Connect with us

Genel

TSK HAVA ARAÇLARI 5. ANA BAKIM MERKEZİ’NDE ADETA YENİDEN ÜRETİLİYOR

Yayınlandı

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın kalesi olarak anılan Ankara’daki 5. Ana Bakım Merkez (5ABM) Komutanlığı’nda, başta Kara Kuvvetleri Komutanlığı olmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterindeki bütün helikopterler adeta yeniden üretiliyor. Komutanlığa 10 ile 15 yıllık periyotlarda gelen helikopterlere ait parçaların depo seviyesi bakımı, onarımı, yenileştirmesi, modernizasyonu ve modifikasyonu yapılıyor. Kontrol edilen her parça gerekirse yenileştirilerek, helikopterler neredeyse yeni baştan üretiliyor. 5ABM Komutanlığı’nda elden geçirilen helikopterler, saatleri de sıfırlanarak kullanılacak komutanlıklara teslim ediliyor.

Güvercinlik semtindeki 5ABM Komutanlığı, kapılarını basın mensuplarına açtı. Fabrika ilk olarak 1948 yılında Polatlı’da kuruldu, 1962 yılında Ankara’ya taşındı. TSK helikopterleri için tek yetkili en üst seviye bakım kademesi olan bu merkez Millî Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait hava araçlarına destek veriyor. 242 bin metrekarelik alanda kurulu tesis, dünyanın önde gelen helikopter bakım merkezlerinden biri olma vizyonuyla çalışmalarını sürdürüyor.

Komutanlıkta bakıma alınan helikopterler, öncelikle Gövde Grup Amirliği’ne götürülüyor. Bu birimde belirli periyotlar dahilinde hava araçlarının gövde yenileme işlemleri yapılıyor. 10’ar, 15’er yıllık planlarla hava araçları amirliğe gelerek, üzerindeki bütün aksesuarlar sökülerek kaporta hali kalıyor. Aksesuarlar, ilgili birimlere, bakım onarım ve yenileştirme için gönderiliyor. Bu birimde kaporta onarımları yapılıyor. Ardından gövde boyaya gönderiliyor. Helikopterin bütün parçaları ilgili birimlere gönderilerek bakım ve tamirleri yapılıyor. Tamir edilemeyen parçalar yenileniyor. Montaj bölümünde, atölyede işlem gören malzemeler helikopterlere monte ediliyor. Malzemelerin her aşamada kalite kontrol elemanları tarafından kontrol edilmesiyle montajın tamamlanması ile birlikte helikopter, kontrolleri yapılarak uçuş hattı test birimine gönderiliyor. Komutanlığa gelen bütün helikopterler, bakım ve tamirat işlemlerinin ardından yeni üretilmiş gibi ilgili birimlerine gönderiliyor.

İHA KAMERA SİSTEMİNİN TEST CİHAZI SAYESİNDE YILDA 2 MİLYON LİRA TASARRUF

Süper Cobra helikopterlerinin gece atış ve hedefleme imkanı sağlayan termal sistemleri sayesinde kaçabilecek hiçbir hedef yok. Otomatik kilitlenerek, pilota tam olarak hedefi vurma imkanı sağlıyor. insansız hava araçlarının (İHA) gece ve gündüz kamera sistemlerinin bakım onarım faaliyetlerinin arttırılması amacıyla özel bir test cihazı geliştirildi. Tamamen yerli imkanlarla geliştirilen cihaz, devlet bütçesine yılda yaklaşık 2 milyon TL tasarruf sağlıyor. Bakım onarımlar ve bütün denemeler, yurtdışına ve başka firmalara yollanmadan 5ABM Komutanlığı’nda yapılarak birliklerine teslim ediliyor. TSK envanterinde bulunan Sikorsky helikopterlerinin jeneratörlerinin testinde kullanılan stant, bütün hava araçlarının jeneratörlerinin test edileceği bir sistem haline getirildi. Bu sayede 2012-2014 yılları arasında 432 cihaz test edilerek, 3,5 milyon dolarlık tasarruf sağlandı.

