Connect with us

Genel

POLONYAYA UÇUŞLAR ARTTIRILACAK

Yayınlandı

Ekonomi Bakanı Zeybekci:

“THY’nin Polonya’ya uçuş sayısının kısa bir zaman içerisinde artırılması konusunda Polonya ile mutabakata vardık”

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bundan sonra 3 ayda bir Türk ve Polonyalı iş adamlarını bir araya getireceklerini, bundan sonra oturup iş beklemenin olmayacağını söyledi.

Bakan Zeybekci, Gülermak AŞ’nin İtalyan ve Polonyalı ortaklarıyla birlikte konsorsiyum liderliğini üstlendiği Varşova Metrosu II. Etabı’nı incelemek, Polonya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Janusz Piechocinski ile temaslarda bulunmak, Türkiye-Polonya İş Konseyi’nin düzenlediği akşam yemeğinde üst yöneticilerle (CEO) bir araya gelmek üzere Varşova’ya geldi.

Zeybekci, temasları sırasında yaptığı açıklamalarda, Türkiye’nin ilk defa 1972 yılında Libya’da bir iş alarak yurt dışında müteahhitlik işlerine başladığını söyledi. Türkiye’nin 1972’den 2003 yılına kadar geçen sürede 45 milyar dolar civarında bir müteahhitlik performansı sağladığını anlatan Zeybekci, 2003 yılından bu yana ise 7 bin 760 ayrı proje ile 300 milyar doları aşan bir performans gösterdiğini kaydetti.

Dünyadaki ilk 250 firmayı belirleyen bir sıralamada Türkiye’nin 42 firma ile Çin’den sonra ikinci sıraya yerleştiğini dile getiren Zeybekci, Türkiye’nin ciro anlamında ise 9. sırada olduğuna işaret etti.

Zeybekci, 2003 yılından önce Türkiye’nin aldığı projelerin ortalamasının 20 milyon dolar olduğunu, şimdi bu rakamın 90 milyon dolara ulaştığını bildirerek, 2013 yılında sektörün 33 milyar dolarlık proje ile tarihi zirve yaptığını, 2014 yılında ise 24 milyar doların üzerinde bir proje aldığının altını çizdi.

Türk müteahhitlerin dünyadaki işlerine değinen Zeybekci, Türkiye’nin bir şeyi yapabilme kapasitesinin en güçlü şekilde gösterilmesi için sektörün önemli olduğunu vurguladı.

Milli gelirin yüzde 7’ye yakınını oluşturan inşaat sektörünün, dolaylı şekilde etkilediği sektörlerle milli gelirin yüzde 30’unu oluşturduğunu anlatan Zeybekci, inşaat sektörünün sanayi ve üretim anlamında bir çok alanı tetiklediğini söyledi.

Bakan Zeybekci, belirli bölgelerde merkezler oluşturmaya başladıklarını aktararak, “İlkini Doğu Afrika’nın giriş kapısı olan Cibuti’de yaptık. 99 yıllığına aldığımız 5 bin dönümlük alanda, artık bizim şirketlerimizin her şekilde lojistiğini kurabilecekleri; mühendislik, tasarım ve idari merkezlerini yapabilecekleri bir alan oluşturuyoruz” şeklinde konuştu.

Zeybekci, Türkiye’nin AB’ye tam üyeliği önemsediğini de vurguladı.

“Dünyanın ekonomik ekseni şimdi Avrupa’nın doğusuna doğru kayıyor”

Nihat Zeybekci, bundan sonra 3 ayda bir Türk ve Polonyalı iş adamlarını bir araya getireceklerini, bundan sonra oturup iş beklemenin olmayacağını söyledi.

Dünyada artık yeni sınırların, ekonomik menfaatler üzerine çizildiğini belirten Zeybekci, gruplar arasında ne kadar fazla ticari ilişki varsa o kadar az sorun yaşandığını kaydetti.

Her iki ülkenin bulunduğu coğrafyanın fırsatlar coğrafyası olduğunu anlatan Zeybekci, Türkiye’nin bulunduğu bölgedeki insanların gelirlerinin arttığını, bundan dolayı ihtiyaçlarının da farklılaştığını dile getirdi.

Zeybekci, daha önce Avrupa ile ABD’nin ortasında bulunan dünyanın ekonomik ekseninin Avrupa’ya doğru geldiğini, şimdi de Avrupa’nın doğusuna doğru kaydığının altını çizerek, böyle bir ortamda iki ülkenin çevresindeki fırsatları birlikte değerlendirebileceğini ifade etti.

