoloji aktarımı, maliyet ve teslim süresi gibi temel öncelikleri göz önüne alarak, Savunma Sanayii Müsteşarlığımızı, bu görüşmeleri devam etme konusunda yetkilendirdik.”

-Milli muharip uçağın ön tasarımı-

Başbakan Davutoğlu, toplantıda “çok pratik, tek tek ele alınan kimi tamamlanmış, kimi tamamlanma aşamasında olan veya belli aşamalarında karar verilen beş projeden daha bahsetmek istediğini” kaydederek, şunları söyledi:

“Birincisi Milli Muharip Uçak Geliştirilmesi Projesi’dir ki bu Türkiye’nin kendi milli muharip uçağını yapma projesidir. Daha önce bu konuda prensip kararına varılmıştı, şimdi ön tasarım aşamasına geçilmesine karar verildi. Böylece, inşallah en geç 4 yıl içinde ön tasarım aşaması da tamamlanacak ve buradan büyük bir gururla halkımıza ifade etmek isterim ki hedefimiz 2023 yılında milli muharip uçağın ilk prototip üretimini gerçekleştirmektir. Bu konuda bütün imkanlarımızı seferber edeceğiz ve milli muharip uçak konusundaki gelişmeleri her toplantıda tekrar gözden geçirerek, özellikle bu ön tasarım aşaması önemli bir aşamadır, çok ciddi bir mesafe alımıdır, bu konuda bugün karar verdik. Ön tasarım aşamasına geçiyoruz. Bu konudaki ciddiyetimizi, kararlılığımızı bir kez daha ortaya koymuş oluyoruz.”

-F-35’ten dört sipariş daha-

Projelerden ikincisinin, 2030’a kadar toplam 100 adet tedarik edilmesi planlanan yeni nesil F-35 savaş uçağıyla ilgili olduğunu bildiren Davutoğlu, daha önce 2 sipariş verilen uçaklardan, 4 tane daha sipariş verme kararı aldıklarını aktardı. Davutoğlu, “Böylece, kademeli bir şekilde, en kısa zamanda Hava Kuvvetlerimizin modernizasyonu anlamında, F-35 bildiğiniz gibi en gelişmiş, yeni nesil uçaklardır, Hava Kuvvetlerimizin kapasitesi, bu anlamda en üst düzeyde yenilenecek” dedi.

Davutoğlu, üçüncü projenin TSK’nın muhabere kabiliyetinin geliştirilmesi olduğunu bildirerek, Deniz, Hava ve Kara Kuvvetlerinde iletişim ve bu anlamda iletişim teknolojilerinin en üst düzeyde kullanıldığı muhabere kabiliyetlerinin geliştirilmesi kararını verdiklerini söyledi.

-Milli piyade tüfeğinde seri üretime geçilecek-

Bunun yanında, “şimdiye kadar tamamlanması gereken” Milli Piyade Tüfeği (MPT-76) Projesinde seri üretime geçme kararı verdiklerini kaydeden Davutoğlu, “İlk aşamada 35 bin milli piyade tüfeği üreteceğiz. Bunun için gerekli kararlar ve şimdiye kadar yapılan çalışmaları değerlendirdik ve bu konuda seri üretime geçme kararı verdik” dedi.

Özellikle Hava Kuvvetleri ve nakliye bağlamında, Türkiye için çok önem taşıyan, daha önce alım kararı verilen 6 adet CH-47F – CHINOOK tipi ağır yük helikopterinden 5 adet daha alma kararı verdiklerini açıklayan Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Böylece özellikle havadan nakillerde çok ciddi bir kapasiteye ulaşmış olacağız. Toplamda 11’e bu sayıyı çıkarma kararı verdik.

Gördüğünüz gibi hem uzay kapasitemizin ve uydu fırlatma sistemi de dahil olmak üzere teknolojinin en sofistike alanlarındaki çalışmalarda çok kritik bir aşamaya geldik, hem kendi muharip uçağımızı üretme konusunda kararlılığımızı ön tasarım aşamasına geçerek ortaya koymuş olduk hem de muhabere imkanlarımızı, iletişim teknolojisindeki gelişmeleri, yakından Türk Silahlı Kuvvetlerimize intibak ettirme konusunda son derece önemli kararlar aldık. Bu kararlar konusunda Savunma Sanayii Müsteşarlığımız yetkilendirildi.