Komutanlıkta hava araçları ve tesisatının yenileştirilmesi, ast havacılık bakım kademesi yetkilerine girmeyen onarım, komple parça değişimi, montaj, yedek parça ve özel takım imali ayarlar ve tadilatı yapılıyor. Hava araçlarının harekat etkinlik ve kabiliyetinin geliştirilmesiyle ilgili projelerin teklif edildiği komutanlıkta, fizibite etütleri yapılırken malzeme ihtiyaçları belirleniyor. Hava araçlarının bakım, tadilat ve modernizasyonuna ilişkin teknik emir ve talimatları yayımlayan komutanlık, TSK envanterindeki döner kanatlı hava araçları (helikopterler) ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki sabit kanatlı hava araçlarının (uçakların) teknik yönetim sorumluluğunu üstleniyor. TSK’ya ait sabit ve döner kanatlı hava araçları, bu merkezde adeta yeni baştan üretiliyor. 5ABM Komutanlığı, TSK helikopterleri için tek yetkili otorite olmanın yanında Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait uçaklar, sabit ve döner kanatlı İHA’lar için de depo seviye bakım (DSB) merkezi ve teknik yönetim sorumluluğu görevi yerine getiriliyor. Merkezde hava araçları ve sistemlerine bakım, onarım, iyileştirme, deneme, modifikasyon ve modernizasyon işlemleri uygulanıyor. 5ABM, envanterine alınan her hava aracını bir aile hekimi gibi ömür devri boyunca takip ediyor. Bütün önemli veri ve sicil kayıtları tutularak, desteklediği hava araçlarının uçuş görevleri esnasında maruz kaldığı hafif, orta ve ağır kaza kırımlarından sonra ise tam teşekküllü üniversite hastanesi gibi her türlü tamiri yapıp faal hale getirerek yeniden envantere kazandırıyor. Yerli ve yabancı özel ve kamu kuruluşlarına ait hava araçlarına da döner sermaye aracılığıyla uluslararası standartlarda havacılık bakım desteği sağlanıyor. İmkanlar ölçüsünde, özel şahıslara ait helikopterler ve uçaklara da bakım yapılıyor.

SİKORSKY’NİN KENDİ ÜLKESİ DIŞINDA ANLAŞMA İMZALADIĞI TEK MERKEZ

Komutanlıkta gövde grup amirliği, boya atölyesi, motor atölyesi, X-Ray atölyesi (tahribatsız muayene atölyesi), motor aksesuar atölyesi, türbinli motor test atölyesi, aviyonik grup amirliği, silah elektro optik ve koruma sistemleri atölyesi, uçak elektrik aksesuarları atölyesi gibi birimler bulunuyor. Sikorsky firması ile yetki bakım merkezi anlaşması yapıldı. 25 Haziran 2014 tarihinde Sikorsky firması onaylı bakım merkezi anlaşması imzalandı. Bunun önemi, firmanın kendi ülkesi dışında imzalamış olduğu tek merkezin 5ABM Komutanlığı olmasından kaynaklanıyor. Döner sermaye faaliyetlerinde yabancı devlet kuruluşları, THY ve KTHY dahil 19 kamu kuruluşu ve 104 sivil kuruluşa hizmet veriliyor.

KAYNAK: CHA

Daha Fazla Oku
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Pegasus Havayolları’nın Sabiha Gökçen – Zafer Havalimanı uçuşları başladı

Yayınlayan

Ülkenin önde gelen havayolu şirketlerinden olan Pegasus, Sabiha Gökçen- Zafer Havalimanı arasında uçuşlara başladı. Pegasus, Brüksel, Köln ve Düsseldorf’a yapılacak uluslararası uçuşların yanı sıra her Çarşamba 22:05’te Sabiha Gökçen Havalimanı ile Zafer Havalimanı, her Perşembe 07:35’te Zafer Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında karşılıklı uçuşlar yapacak.

Pegasus Havayolları, Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olma özelliğini taşıyan Zafer Havalimanı’na ilk uluslararası uçuşunu Brüksel’den gerçekleştirdi. Ülkenin önde gelen havayolu şirketlerinden olan Pegasus, Zafer Havalimanı’na Brüksel, Düsseldorf, Köln gibi uluslararası uçuşların yanı sıra, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan da yurt içi seferlerini sürdürecek. Pegasus Havayolları ve Zafer Havalimanı arasında yapılması planlanan uçuşlar, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Zafer Havalimanı’na her Çarşamba saat 22:05’te, Zafer Havalimanı’ndan Sabiha Gökçen Havalimanı’na ise her Perşembe 07:35’te yapılacak karşılıklı uçuşlar ile sürecek.

Zafer Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında haftalık düzenli olarak gerçekleştirilecek uçuşlar Türkiye’nin tarım, ticaret ve turizmine büyük faydaları olan Kütahya, Afyon, Uşak illerinin ekonomik ve sosyal gelişimine de katkı sağlayacak. Zafer Havalimanı’nın artan düzenli uçuşları,  altyapısı ve tesisleriyle bölgenin yurt içi ve yurt dışı hava ulaşımına uzun vadeli ve kalıcı çözümler sunmaya devam edecek.

