Connect with us

Genel

DESTEKLERDE AMAÇ KOBİ’LERİ BÜYÜTMEK OLMALI

Yayınlandı

OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) Koordinatörü Hilal Ünal APRONMEDYA Editörü Seda Gök’e Değerlendirmelerde Bulundu. 

DSC_1025

OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) Koordinatörü Hilal Ünal, destekleme politikalarında özellikle KOBİ’lerin büyümesine odaklanılması gerektiğine dikkat çekiyor. Türkiye’de savunma ve havacılık alanında faaliyet gösteren firmalara daha fazla destek verilmesini isteyen Ünal, “Kümelenme; yurtdışındaki modellerinde de olduğu gibi bir araçtır. Yurtdışındaki modellerde baktığımızda 10-15 yıl boyunca devlet desteği alıyorlar.  Eğer sizin için savunma sanayi önemli ise bu alanda alt sektörlerinizin de güçlü olması lazım. Burada KOBİ’lere daha fazla destek verilmeli. 20 milyon dolarlık yatırım yapabilen kaç tane KOBİ’miz var? Burada amaç büyükleri daha fazla büyütmek olmamalı” diyor.

Ünal ile OSSA’nın çalışmaları üzerinden Türkiye’deki savunma ve havacılık alanında gelinen nokta, yaşanan sorunlar ve yapılması gerekenlere ışık tuttuk.

DSC_1021

Savunma sanayine yönelik kümelenme fikri nasıl ortaya çıktı ve nasıl yol alındı?

OSTİM;  vizyoner yapısıyla 2007 yılında OSTİM içinde faaliyet gösteren firmaları nasıl rekabetçi bir konuma getiririm sorusuna cevap bulmak için stratejik bir analiz yaptırdı. URAK tarafından sahaya inilip detaylı bir araştırma yapıldı. Bu araştırmada bazı sektörler ön plana çıktı. Bu sektörlerin hizmet ettiği alt sektörlerinde neler olduğuna baktığımızda savunma ve havacılığa çalışan firmaların yoğunlukta olduğunu görüyoruz. Aslında bu sürpriz bir sonuç değildi. Çünkü Aselsan, TAI ve Roketsan gibi büyük firmaların alt yüklenicileri burada faaliyet gösteriyorlar.

OSTİM OSB, “Savunma ve havacılığı nasıl geliştirebilirim” diye modellere bakıyordu. Yurtdışında uygulanan kümelenme modellerini inceliyor ve bunu uygulamaya başladı.

-Peki, süreç nasıl işledi?

Öncelikle üyeleri bir araya getiriyorlar ve arka arkaya toplantılar düzenleniyor. Güven oluşturuluyor. 2011 yılına kadar görüşmeler sürüyor.

-Yurtdışındaki hangi modeller inceleniyor?

Bu konuda Çankaya Üniversitesi yönlendirici oldu. Onlarla temasa geçip akademik destek alınıyor. 50 firmaya ulaşılıyor. 2011 yılında ben de OSSA’ya dahil oldum. 1993 yılından beri KOBİ’lerin içinde idim.  OSTİM’de yerleşik çalışan bir firma sahibiyim.  Belli bir yere gelindi ama yapılacak çok iş var.

Yurtiçindeki yerli üretimi arttırmak ve yurtdışında KOBİ’leri uluslararası pazarda rekabet edebilir hale getirmeyi hedef olarak belirledik ve yola çıktık. 2011 yılından beri 50 olan şirket sayımız 143 e ulaştı. Her başvuru yapan firmayı almıyoruz. Burada üretim yapabilmek, bu üretimi de havacılığa yönelik yapması ve ana sanayi tarafından da onaylanması gerekiyor. Onaylı tedarikçi olması gerekiyor. Aslında üye sayımız 300 de olabilirdi. Ama biz seçici olmak zorundayız.

-Bu hedefler doğrultusunda OSSA bugün neler yapıyor?

Tamamen KOBİ’ler tarafından yönetiliyor. URGE projelerimizi yürüten arkadaşlarımız var. Bizi dışarıdan kimse yönetmiyor. Bizler bir anlamda ‘damdan düşenler’ olduğumuzu için her KOBİ’ye yarayacak işler yapmaya çalışıyoruz. Hedeflerimiz belli. Zorlukların ne olduğunu biliyoruz ve bu zorlukları birlikte aşıyoruz.