İnşallah, muhtemelen Nisan ayına doğru, bu sefer Savunma Sanayii Yüksek Koordinasyon Kurulunu toplayacağız. Bu gelişmeleri tekrar gözden geçireceğiz. Bu konuda çalışmalara katkıda bulunan bütün kurumlarımızı, Genelkurmay Başkanlığımızı, Milli Savunma Bakanlığımızı, koordinasyonu ve sekreterliği yürüten Savunma Sanayii Müsteşarlığımızı tebrik ediyorum. Gördüğüm ciddiyetten, kararlılıktan ve disiplinli çalışmadan çok büyük bir memnuniyet duydum. Bir kez daha takdirlerimi sunuyorum.”

-Milli uçakta “çift motor” seçeneği

Başbakan Davutoğlu, bir soru üzerine de milli piyade tüfeğinin seri üretimi için var olan şirket kapasitelerinin gözden geçirildiğini, Makina Kimya Enstitüsü ve özel sektörün de katılımıyla üretimin yapılacağını bildirdi.

Milli Muharip Uçak Geliştirme Projesi’ndeki uçak modelinin de tamamıyla özgün bir Türk modeli olacağına işaret eden Davutoğlu, “Daha önceki uçaklardan imitasyon ya da o uçaklardan etkilenme değil, özgün, bizim tercihlerimizin gereklerinden çıkmış bir uçak olacak. En güçlü seçenek üzerinde duruyoruz, çift motor esas olmak üzere” dedi.

Davutoğlu, ağır yük helikopterlerinin de temin edilmesinin ardından, bunların Silahlı Kuvvetlerin ihtiyaçları doğrultusunda gerektiğinde devreye sokulacağını, helikopterlerin bir havuzda toplanarak, ihtiyaç olan bölgeye sevkinin sağlanacağını anlattı.

Başbakan Davutoğlu, uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemleriyle ilgili bir soru üzerine de yerli üretimin maksimum düzeyde olmasına özen gösterdiklerini işaret ederek, gelen teklifleri, önceki tekliflere ilişkin revizyonları değerlendirdiklerini, görüşmelerin bir süre daha devam etmesine karar verdiklerini söyledi.

 

Daha Fazla Oku
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Pegasus Havayolları’nın Sabiha Gökçen – Zafer Havalimanı uçuşları başladı

Yayınlayan

Ülkenin önde gelen havayolu şirketlerinden olan Pegasus, Sabiha Gökçen- Zafer Havalimanı arasında uçuşlara başladı. Pegasus, Brüksel, Köln ve Düsseldorf’a yapılacak uluslararası uçuşların yanı sıra her Çarşamba 22:05’te Sabiha Gökçen Havalimanı ile Zafer Havalimanı, her Perşembe 07:35’te Zafer Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında karşılıklı uçuşlar yapacak.

Pegasus Havayolları, Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olma özelliğini taşıyan Zafer Havalimanı’na ilk uluslararası uçuşunu Brüksel’den gerçekleştirdi. Ülkenin önde gelen havayolu şirketlerinden olan Pegasus, Zafer Havalimanı’na Brüksel, Düsseldorf, Köln gibi uluslararası uçuşların yanı sıra, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan da yurt içi seferlerini sürdürecek. Pegasus Havayolları ve Zafer Havalimanı arasında yapılması planlanan uçuşlar, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Zafer Havalimanı’na her Çarşamba saat 22:05’te, Zafer Havalimanı’ndan Sabiha Gökçen Havalimanı’na ise her Perşembe 07:35’te yapılacak karşılıklı uçuşlar ile sürecek.

Zafer Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında haftalık düzenli olarak gerçekleştirilecek uçuşlar Türkiye’nin tarım, ticaret ve turizmine büyük faydaları olan Kütahya, Afyon, Uşak illerinin ekonomik ve sosyal gelişimine de katkı sağlayacak. Zafer Havalimanı’nın artan düzenli uçuşları,  altyapısı ve tesisleriyle bölgenin yurt içi ve yurt dışı hava ulaşımına uzun vadeli ve kalıcı çözümler sunmaya devam edecek.

Devamını Oku

Genel

Qatar Airways ve Virgin Australia, Arabian Travel Market’te Yeni Stratejik Ortaklığını Açıkladı

Yayınlayan

Yeni anlaşma, Virgin Australia ve Qatar Airways yolcularına benzersiz ödüller ve her iki havayolunun ağında sorunsuz seyahat sunan kapsamlı bir kod paylaşımı anlaşması ve benzersiz üyelik ortaklığı avantajları içeriyor.

Bu anlaşma Qatar Airways yolcuları için Avustralya’daki 35 destinasyonda ve Virgin Australia yolcuları için dünya çapında 140’tan fazla destinasyonda artan seyahat seçenekleri ve avantajları sunacak.

