Connect with us

Genel

Atlas 5 Roketi Başarıyla Fırlatıldı

Yayınlandı

ABD ve müttefiklerine füze alarmı, teknik istihbarat, füze savunma sisteminin gelişimini sağlayacak ve haberleşme teknolojisini daha da geliştirecek roket başarıyla görev yerine gönderildi

Siemens Başkan Yardımcısı ve Üretim Bölüm Şefi Ludwig: “Siemens’in havacılık uzay endüstrisi için ürettiği yazılımları olabildiği kadar mükemmelleştirmek için büyük bir çapa sarf ediyoruz. Yüksek teknolojinin bir ürünü olan bu yazılımlar, mühendisliğin ulaştığı son noktayı hayal edebileceklerimizin bir adım ötesine taşımak demek.

ABD ve müttefiklerine füze alarmı, teknik istihbarat, füze savunma sisteminin gelişimini sağlayacak ve haberleşme teknolojisini daha da geliştirecek yeni Atlas 5 roketi başarıyla görev yerine gönderildi.

Roket, Amerika’nın Florida eyaletindeki Canaveral Burnu’nda bulunan Kennedy Uzay Üssü’nden yerel saatle 20.04’te fırlatıldı.

Üzerinde Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), United Launch Alliance’nin (ULA) logoları ve Amerikan bayrağı bulunan roket, Lockheed Martin firması tarafından geliştirildi.

Amerikan hükümetinin isteğiyle ULA tarafından üretilen roket, Rus yapımı bir motor taşıyor ve uçak yakıtı ile sıvı likit oksijenle çalışıyor. 15 milyar dolara mal olan roket, eski Atlas 5 uydularına oranla 16 kat daha hız ve kapasiteye sahip. Roket, ayrıca Amerika’nın geniş bantlı haberleşme sistemini yenisiyle değiştirecek.

Fırlatma dolayısıyla, roketin üretilmesinde yazılım ürünleri kullanılan Siemens, Türkiye ve Almanya, Japonya ve Brezilya’dan bazı gazeteciler için üste bir basın gezisi düzenledi.

Siemens Başkan Yardımcısı ve Üretim Bölüm Şefi Dr. Helmuth Ludwig, AA muhabirine yaptığı açıklamada, roketin fırlatılmasıyla tarihi bir ana şahitlik edeceklerini söyledi.

Uzay endüstrisinin yazılımları için bütün bilgileri birleştirerek ve en yüksek enerjiyi kurgulayarak alternatif geliştirmeye çalıştıklarını vurgulayan Ludwig, şöyle devam etti:

Bunun üretilmesinde faydalandığımız teknoloji daha önce kullandığımız bir teknoloji değildi. Burada kullandığımız teknoloji insanlara büyük fayda sağlayacak bir şey. Uzay endüstrisine sunduklarımıza baktığınızda Siemens’in katkılarını hemen görürsünüz. Havacılık ve uzay endüstrisi birçok farklı kriteri talep eden bir sektör. İnsanın sıradan hayatını çok kolaylaştıracak yüksek yazılımlar bunlar. Bir yazılım ortaya çıktığında bir diğeri bunu geliştirmeye çalışıyor. Bu bir işbirliği.

Siemens’in havacılık uzay endüstrisi için ürettiği yazılımları olabildiği kadar mükemmelleştirmek için büyük bir çapa sarf ediyoruz. Yüksek teknolojinin bir ürünü olan bu yazılımlar, mühendisliğin ulaştığı son noktayı hayal edebileceklerimizin bir adım ötesine taşımak demek. müşterilerimizin talepleri çok önemli. Onların talepleri doğrultusunda ürünler geliştirmeye çalıyoruz.”

“Türk şirketleriyle çalışmaktan çok mutluyuz”

Siemens’in Türkiye’de de önemli çalışmalar yaptığını kaydeden Ludwig, “Türkiye’de çok önemli müşterilerimiz var. Koç ve Sabancı grubu gibi Siemens’in çalıştığı önemli şirketler var. Bu şirketlerin talepleri doğrultusunda, farklı yazılımlar üzerinde çalışıyoruz. Talep olduğu için teknolojiyi burada da üretken bir şekilde kullanmaya çalışıyoruz. Türk şirketleriyle çalışmaktan çok mutluyuz” dedi.

“Roket askeri ve haberleşme amaçlı kullanılacak”

ULA Ürün Yaşam Evresi Program Müdürü Mike Przekwas, Atlas roketini üretme talebinin Amerikan hükümetinden geldiğini kaydetti.