Türkiye’nin gelecek 10 yılda enerji için 140 milyar dolar, ulaştırma için 140-150 milyar dolar, haberleşme-iletişim için ise 40-50 milyar dolar yatırım yapması gerektiğine dikkati çeken Zeybekci, bu yatırımları başta Rusya ve Türk cumhuriyetleri olmak üzere diğer birçok ülkenin de yapması gerektiğini bildirdi.

Türkiye ile Polonya’nın ilişkilerinde 1 artı 1’in 2 yapmayacağına işaret eden Zeybekci, “Bizim ilişkimizde 1 artı 1, 3 yapar, 4 yapar, 5 yapar, akıllı isek çok daha fazla yapar” şeklinde konuştu.

Bakan Zeybekci, Türkiye’nin 1980 yılındaki toplam dış ticaret hacminin 4 milyar dolar civarında olduğunu,  bugün bu rakamın 500 milyar dolar civarında olduğunu belirterek, paylaşarak rekabet etmek gerektiğini, oluşan yeni ekonomi haritalarının içinde birinin bir diğerini engelleyerek hiçbir yere varamayacağını kaydetti.

Türkiye’nin bölge ülkelerdeki sıkıntılarına rağmen ihracatını yüzde 5 artırdığını vurgulayan Zeybekci, şu an itibariyle ihracatın 171 milyar dolar olduğunu, Türkiye’nin 2008 krizinden sonra 20 çeyrekten beri ortalama büyümesinin yüzde 5,7 olduğunu ifade etti.

Zeybekci, krizden sonra Türkiye’nin 7 milyon vatandaşını iş sahibi yaptığını, geçen yıl 1,4 milyon kişinin işe başladığını belirterek, “Neye rağmen biliyor musunuz? Aynı yılda 1,8 milyon Suriyeliye 5,5 milyar dolar masraf yaparak bunu yaptık” şeklinde konuştu.

Nihat Zeybekci, THY’nin Polonya’ya uçuş sayısının kısa bir zaman içerisinde artırılması konusunda Polonya ile mutabakata vardıklarının altını çizdi.

 

Daha Fazla Oku
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Pegasus Havayolları’nın Sabiha Gökçen – Zafer Havalimanı uçuşları başladı

Yayınlayan

Ülkenin önde gelen havayolu şirketlerinden olan Pegasus, Sabiha Gökçen- Zafer Havalimanı arasında uçuşlara başladı. Pegasus, Brüksel, Köln ve Düsseldorf’a yapılacak uluslararası uçuşların yanı sıra her Çarşamba 22:05’te Sabiha Gökçen Havalimanı ile Zafer Havalimanı, her Perşembe 07:35’te Zafer Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında karşılıklı uçuşlar yapacak.

Pegasus Havayolları, Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olma özelliğini taşıyan Zafer Havalimanı’na ilk uluslararası uçuşunu Brüksel’den gerçekleştirdi. Ülkenin önde gelen havayolu şirketlerinden olan Pegasus, Zafer Havalimanı’na Brüksel, Düsseldorf, Köln gibi uluslararası uçuşların yanı sıra, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan da yurt içi seferlerini sürdürecek. Pegasus Havayolları ve Zafer Havalimanı arasında yapılması planlanan uçuşlar, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Zafer Havalimanı’na her Çarşamba saat 22:05’te, Zafer Havalimanı’ndan Sabiha Gökçen Havalimanı’na ise her Perşembe 07:35’te yapılacak karşılıklı uçuşlar ile sürecek.

Zafer Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında haftalık düzenli olarak gerçekleştirilecek uçuşlar Türkiye’nin tarım, ticaret ve turizmine büyük faydaları olan Kütahya, Afyon, Uşak illerinin ekonomik ve sosyal gelişimine de katkı sağlayacak. Zafer Havalimanı’nın artan düzenli uçuşları,  altyapısı ve tesisleriyle bölgenin yurt içi ve yurt dışı hava ulaşımına uzun vadeli ve kalıcı çözümler sunmaya devam edecek.

Devamını Oku

Genel

Qatar Airways ve Virgin Australia, Arabian Travel Market’te Yeni Stratejik Ortaklığını Açıkladı

Yayınlayan

Yeni anlaşma, Virgin Australia ve Qatar Airways yolcularına benzersiz ödüller ve her iki havayolunun ağında sorunsuz seyahat sunan kapsamlı bir kod paylaşımı anlaşması ve benzersiz üyelik ortaklığı avantajları içeriyor.