DOHA, Katar : Qatar Airways, 2021 Skytrax endüstri ödüllerinde ‘Dünyanın En İyi Havayolu’ seçildi ve Avustralya’nın en sevilen taşıyıcısı Virgin Australia, bugün her iki havayolunun ağlarını, dinlenme salonlarını ve üyelik programlarını önemli ölçüde genişletecek yeni bir stratejik ortaklığı duyurdu.

Yıl ortasında başlayacak olan ortaklık, Qatar Airways’in Avustralya ağ geçitleri ve Melbourne, Sidney dahil olmak üzere önemli Virgin Australia merkezleri arasında uygun aktarma seçenekleriyle, Avustralya ve Qatar Airways’in küresel ağı arasında seyahat ederken yolculara daha fazla erişim, benzersiz müşteri deneyimi ve benzersiz avantajlar sağlayacak. Brisbane, Adelaide ve Perth ile yapılan anlaşmalar, Avustralya için kritik bir ticaret ve turizm artışı sağlarken, her iki havayolunun müşterileri için yeni bir seyahat fırsatları dünyası sunacak.

Ortaklık anlaşması, Qatar Airways’in önemli bir varlık gösterdiği Dubai’deki Arabian Travel Market’in başlangıcında duyuruldu.

Qatar Airways şu anda Melbourne, Sidney, Brisbane ve Perth’e günlük uçuşların yanı sıra Adelaide’ye Auckland, Yeni Zelanda’ya devam eden haftalık üç uçuş gerçekleştiriyor. Yeni kod paylaşımı anlaşması sayesinde, Qatar Airways yolcuları, Virgin Australia’nın geniş iç hat ağındaki Cairns, Gold Coast, Alice Springs ve Broome dahil olmak üzere Avustralya’nın önemli turistik destinasyonları da dahil 35 varış noktasına tek bir rezervasyonla sorunsuz bir şekilde seyahat edebilecek. Qatar Airways yolcuları ayrıca Virgin Australia’nın Fiji ve Queenstown, Yeni Zelanda dahil olmak üzere yakın zamanda yeniden faaliyete geçen kısa mesafeli uluslararası pazarlarına da erişebilecek. Benzer şekilde, Virgin Australia müşterileri ve havayolunun ödüllü Velocity Frequent Flyer üyeleri, Virgin Australia misafirleri için, Qatar Airways’in geniş ağına erişim, çok çeşitli destinasyonlara tek noktadan bağlantı ve Virgin Australia web sitesi aracılığıyla Qatar Airways uçuş rezervasyonu yapma olanağı sağlar. Qatar Airways, Avrupa’da 54 şehre haftada 600’den fazla uçuşla hizmet veriyor ve Virgin Australia müşterileri için çok çeşitli yeni seçenekler sunuyor. Aynı şekilde, Qatar Airways yolcuları, www.qatarairways.com  üzerinden Virgin Australia ağına uçuş rezervasyonu yapabilir.

Stratejik ortaklık, Qatar Airways Privilege Club üyelerinin Virgin Australia ile uçarken Avios kazanmalarına ve kullanmalarına olanak tanıyan karşılıklı üyelik avantajlarını da içerecek ve Velocity üyelerine Qatar Airways hizmetlerinde seyahat ederken benzer avantajlar sağlanacak. Privilege Club ve Velocity üyeleri ayrıca, statü kademesine bağlı olarak ücretsiz dinlenme salonu erişimi, ücretsiz ekstra bagaj hakkı, öncelikli check-in, öncelikli uçağa biniş ve sırasıyla Virgin Australia ve uçuş sırasında öncelikli bagaj teslimi gibi çok çeşitli diğer benzersiz avantajlardan yararlanacak.  Qatar Airways Privilege Club kısa süre önce Avios ile ortaklığı aracılığıyla programını geliştirerek üyeleri için tahakkuk ve geri ödeme fırsatlarını önemli ölçüde genişletti.

Virgin Australia ile olan ortaklık, Qatar Airways’in Avustralya’yı dünyaya bağlama konusundaki uzun vadeli taahhüdüne dayanmaktadır. COVID-19 salgını sırasında, Qatar Airways, Avustralya’ya sürekli olarak uluslararası hizmetler sunan ve Avustralyalıların evlerine dönmeleri için kritik bağlantılar sağlayan tek havayoluydu.