Bir KOBİ’nin eğitime ihtiyacı varsa onu piyasadan en uygun fiyata bulup bu ihtiyacını karşılıyoruz. O eğitimin URGE kapsamında desteklenmesini sağlıyoruz. Danışmanlık hizmeti sağlıyoruz. Sertifika almasını sağlıyoruz.

Havacılık için önemli olan AS9100 Belgesi için 18 firmamızı hazırlıyoruz. Bu belge çok önemli… Bunu kendi başına almakta zorlanıyor. Onlara maddi ve manevi destek sağlıyoruz.

Ortak fuarlara katılıyoruz. Yurtdışındaki fuarlara katılıp, toplantılarda konuşmacı oluyoruz. Artık dünya genelinde sektörümüz OSSA’yı biliyor. Yurtdışından bir yatırımcı Türkiye’de KOBİ aradığında OSSA ile temasa geçmesi gerektiğini biliyor. Biz üye kabiliyetlerimize göre firmaları birbiriyle buluşturuyoruz.  Bunları para almadan yapıyoruz.

-Peki, Türk firmaları sizi ne kadar biliyor?

Yurtdışında yaptığımız gibi yurtiçindeki konferans, toplantılara ve fuarlara katılıyoruz. Biz herkese dokunuyoruz. İlgili bütün sivil toplum kuruluşları ve kamu kuruluşları ile iç içe çalışıyoruz. Ayrıca sektörel her toplantıda olmaya özen gösteriyoruz. En önemlisi yurtdışından alım heyetleri getiriyoruz. İşbirliği günleri yapıyoruz. Geçtiğimiz 14-16 Ekim tarihleri arasında Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri’nin ikincisini düzenledik ve geri dönüşleri çok başarı oldu.

İki gün boyunca 4 bin 800 iş görüşmesi yapıldı. Bunlar da doğru adamların bir araya geldiği iş görüşmesi idi. Türkiye’de ilk defa uygulanan bir sistem idi. Ayrıca 250 firmanın 130 firması yabancı idi.

Bakınız; savunma ve havacılığın anahtar firmaları var. Airbus, Boeing gibi… Bu firmaların hepsi burada idi. O firmalarda da satın almadan sorumlu yetkililer burada bulundular. Bu organizasyon için iki yıllık bir çalışmanın ürünüdür.

15ad811

-Bu ikili görüşmelerin ticari hacmi ne kadar idi?

Bugün bizim sektörümüzdeki bir firma size “merhaba” dese bile sizinle çalışması iki yılı buluyor. Uzun bir süreçtir. Sektöre büyük bir katma değeri oldu. URGE Projesi kapsamında 24 firmamız var. Bunların ihracatında yüzde 100 artış yaşandı.

Savunma sanayimizin gelişim hızı sizce ne düzeyde?

10 yıl önce neyimiz vardı şimdi neyimiz var? Eskiden her şeyi yurtdışından alıyorduk. Şimdi raf ürünümüz var. Roketimizden gemimize kadar her şeyimiz var. Artık bu raf ürünlerimizi ihraç edebiliyor olmamız lazım. Bazı çalışmaları olan firmalarımız var. Ama bizim hedefimiz alt yüklenicilere daha fazla pay düşmesi için bu ihracat payının arttırılması. 2015 yurtdışı takvimimizi belirliyoruz. Firmalarımızdaki eksikliklerimizi tamamlamaya çalışıyoruz.

Firmalar size en çok hangi sıkıntılarla geliyorlar?

Sertifikasyon için geliyorlar. Üretim ve kaliteye yönelik sıkıntılarla geliyorlar ve çözüm bekliyorlar. OSSA’nın firmalarında daha çok mühendis ve yabancı dil bilen personelimiz var. Ama yeterli değil. Yeni nesil her şeyi çabuk tüketiyor. İnsan kaynağı kalitesini yükseltmemiz gerekiyor. Üniversitelerle dirsek teması çalışıyoruz. Gençleri sanayinin içine çekmeye çalışıyoruz. Gelecek nesilleri bu sektöre kanalize etmek istiyoruz. OSSA’nın içindeki firmaların içinde onları stajyer olarak ya da çalışma odaklı yönlendiriyoruz.