Bu anlaşma Qatar Airways yolcuları için Avustralya’daki 35 destinasyonda ve Virgin Australia yolcuları için dünya çapında 140’tan fazla destinasyonda artan seyahat seçenekleri ve avantajları sunacak.

DOHA, Katar : Qatar Airways, 2021 Skytrax endüstri ödüllerinde ‘Dünyanın En İyi Havayolu’ seçildi ve Avustralya’nın en sevilen taşıyıcısı Virgin Australia, bugün her iki havayolunun ağlarını, dinlenme salonlarını ve üyelik programlarını önemli ölçüde genişletecek yeni bir stratejik ortaklığı duyurdu.

Yıl ortasında başlayacak olan ortaklık, Qatar Airways’in Avustralya ağ geçitleri ve Melbourne, Sidney dahil olmak üzere önemli Virgin Australia merkezleri arasında uygun aktarma seçenekleriyle, Avustralya ve Qatar Airways’in küresel ağı arasında seyahat ederken yolculara daha fazla erişim, benzersiz müşteri deneyimi ve benzersiz avantajlar sağlayacak. Brisbane, Adelaide ve Perth ile yapılan anlaşmalar, Avustralya için kritik bir ticaret ve turizm artışı sağlarken, her iki havayolunun müşterileri için yeni bir seyahat fırsatları dünyası sunacak.

Ortaklık anlaşması, Qatar Airways’in önemli bir varlık gösterdiği Dubai’deki Arabian Travel Market’in başlangıcında duyuruldu.

Qatar Airways şu anda Melbourne, Sidney, Brisbane ve Perth’e günlük uçuşların yanı sıra Adelaide’ye Auckland, Yeni Zelanda’ya devam eden haftalık üç uçuş gerçekleştiriyor. Yeni kod paylaşımı anlaşması sayesinde, Qatar Airways yolcuları, Virgin Australia’nın geniş iç hat ağındaki Cairns, Gold Coast, Alice Springs ve Broome dahil olmak üzere Avustralya’nın önemli turistik destinasyonları da dahil 35 varış noktasına tek bir rezervasyonla sorunsuz bir şekilde seyahat edebilecek. Qatar Airways yolcuları ayrıca Virgin Australia’nın Fiji ve Queenstown, Yeni Zelanda dahil olmak üzere yakın zamanda yeniden faaliyete geçen kısa mesafeli uluslararası pazarlarına da erişebilecek. Benzer şekilde, Virgin Australia müşterileri ve havayolunun ödüllü Velocity Frequent Flyer üyeleri, Virgin Australia misafirleri için, Qatar Airways’in geniş ağına erişim, çok çeşitli destinasyonlara tek noktadan bağlantı ve Virgin Australia web sitesi aracılığıyla Qatar Airways uçuş rezervasyonu yapma olanağı sağlar. Qatar Airways, Avrupa’da 54 şehre haftada 600’den fazla uçuşla hizmet veriyor ve Virgin Australia müşterileri için çok çeşitli yeni seçenekler sunuyor. Aynı şekilde, Qatar Airways yolcuları, www.qatarairways.com  üzerinden Virgin Australia ağına uçuş rezervasyonu yapabilir.

Stratejik ortaklık, Qatar Airways Privilege Club üyelerinin Virgin Australia ile uçarken Avios kazanmalarına ve kullanmalarına olanak tanıyan karşılıklı üyelik avantajlarını da içerecek ve Velocity üyelerine Qatar Airways hizmetlerinde seyahat ederken benzer avantajlar sağlanacak. Privilege Club ve Velocity üyeleri ayrıca, statü kademesine bağlı olarak ücretsiz dinlenme salonu erişimi, ücretsiz ekstra bagaj hakkı, öncelikli check-in, öncelikli uçağa biniş ve sırasıyla Virgin Australia ve uçuş sırasında öncelikli bagaj teslimi gibi çok çeşitli diğer benzersiz avantajlardan yararlanacak.  Qatar Airways Privilege Club kısa süre önce Avios ile ortaklığı aracılığıyla programını geliştirerek üyeleri için tahakkuk ve geri ödeme fırsatlarını önemli ölçüde genişletti.

Virgin Australia ile olan ortaklık, Qatar Airways’in Avustralya’yı dünyaya bağlama konusundaki uzun vadeli taahhüdüne dayanmaktadır. COVID-19 salgını sırasında, Qatar Airways, Avustralya’ya sürekli olarak uluslararası hizmetler sunan ve Avustralyalıların evlerine dönmeleri için kritik bağlantılar sağlayan tek havayoluydu.