Qatar Airways Group İcra Kurulu Başkanı Sayın Akbar Al Baker şunları söyledi: “Avustralya ile güçlü, uzun süreli bir ilişkimiz var ve Virgin Australia ile bu anlaşma en çok ihtiyaç duyulan bir zamanda geliyor. Bu ortaklık Avustralyalı yolculara Aileleri ve arkadaşları ile yeniden bağlantı kurabilmek ve ticaretin çarklarını devam ettirebilmek için son iki yılda şiddetle özledikleri dünyaya erişim sağlayacaktır. Daha uzaklara seyahat edenler için, merkezimiz Hamad Uluslararası Havalimanı’nın ödüllü olanaklarından yararlanarak ileriye doğru yolculuklarını mümkün kılacaktır. Ayrıca güzel, kozmopolit Avustralya ülkesini Katar’a uçan yolcularımıza da açacaktır.

Virgin Australia Group İcra Kurulu Başkanı Jayne Hrdlicka şunları söyledi: “Bugün, uluslararası seyahat etmeye aç olan Virgin Australia ve Velocity Frequent Flyer üyeleri için harika bir haber. Unutulmaz seyahat deneyimleri yaratmaya inanılmaz derecede odaklandık ve Qatar Airways ile olan yeni ortaklığımız, Virgin Australia’nın ayak izini Orta Doğu, Avrupa ve Afrika’da önemli ölçüde genişletecek ve konuklarımıza dünyayı sorunsuz bir şekilde görebilmeleri için yüzlerce imkan daha sunacak. Virgin Australia ve Qatar Airways, ödüllü hizmetleriyle tanınırlar ve güçlerini birleştirmeleri, birlikte Avustralya, Orta Doğu, Avrupa, Afrika ve ötesi arasında seyahat ederken inanılmaz bir deneyim sunabilmemiz anlamına gelir. Qatar Airways, pandemi sırasında zor koşullarda dünyayla hayati bağlantıyı sürdürmekte Avustralya için çok önemli bir ortak oldu. Qatar Airways’in Virgin Australia ailesine katılmasından gurur duyuyoruz ve konuklarını yıl ortasında Virgin Australia hizmetlerinde ağırlamayı dört gözle bekliyoruz.”

Devamını Oku

Genel

Eurowings Airlines, Zafer Havalimanı seferlerine başlıyor

Yayınlayan

Avrupa’nın en büyük havayolu şirketlerinden Eurowings uluslararası sefer düzenlediği havalimanları arasına Zafer Havalimanı’nı da ekledi. Eurowings Zafer Havalimanı’na ilk seferlerini 29 Mayıs 2022 tarihinden itibaren başlatacak.

Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olan Zafer Havalimanı’na yeni uluslararası uçuş hatları ile güçlenmeye devam ediyor. Avrupa’nın önde gelen havayolu şirketlerinden Eurowings de 29 Mayıs 2022 tarihinden itibaren Zafer Havalimanı – Düseldorf arasında karşılıklı sefer düzenlemeye başlayacağını duyurdu. Pegasus Havayolları ve Corendon Airlines’ın ardından Zafer Havalimanı’nı uluslararası uçuşlarına ekleyen üçüncü havayolu şirketi olan Eurowings, 21 Temmuz’da da Stuttgart seferlerini başlatacak. Uygun maliyetli bilet fiyatları ve güvenli uçuşları ile Avrupa’da ağrılıkla tatilciler tarafından tercih edilen Eurowings müşteri memnuniyeti sıralamasında da üst sıralarda yer alıyor.

Dünya standartlarındaki modern altyapısı ve tesisleri ile bölge ulaşımına 7/24 hizmet sunarak destek veren Zafer Havalimanı, son dönemde eklenen yeni uçuş hatları ile gelişimini sürdürüyor. Zafer Havalimanı, Türkiye’nin tarım, ticaret ve turizminde önemli bir gelişim potansiyeline sahip olan Afyon, Uşak ve Kütahya illerinin yurt içi ve yurt dışı hava ulaşımı ihtiyacına modern, uzun vadeli ve kalıcı bir çözüm getiriyor.

İç Ege bölgesinin sosyal ve ekonomik gelişim potansiyeline duyulan büyük güvenin göstergesi olan ve nesiller boyu kullanılacak, kalıcı ve stratejik bir eser olan Zafer Havalimanı, modern altyapı olanakları ve kolay ulaşım avantajı ile ülkemizin ulaşım altyapısına ve ekonomik gelişimine çok yönlü katkılar yapmaya devam edecek.

Devamını Oku

Kategoriler

Popüler Haberler