Devamını Oku

Genel

Qatar Airways ve Virgin Australia, Arabian Travel Market’te Yeni Stratejik Ortaklığını Açıkladı

Yayınlayan

Yeni anlaşma, Virgin Australia ve Qatar Airways yolcularına benzersiz ödüller ve her iki havayolunun ağında sorunsuz seyahat sunan kapsamlı bir kod paylaşımı anlaşması ve benzersiz üyelik ortaklığı avantajları içeriyor.

Bu anlaşma Qatar Airways yolcuları için Avustralya’daki 35 destinasyonda ve Virgin Australia yolcuları için dünya çapında 140’tan fazla destinasyonda artan seyahat seçenekleri ve avantajları sunacak.

DOHA, Katar : Qatar Airways, 2021 Skytrax endüstri ödüllerinde ‘Dünyanın En İyi Havayolu’ seçildi ve Avustralya’nın en sevilen taşıyıcısı Virgin Australia, bugün her iki havayolunun ağlarını, dinlenme salonlarını ve üyelik programlarını önemli ölçüde genişletecek yeni bir stratejik ortaklığı duyurdu.

Yıl ortasında başlayacak olan ortaklık, Qatar Airways’in Avustralya ağ geçitleri ve Melbourne, Sidney dahil olmak üzere önemli Virgin Australia merkezleri arasında uygun aktarma seçenekleriyle, Avustralya ve Qatar Airways’in küresel ağı arasında seyahat ederken yolculara daha fazla erişim, benzersiz müşteri deneyimi ve benzersiz avantajlar sağlayacak. Brisbane, Adelaide ve Perth ile yapılan anlaşmalar, Avustralya için kritik bir ticaret ve turizm artışı sağlarken, her iki havayolunun müşterileri için yeni bir seyahat fırsatları dünyası sunacak.

Ortaklık anlaşması, Qatar Airways’in önemli bir varlık gösterdiği Dubai’deki Arabian Travel Market’in başlangıcında duyuruldu.

Qatar Airways şu anda Melbourne, Sidney, Brisbane ve Perth’e günlük uçuşların yanı sıra Adelaide’ye Auckland, Yeni Zelanda’ya devam eden haftalık üç uçuş gerçekleştiriyor. Yeni kod paylaşımı anlaşması sayesinde, Qatar Airways yolcuları, Virgin Australia’nın geniş iç hat ağındaki Cairns, Gold Coast, Alice Springs ve Broome dahil olmak üzere Avustralya’nın önemli turistik destinasyonları da dahil 35 varış noktasına tek bir rezervasyonla sorunsuz bir şekilde seyahat edebilecek. Qatar Airways yolcuları ayrıca Virgin Australia’nın Fiji ve Queenstown, Yeni Zelanda dahil olmak üzere yakın zamanda yeniden faaliyete geçen kısa mesafeli uluslararası pazarlarına da erişebilecek. Benzer şekilde, Virgin Australia müşterileri ve havayolunun ödüllü Velocity Frequent Flyer üyeleri, Virgin Australia misafirleri için, Qatar Airways’in geniş ağına erişim, çok çeşitli destinasyonlara tek noktadan bağlantı ve Virgin Australia web sitesi aracılığıyla Qatar Airways uçuş rezervasyonu yapma olanağı sağlar. Qatar Airways, Avrupa’da 54 şehre haftada 600’den fazla uçuşla hizmet veriyor ve Virgin Australia müşterileri için çok çeşitli yeni seçenekler sunuyor. Aynı şekilde, Qatar Airways yolcuları, www.qatarairways.com  üzerinden Virgin Australia ağına uçuş rezervasyonu yapabilir.

Stratejik ortaklık, Qatar Airways Privilege Club üyelerinin Virgin Australia ile uçarken Avios kazanmalarına ve kullanmalarına olanak tanıyan karşılıklı üyelik avantajlarını da içerecek ve Velocity üyelerine Qatar Airways hizmetlerinde seyahat ederken benzer avantajlar sağlanacak. Privilege Club ve Velocity üyeleri ayrıca, statü kademesine bağlı olarak ücretsiz dinlenme salonu erişimi, ücretsiz ekstra bagaj hakkı, öncelikli check-in, öncelikli uçağa biniş ve sırasıyla Virgin Australia ve uçuş sırasında öncelikli bagaj teslimi gibi çok çeşitli diğer benzersiz avantajlardan yararlanacak.  Qatar Airways Privilege Club kısa süre önce Avios ile ortaklığı aracılığıyla programını geliştirerek üyeleri için tahakkuk ve geri ödeme fırsatlarını önemli ölçüde genişletti.

Virgin Australia ile olan ortaklık, Qatar Airways’in Avustralya’yı dünyaya bağlama konusundaki uzun vadeli taahhüdüne dayanmaktadır. COVID-19 salgını sırasında, Qatar Airways, Avustralya’ya sürekli olarak uluslararası hizmetler sunan ve Avustralyalıların evlerine dönmeleri için kritik bağlantılar sağlayan tek havayoluydu.