Qatar Airways Group İcra Kurulu Başkanı Sayın Akbar Al Baker şunları söyledi: “Avustralya ile güçlü, uzun süreli bir ilişkimiz var ve Virgin Australia ile bu anlaşma en çok ihtiyaç duyulan bir zamanda geliyor. Bu ortaklık Avustralyalı yolculara Aileleri ve arkadaşları ile yeniden bağlantı kurabilmek ve ticaretin çarklarını devam ettirebilmek için son iki yılda şiddetle özledikleri dünyaya erişim sağlayacaktır. Daha uzaklara seyahat edenler için, merkezimiz Hamad Uluslararası Havalimanı’nın ödüllü olanaklarından yararlanarak ileriye doğru yolculuklarını mümkün kılacaktır. Ayrıca güzel, kozmopolit Avustralya ülkesini Katar’a uçan yolcularımıza da açacaktır.

Virgin Australia Group İcra Kurulu Başkanı Jayne Hrdlicka şunları söyledi: “Bugün, uluslararası seyahat etmeye aç olan Virgin Australia ve Velocity Frequent Flyer üyeleri için harika bir haber. Unutulmaz seyahat deneyimleri yaratmaya inanılmaz derecede odaklandık ve Qatar Airways ile olan yeni ortaklığımız, Virgin Australia’nın ayak izini Orta Doğu, Avrupa ve Afrika’da önemli ölçüde genişletecek ve konuklarımıza dünyayı sorunsuz bir şekilde görebilmeleri için yüzlerce imkan daha sunacak. Virgin Australia ve Qatar Airways, ödüllü hizmetleriyle tanınırlar ve güçlerini birleştirmeleri, birlikte Avustralya, Orta Doğu, Avrupa, Afrika ve ötesi arasında seyahat ederken inanılmaz bir deneyim sunabilmemiz anlamına gelir. Qatar Airways, pandemi sırasında zor koşullarda dünyayla hayati bağlantıyı sürdürmekte Avustralya için çok önemli bir ortak oldu. Qatar Airways’in Virgin Australia ailesine katılmasından gurur duyuyoruz ve konuklarını yıl ortasında Virgin Australia hizmetlerinde ağırlamayı dört gözle bekliyoruz.”

Devamını Oku

Genel

Eurowings Airlines, Zafer Havalimanı seferlerine başlıyor

Yayınlayan

Avrupa’nın en büyük havayolu şirketlerinden Eurowings uluslararası sefer düzenlediği havalimanları arasına Zafer Havalimanı’nı da ekledi. Eurowings Zafer Havalimanı’na ilk seferlerini 29 Mayıs 2022 tarihinden itibaren başlatacak.

Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olan Zafer Havalimanı’na yeni uluslararası uçuş hatları ile güçlenmeye devam ediyor. Avrupa’nın önde gelen havayolu şirketlerinden Eurowings de 29 Mayıs 2022 tarihinden itibaren Zafer Havalimanı – Düseldorf arasında karşılıklı sefer düzenlemeye başlayacağını duyurdu. Pegasus Havayolları ve Corendon Airlines’ın ardından Zafer Havalimanı’nı uluslararası uçuşlarına ekleyen üçüncü havayolu şirketi olan Eurowings, 21 Temmuz’da da Stuttgart seferlerini başlatacak. Uygun maliyetli bilet fiyatları ve güvenli uçuşları ile Avrupa’da ağrılıkla tatilciler tarafından tercih edilen Eurowings müşteri memnuniyeti sıralamasında da üst sıralarda yer alıyor.

Dünya standartlarındaki modern altyapısı ve tesisleri ile bölge ulaşımına 7/24 hizmet sunarak destek veren Zafer Havalimanı, son dönemde eklenen yeni uçuş hatları ile gelişimini sürdürüyor. Zafer Havalimanı, Türkiye’nin tarım, ticaret ve turizminde önemli bir gelişim potansiyeline sahip olan Afyon, Uşak ve Kütahya illerinin yurt içi ve yurt dışı hava ulaşımı ihtiyacına modern, uzun vadeli ve kalıcı bir çözüm getiriyor.

İç Ege bölgesinin sosyal ve ekonomik gelişim potansiyeline duyulan büyük güvenin göstergesi olan ve nesiller boyu kullanılacak, kalıcı ve stratejik bir eser olan Zafer Havalimanı, modern altyapı olanakları ve kolay ulaşım avantajı ile ülkemizin ulaşım altyapısına ve ekonomik gelişimine çok yönlü katkılar yapmaya devam edecek.

Devamını Oku

Kategoriler

Popüler Haberler