2023 yılındaki nasıl bir hedefimiz var?

OSSA olarak sadece parça değil artık alt sistem üretmek istiyoruz. Bunları ürettiğimiz de ana sanayi firmalarımızın maliyetleri düşecek ve daha fazla ihracat yapabilecek.

Biz sayısal değil ama kalite olarak hedefler belirledik. Üye sayısında sayısal hedefimiz yok. İhracat yapalım, yurtiçindeki payımızı arttıralım. Yeni ürünlerimiz olsun. Biz bunlara odaklandık. Temkinli ve emin adımlarla büyümeyi hedefledik.

Bakınız; Kümelenmeler yurtdışındaki modellerinde de olduğu gibi bir araçtır. 10-15 yıl boyunca devlet desteği alıyorlar.  Eğer sizin için savunma sanayi önemli ise bu alanda alt sektörlerinizin de güçlü olması lazım. Burada KOBİ’lere daha fazla destek verilmeli. 20 milyon dolarlık yatırım yapabilen KOBİ’miz var mı? Burada amaç büyükleri daha fazla büyütmek olmamalı.

Apronmedya / Özel Haber

Daha Fazla Oku
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Pegasus Havayolları’nın Sabiha Gökçen – Zafer Havalimanı uçuşları başladı

Yayınlayan

Ülkenin önde gelen havayolu şirketlerinden olan Pegasus, Sabiha Gökçen- Zafer Havalimanı arasında uçuşlara başladı. Pegasus, Brüksel, Köln ve Düsseldorf’a yapılacak uluslararası uçuşların yanı sıra her Çarşamba 22:05’te Sabiha Gökçen Havalimanı ile Zafer Havalimanı, her Perşembe 07:35’te Zafer Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında karşılıklı uçuşlar yapacak.

Pegasus Havayolları, Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olma özelliğini taşıyan Zafer Havalimanı’na ilk uluslararası uçuşunu Brüksel’den gerçekleştirdi. Ülkenin önde gelen havayolu şirketlerinden olan Pegasus, Zafer Havalimanı’na Brüksel, Düsseldorf, Köln gibi uluslararası uçuşların yanı sıra, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan da yurt içi seferlerini sürdürecek. Pegasus Havayolları ve Zafer Havalimanı arasında yapılması planlanan uçuşlar, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Zafer Havalimanı’na her Çarşamba saat 22:05’te, Zafer Havalimanı’ndan Sabiha Gökçen Havalimanı’na ise her Perşembe 07:35’te yapılacak karşılıklı uçuşlar ile sürecek.

Zafer Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında haftalık düzenli olarak gerçekleştirilecek uçuşlar Türkiye’nin tarım, ticaret ve turizmine büyük faydaları olan Kütahya, Afyon, Uşak illerinin ekonomik ve sosyal gelişimine de katkı sağlayacak. Zafer Havalimanı’nın artan düzenli uçuşları,  altyapısı ve tesisleriyle bölgenin yurt içi ve yurt dışı hava ulaşımına uzun vadeli ve kalıcı çözümler sunmaya devam edecek.

Devamını Oku

Genel

Qatar Airways ve Virgin Australia, Arabian Travel Market’te Yeni Stratejik Ortaklığını Açıkladı

Yayınlayan

Yeni anlaşma, Virgin Australia ve Qatar Airways yolcularına benzersiz ödüller ve her iki havayolunun ağında sorunsuz seyahat sunan kapsamlı bir kod paylaşımı anlaşması ve benzersiz üyelik ortaklığı avantajları içeriyor.

Bu anlaşma Qatar Airways yolcuları için Avustralya’daki 35 destinasyonda ve Virgin Australia yolcuları için dünya çapında 140’tan fazla destinasyonda artan seyahat seçenekleri ve avantajları sunacak.

DOHA, Katar : Qatar Airways, 2021 Skytrax endüstri ödüllerinde ‘Dünyanın En İyi Havayolu’ seçildi ve Avustralya’nın en sevilen taşıyıcısı Virgin Australia, bugün her iki havayolunun ağlarını, dinlenme salonlarını ve üyelik programlarını önemli ölçüde genişletecek yeni bir stratejik ortaklığı duyurdu.