Qatar Airways Group İcra Kurulu Başkanı Sayın Akbar Al Baker şunları söyledi: “Avustralya ile güçlü, uzun süreli bir ilişkimiz var ve Virgin Australia ile bu anlaşma en çok ihtiyaç duyulan bir zamanda geliyor. Bu ortaklık Avustralyalı yolculara Aileleri ve arkadaşları ile yeniden bağlantı kurabilmek ve ticaretin çarklarını devam ettirebilmek için son iki yılda şiddetle özledikleri dünyaya erişim sağlayacaktır. Daha uzaklara seyahat edenler için, merkezimiz Hamad Uluslararası Havalimanı’nın ödüllü olanaklarından yararlanarak ileriye doğru yolculuklarını mümkün kılacaktır. Ayrıca güzel, kozmopolit Avustralya ülkesini Katar’a uçan yolcularımıza da açacaktır.

Virgin Australia Group İcra Kurulu Başkanı Jayne Hrdlicka şunları söyledi: “Bugün, uluslararası seyahat etmeye aç olan Virgin Australia ve Velocity Frequent Flyer üyeleri için harika bir haber. Unutulmaz seyahat deneyimleri yaratmaya inanılmaz derecede odaklandık ve Qatar Airways ile olan yeni ortaklığımız, Virgin Australia’nın ayak izini Orta Doğu, Avrupa ve Afrika’da önemli ölçüde genişletecek ve konuklarımıza dünyayı sorunsuz bir şekilde görebilmeleri için yüzlerce imkan daha sunacak. Virgin Australia ve Qatar Airways, ödüllü hizmetleriyle tanınırlar ve güçlerini birleştirmeleri, birlikte Avustralya, Orta Doğu, Avrupa, Afrika ve ötesi arasında seyahat ederken inanılmaz bir deneyim sunabilmemiz anlamına gelir. Qatar Airways, pandemi sırasında zor koşullarda dünyayla hayati bağlantıyı sürdürmekte Avustralya için çok önemli bir ortak oldu. Qatar Airways’in Virgin Australia ailesine katılmasından gurur duyuyoruz ve konuklarını yıl ortasında Virgin Australia hizmetlerinde ağırlamayı dört gözle bekliyoruz.”

Devamını Oku

Genel

Eurowings Airlines, Zafer Havalimanı seferlerine başlıyor

Yayınlayan

Avrupa’nın en büyük havayolu şirketlerinden Eurowings uluslararası sefer düzenlediği havalimanları arasına Zafer Havalimanı’nı da ekledi. Eurowings Zafer Havalimanı’na ilk seferlerini 29 Mayıs 2022 tarihinden itibaren başlatacak.

Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olan Zafer Havalimanı’na yeni uluslararası uçuş hatları ile güçlenmeye devam ediyor. Avrupa’nın önde gelen havayolu şirketlerinden Eurowings de 29 Mayıs 2022 tarihinden itibaren Zafer Havalimanı – Düseldorf arasında karşılıklı sefer düzenlemeye başlayacağını duyurdu. Pegasus Havayolları ve Corendon Airlines’ın ardından Zafer Havalimanı’nı uluslararası uçuşlarına ekleyen üçüncü havayolu şirketi olan Eurowings, 21 Temmuz’da da Stuttgart seferlerini başlatacak. Uygun maliyetli bilet fiyatları ve güvenli uçuşları ile Avrupa’da ağrılıkla tatilciler tarafından tercih edilen Eurowings müşteri memnuniyeti sıralamasında da üst sıralarda yer alıyor.

Dünya standartlarındaki modern altyapısı ve tesisleri ile bölge ulaşımına 7/24 hizmet sunarak destek veren Zafer Havalimanı, son dönemde eklenen yeni uçuş hatları ile gelişimini sürdürüyor. Zafer Havalimanı, Türkiye’nin tarım, ticaret ve turizminde önemli bir gelişim potansiyeline sahip olan Afyon, Uşak ve Kütahya illerinin yurt içi ve yurt dışı hava ulaşımı ihtiyacına modern, uzun vadeli ve kalıcı bir çözüm getiriyor.

İç Ege bölgesinin sosyal ve ekonomik gelişim potansiyeline duyulan büyük güvenin göstergesi olan ve nesiller boyu kullanılacak, kalıcı ve stratejik bir eser olan Zafer Havalimanı, modern altyapı olanakları ve kolay ulaşım avantajı ile ülkemizin ulaşım altyapısına ve ekonomik gelişimine çok yönlü katkılar yapmaya devam edecek.

Devamını Oku

Kategoriler

Popüler Haberler