Roketi üretimini yapanın ve kullanıma sunanın ULA olduğunu anlatan Przekwas, “Bir kontrat yaparak hükümetin bütün taleplerini yerine getirdik ve ürünü sunduk. Bu gece fırlatılacak Atlas 5 roketi diğerlerinden biraz daha farklı. Daha güçlü ve şu anda kullanılan birçok roketten daha büyük bir roket. Roket askeri ve haberleşme amaçlı kullanılacak. Esnek bir araç ve farklı amaçlarla da kullanılabilir” diye konuştu.

Siemens’in yazılım ürünlerini yıllardır kullandıklarını dile getiren Przekwas, bu yazılımların kendilerini büyük avantajlar sağladığını aktardı.

Przekwas, roketin taşıma kapasitesini artırmayı ve olası problemleri çözmeyi bu yazılımlarla yaptıklarını belirtti.

Przekwas, “Atlas roketlerinin her birini ayrı görevleri var. Her biri farklı yere gider. Bugünkü roketin görevi, GPS uydu sistemlerini geliştirmek. Bundan önceki haberleşme sistemleri o kadar başarılı değildi. Roket, yeni bir haberleşme sistemi başlatacak, yeni bir devri başlatacak diye umuyoruz. 2003’te bir haberleşme uydu sistemi yollamıştık. Bu roket bunun üzerine uzaya yepyeni bir sistem getirecek” ifadelerini kullandı.

Türk kökenli Fatih ve Eren Özmen’in sahip olduğu Sierra Nevada Corporation (SNC) firmasının Uzay Sistemleri İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcı John Roth, firmalarını özel uzay aracı geliştirdiğini söyledi.

SNC’nin NASA’nın astronot ve kargo taşıyacak güvenilir ve emniyetli bir uzay aracı geliştirmek için Dream Chaser’i ürettiklerini hatırlatan Roth, “İlginç tasarımı olan bir cihaz. Kanat gibi görünen kısım aslında kanat değil. Bütün gövdeyi havaya kaldırmaya yarayan ve aerodinamik özelliği olan bir tasarım. NASA’nın bizden istediği bütün kriterleri yerine getirdik. İnsanları bir yerden bir yere götürmek bizim en önemli önceliğimiz” şeklinde konuştu.

“Türkiye uzay çalışmalarının parçası olmak istiyorsa memnuniyetle karşılarız”

Türk firmaları, üniversiteleri ve yetkilileriyle uzay araştırmaları için çalışmaya hazır olduklarına vurgulayan Roth, “Türkiye uzay çalışmalarının parçası olmak istiyorsa biz bunu memnuniyetle karşılarız. Firma sahiplerimizin Türk olması nedeniyle birçok Türk genci bizimle çalışmak istiyor. Başvurularına cevap vermekte zorlanıyoruz. ABD’nin burada çalışmak için belirli kriterleri var, en azından green kart veya Amerikan vatandaşlığı olması lazım” dedi.

Roth, SRC’nin de Siemens’ten yazılım desteği aldığını ve bu konuda önemli bir işbirliği içinde olduklarını belirtti.

Daha Fazla Oku
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Pegasus Havayolları’nın Sabiha Gökçen – Zafer Havalimanı uçuşları başladı

Yayınlayan

Ülkenin önde gelen havayolu şirketlerinden olan Pegasus, Sabiha Gökçen- Zafer Havalimanı arasında uçuşlara başladı. Pegasus, Brüksel, Köln ve Düsseldorf’a yapılacak uluslararası uçuşların yanı sıra her Çarşamba 22:05’te Sabiha Gökçen Havalimanı ile Zafer Havalimanı, her Perşembe 07:35’te Zafer Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında karşılıklı uçuşlar yapacak.

Pegasus Havayolları, Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olma özelliğini taşıyan Zafer Havalimanı’na ilk uluslararası uçuşunu Brüksel’den gerçekleştirdi. Ülkenin önde gelen havayolu şirketlerinden olan Pegasus, Zafer Havalimanı’na Brüksel, Düsseldorf, Köln gibi uluslararası uçuşların yanı sıra, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan da yurt içi seferlerini sürdürecek. Pegasus Havayolları ve Zafer Havalimanı arasında yapılması planlanan uçuşlar, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Zafer Havalimanı’na her Çarşamba saat 22:05’te, Zafer Havalimanı’ndan Sabiha Gökçen Havalimanı’na ise her Perşembe 07:35’te yapılacak karşılıklı uçuşlar ile sürecek.

Zafer Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında haftalık düzenli olarak gerçekleştirilecek uçuşlar Türkiye’nin tarım, ticaret ve turizmine büyük faydaları olan Kütahya, Afyon, Uşak illerinin ekonomik ve sosyal gelişimine de katkı sağlayacak. Zafer Havalimanı’nın artan düzenli uçuşları,  altyapısı ve tesisleriyle bölgenin yurt içi ve yurt dışı hava ulaşımına uzun vadeli ve kalıcı çözümler sunmaya devam edecek.