Yıl ortasında başlayacak olan ortaklık, Qatar Airways’in Avustralya ağ geçitleri ve Melbourne, Sidney dahil olmak üzere önemli Virgin Australia merkezleri arasında uygun aktarma seçenekleriyle, Avustralya ve Qatar Airways’in küresel ağı arasında seyahat ederken yolculara daha fazla erişim, benzersiz müşteri deneyimi ve benzersiz avantajlar sağlayacak. Brisbane, Adelaide ve Perth ile yapılan anlaşmalar, Avustralya için kritik bir ticaret ve turizm artışı sağlarken, her iki havayolunun müşterileri için yeni bir seyahat fırsatları dünyası sunacak.

Ortaklık anlaşması, Qatar Airways’in önemli bir varlık gösterdiği Dubai’deki Arabian Travel Market’in başlangıcında duyuruldu.

Qatar Airways şu anda Melbourne, Sidney, Brisbane ve Perth’e günlük uçuşların yanı sıra Adelaide’ye Auckland, Yeni Zelanda’ya devam eden haftalık üç uçuş gerçekleştiriyor. Yeni kod paylaşımı anlaşması sayesinde, Qatar Airways yolcuları, Virgin Australia’nın geniş iç hat ağındaki Cairns, Gold Coast, Alice Springs ve Broome dahil olmak üzere Avustralya’nın önemli turistik destinasyonları da dahil 35 varış noktasına tek bir rezervasyonla sorunsuz bir şekilde seyahat edebilecek. Qatar Airways yolcuları ayrıca Virgin Australia’nın Fiji ve Queenstown, Yeni Zelanda dahil olmak üzere yakın zamanda yeniden faaliyete geçen kısa mesafeli uluslararası pazarlarına da erişebilecek. Benzer şekilde, Virgin Australia müşterileri ve havayolunun ödüllü Velocity Frequent Flyer üyeleri, Virgin Australia misafirleri için, Qatar Airways’in geniş ağına erişim, çok çeşitli destinasyonlara tek noktadan bağlantı ve Virgin Australia web sitesi aracılığıyla Qatar Airways uçuş rezervasyonu yapma olanağı sağlar. Qatar Airways, Avrupa’da 54 şehre haftada 600’den fazla uçuşla hizmet veriyor ve Virgin Australia müşterileri için çok çeşitli yeni seçenekler sunuyor. Aynı şekilde, Qatar Airways yolcuları, www.qatarairways.com  üzerinden Virgin Australia ağına uçuş rezervasyonu yapabilir.

Stratejik ortaklık, Qatar Airways Privilege Club üyelerinin Virgin Australia ile uçarken Avios kazanmalarına ve kullanmalarına olanak tanıyan karşılıklı üyelik avantajlarını da içerecek ve Velocity üyelerine Qatar Airways hizmetlerinde seyahat ederken benzer avantajlar sağlanacak. Privilege Club ve Velocity üyeleri ayrıca, statü kademesine bağlı olarak ücretsiz dinlenme salonu erişimi, ücretsiz ekstra bagaj hakkı, öncelikli check-in, öncelikli uçağa biniş ve sırasıyla Virgin Australia ve uçuş sırasında öncelikli bagaj teslimi gibi çok çeşitli diğer benzersiz avantajlardan yararlanacak.  Qatar Airways Privilege Club kısa süre önce Avios ile ortaklığı aracılığıyla programını geliştirerek üyeleri için tahakkuk ve geri ödeme fırsatlarını önemli ölçüde genişletti.

Virgin Australia ile olan ortaklık, Qatar Airways’in Avustralya’yı dünyaya bağlama konusundaki uzun vadeli taahhüdüne dayanmaktadır. COVID-19 salgını sırasında, Qatar Airways, Avustralya’ya sürekli olarak uluslararası hizmetler sunan ve Avustralyalıların evlerine dönmeleri için kritik bağlantılar sağlayan tek havayoluydu.