Devamını Oku

Genel

Qatar Airways ve Virgin Australia, Arabian Travel Market’te Yeni Stratejik Ortaklığını Açıkladı

Yayınlayan

Yeni anlaşma, Virgin Australia ve Qatar Airways yolcularına benzersiz ödüller ve her iki havayolunun ağında sorunsuz seyahat sunan kapsamlı bir kod paylaşımı anlaşması ve benzersiz üyelik ortaklığı avantajları içeriyor.

Bu anlaşma Qatar Airways yolcuları için Avustralya’daki 35 destinasyonda ve Virgin Australia yolcuları için dünya çapında 140’tan fazla destinasyonda artan seyahat seçenekleri ve avantajları sunacak.

DOHA, Katar : Qatar Airways, 2021 Skytrax endüstri ödüllerinde ‘Dünyanın En İyi Havayolu’ seçildi ve Avustralya’nın en sevilen taşıyıcısı Virgin Australia, bugün her iki havayolunun ağlarını, dinlenme salonlarını ve üyelik programlarını önemli ölçüde genişletecek yeni bir stratejik ortaklığı duyurdu.

Yıl ortasında başlayacak olan ortaklık, Qatar Airways’in Avustralya ağ geçitleri ve Melbourne, Sidney dahil olmak üzere önemli Virgin Australia merkezleri arasında uygun aktarma seçenekleriyle, Avustralya ve Qatar Airways’in küresel ağı arasında seyahat ederken yolculara daha fazla erişim, benzersiz müşteri deneyimi ve benzersiz avantajlar sağlayacak. Brisbane, Adelaide ve Perth ile yapılan anlaşmalar, Avustralya için kritik bir ticaret ve turizm artışı sağlarken, her iki havayolunun müşterileri için yeni bir seyahat fırsatları dünyası sunacak.

Ortaklık anlaşması, Qatar Airways’in önemli bir varlık gösterdiği Dubai’deki Arabian Travel Market’in başlangıcında duyuruldu.

Qatar Airways şu anda Melbourne, Sidney, Brisbane ve Perth’e günlük uçuşların yanı sıra Adelaide’ye Auckland, Yeni Zelanda’ya devam eden haftalık üç uçuş gerçekleştiriyor. Yeni kod paylaşımı anlaşması sayesinde, Qatar Airways yolcuları, Virgin Australia’nın geniş iç hat ağındaki Cairns, Gold Coast, Alice Springs ve Broome dahil olmak üzere Avustralya’nın önemli turistik destinasyonları da dahil 35 varış noktasına tek bir rezervasyonla sorunsuz bir şekilde seyahat edebilecek. Qatar Airways yolcuları ayrıca Virgin Australia’nın Fiji ve Queenstown, Yeni Zelanda dahil olmak üzere yakın zamanda yeniden faaliyete geçen kısa mesafeli uluslararası pazarlarına da erişebilecek. Benzer şekilde, Virgin Australia müşterileri ve havayolunun ödüllü Velocity Frequent Flyer üyeleri, Virgin Australia misafirleri için, Qatar Airways’in geniş ağına erişim, çok çeşitli destinasyonlara tek noktadan bağlantı ve Virgin Australia web sitesi aracılığıyla Qatar Airways uçuş rezervasyonu yapma olanağı sağlar. Qatar Airways, Avrupa’da 54 şehre haftada 600’den fazla uçuşla hizmet veriyor ve Virgin Australia müşterileri için çok çeşitli yeni seçenekler sunuyor. Aynı şekilde, Qatar Airways yolcuları, www.qatarairways.com  üzerinden Virgin Australia ağına uçuş rezervasyonu yapabilir.

Stratejik ortaklık, Qatar Airways Privilege Club üyelerinin Virgin Australia ile uçarken Avios kazanmalarına ve kullanmalarına olanak tanıyan karşılıklı üyelik avantajlarını da içerecek ve Velocity üyelerine Qatar Airways hizmetlerinde seyahat ederken benzer avantajlar sağlanacak. Privilege Club ve Velocity üyeleri ayrıca, statü kademesine bağlı olarak ücretsiz dinlenme salonu erişimi, ücretsiz ekstra bagaj hakkı, öncelikli check-in, öncelikli uçağa biniş ve sırasıyla Virgin Australia ve uçuş sırasında öncelikli bagaj teslimi gibi çok çeşitli diğer benzersiz avantajlardan yararlanacak.  Qatar Airways Privilege Club kısa süre önce Avios ile ortaklığı aracılığıyla programını geliştirerek üyeleri için tahakkuk ve geri ödeme fırsatlarını önemli ölçüde genişletti.

Virgin Australia ile olan ortaklık, Qatar Airways’in Avustralya’yı dünyaya bağlama konusundaki uzun vadeli taahhüdüne dayanmaktadır. COVID-19 salgını sırasında, Qatar Airways, Avustralya’ya sürekli olarak uluslararası hizmetler sunan ve Avustralyalıların evlerine dönmeleri için kritik bağlantılar sağlayan tek havayoluydu.

Qatar Airways Group İcra Kurulu Başkanı Sayın Akbar Al Baker şunları söyledi: “Avustralya ile güçlü, uzun süreli bir ilişkimiz var ve Virgin Australia ile bu anlaşma en çok ihtiyaç duyulan bir zamanda geliyor. Bu ortaklık Avustralyalı yolculara Aileleri ve arkadaşları ile yeniden bağlantı kurabilmek ve ticaretin çarklarını devam ettirebilmek için son iki yılda şiddetle özledikleri dünyaya erişim sağlayacaktır. Daha uzaklara seyahat edenler için, merkezimiz Hamad Uluslararası Havalimanı’nın ödüllü olanaklarından yararlanarak ileriye doğru yolculuklarını mümkün kılacaktır. Ayrıca güzel, kozmopolit Avustralya ülkesini Katar’a uçan yolcularımıza da açacaktır.

Virgin Australia Group İcra Kurulu Başkanı Jayne Hrdlicka şunları söyledi: “Bugün, uluslararası seyahat etmeye aç olan Virgin Australia ve Velocity Frequent Flyer üyeleri için harika bir haber. Unutulmaz seyahat deneyimleri yaratmaya inanılmaz derecede odaklandık ve Qatar Airways ile olan yeni ortaklığımız, Virgin Australia’nın ayak izini Orta Doğu, Avrupa ve Afrika’da önemli ölçüde genişletecek ve konuklarımıza dünyayı sorunsuz bir şekilde görebilmeleri için yüzlerce imkan daha sunacak. Virgin Australia ve Qatar Airways, ödüllü hizmetleriyle tanınırlar ve güçlerini birleştirmeleri, birlikte Avustralya, Orta Doğu, Avrupa, Afrika ve ötesi arasında seyahat ederken inanılmaz bir deneyim sunabilmemiz anlamına gelir. Qatar Airways, pandemi sırasında zor koşullarda dünyayla hayati bağlantıyı sürdürmekte Avustralya için çok önemli bir ortak oldu. Qatar Airways’in Virgin Australia ailesine katılmasından gurur duyuyoruz ve konuklarını yıl ortasında Virgin Australia hizmetlerinde ağırlamayı dört gözle bekliyoruz.”

Devamını Oku

Genel

Eurowings Airlines, Zafer Havalimanı seferlerine başlıyor

Yayınlayan

Avrupa’nın en büyük havayolu şirketlerinden Eurowings uluslararası sefer düzenlediği havalimanları arasına Zafer Havalimanı’nı da ekledi. Eurowings Zafer Havalimanı’na ilk seferlerini 29 Mayıs 2022 tarihinden itibaren başlatacak.

Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olan Zafer Havalimanı’na yeni uluslararası uçuş hatları ile güçlenmeye devam ediyor. Avrupa’nın önde gelen havayolu şirketlerinden Eurowings de 29 Mayıs 2022 tarihinden itibaren Zafer Havalimanı – Düseldorf arasında karşılıklı sefer düzenlemeye başlayacağını duyurdu. Pegasus Havayolları ve Corendon Airlines’ın ardından Zafer Havalimanı’nı uluslararası uçuşlarına ekleyen üçüncü havayolu şirketi olan Eurowings, 21 Temmuz’da da Stuttgart seferlerini başlatacak. Uygun maliyetli bilet fiyatları ve güvenli uçuşları ile Avrupa’da ağrılıkla tatilciler tarafından tercih edilen Eurowings müşteri memnuniyeti sıralamasında da üst sıralarda yer alıyor.

Dünya standartlarındaki modern altyapısı ve tesisleri ile bölge ulaşımına 7/24 hizmet sunarak destek veren Zafer Havalimanı, son dönemde eklenen yeni uçuş hatları ile gelişimini sürdürüyor. Zafer Havalimanı, Türkiye’nin tarım, ticaret ve turizminde önemli bir gelişim potansiyeline sahip olan Afyon, Uşak ve Kütahya illerinin yurt içi ve yurt dışı hava ulaşımı ihtiyacına modern, uzun vadeli ve kalıcı bir çözüm getiriyor.

İç Ege bölgesinin sosyal ve ekonomik gelişim potansiyeline duyulan büyük güvenin göstergesi olan ve nesiller boyu kullanılacak, kalıcı ve stratejik bir eser olan Zafer Havalimanı, modern altyapı olanakları ve kolay ulaşım avantajı ile ülkemizin ulaşım altyapısına ve ekonomik gelişimine çok yönlü katkılar yapmaya devam edecek.

Devamını Oku

Kategoriler

Popüler Haberler