Qatar Airways Group İcra Kurulu Başkanı Sayın Akbar Al Baker şunları söyledi: “Avustralya ile güçlü, uzun süreli bir ilişkimiz var ve Virgin Australia ile bu anlaşma en çok ihtiyaç duyulan bir zamanda geliyor. Bu ortaklık Avustralyalı yolculara Aileleri ve arkadaşları ile yeniden bağlantı kurabilmek ve ticaretin çarklarını devam ettirebilmek için son iki yılda şiddetle özledikleri dünyaya erişim sağlayacaktır. Daha uzaklara seyahat edenler için, merkezimiz Hamad Uluslararası Havalimanı’nın ödüllü olanaklarından yararlanarak ileriye doğru yolculuklarını mümkün kılacaktır. Ayrıca güzel, kozmopolit Avustralya ülkesini Katar’a uçan yolcularımıza da açacaktır.

Virgin Australia Group İcra Kurulu Başkanı Jayne Hrdlicka şunları söyledi: “Bugün, uluslararası seyahat etmeye aç olan Virgin Australia ve Velocity Frequent Flyer üyeleri için harika bir haber. Unutulmaz seyahat deneyimleri yaratmaya inanılmaz derecede odaklandık ve Qatar Airways ile olan yeni ortaklığımız, Virgin Australia’nın ayak izini Orta Doğu, Avrupa ve Afrika’da önemli ölçüde genişletecek ve konuklarımıza dünyayı sorunsuz bir şekilde görebilmeleri için yüzlerce imkan daha sunacak. Virgin Australia ve Qatar Airways, ödüllü hizmetleriyle tanınırlar ve güçlerini birleştirmeleri, birlikte Avustralya, Orta Doğu, Avrupa, Afrika ve ötesi arasında seyahat ederken inanılmaz bir deneyim sunabilmemiz anlamına gelir. Qatar Airways, pandemi sırasında zor koşullarda dünyayla hayati bağlantıyı sürdürmekte Avustralya için çok önemli bir ortak oldu. Qatar Airways’in Virgin Australia ailesine katılmasından gurur duyuyoruz ve konuklarını yıl ortasında Virgin Australia hizmetlerinde ağırlamayı dört gözle bekliyoruz.”

Devamını Oku

Genel

Eurowings Airlines, Zafer Havalimanı seferlerine başlıyor

Yayınlayan

Avrupa’nın en büyük havayolu şirketlerinden Eurowings uluslararası sefer düzenlediği havalimanları arasına Zafer Havalimanı’nı da ekledi. Eurowings Zafer Havalimanı’na ilk seferlerini 29 Mayıs 2022 tarihinden itibaren başlatacak.

Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olan Zafer Havalimanı’na yeni uluslararası uçuş hatları ile güçlenmeye devam ediyor. Avrupa’nın önde gelen havayolu şirketlerinden Eurowings de 29 Mayıs 2022 tarihinden itibaren Zafer Havalimanı – Düseldorf arasında karşılıklı sefer düzenlemeye başlayacağını duyurdu. Pegasus Havayolları ve Corendon Airlines’ın ardından Zafer Havalimanı’nı uluslararası uçuşlarına ekleyen üçüncü havayolu şirketi olan Eurowings, 21 Temmuz’da da Stuttgart seferlerini başlatacak. Uygun maliyetli bilet fiyatları ve güvenli uçuşları ile Avrupa’da ağrılıkla tatilciler tarafından tercih edilen Eurowings müşteri memnuniyeti sıralamasında da üst sıralarda yer alıyor.

Dünya standartlarındaki modern altyapısı ve tesisleri ile bölge ulaşımına 7/24 hizmet sunarak destek veren Zafer Havalimanı, son dönemde eklenen yeni uçuş hatları ile gelişimini sürdürüyor. Zafer Havalimanı, Türkiye’nin tarım, ticaret ve turizminde önemli bir gelişim potansiyeline sahip olan Afyon, Uşak ve Kütahya illerinin yurt içi ve yurt dışı hava ulaşımı ihtiyacına modern, uzun vadeli ve kalıcı bir çözüm getiriyor.

İç Ege bölgesinin sosyal ve ekonomik gelişim potansiyeline duyulan büyük güvenin göstergesi olan ve nesiller boyu kullanılacak, kalıcı ve stratejik bir eser olan Zafer Havalimanı, modern altyapı olanakları ve kolay ulaşım avantajı ile ülkemizin ulaşım altyapısına ve ekonomik gelişimine çok yönlü katkılar yapmaya devam edecek.

Devamını Oku

Kategoriler

Popüler Haberler