Connect with us

Genel

THY kargo taşımacılığında da iddialı !

Yayınlandı

THY Yönetim Kurulu Başkanı Topçu:

“İstanbul’dan dünyanın herhangi bir noktasına kargonun ulaşması en kısa zamanda oluyor. Çünkü direkt uçuşlar var. Bu uçuşlar vasıtasıyla biz müşterilerimizin kargosunu en kısa zamanda gideceği ülkeye taşıma imkanına sahip oluyoruz”

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, “İstanbul’dan dünyanın herhangi bir noktasına kargonun ulaşması en kısa zamanda oluyor. Çünkü direkt uçuşlar var. Bu uçuşlar vasıtasıyla biz müşterilerimizin kargosunu en kısa zamanda gideceği ülkeye taşıma imkanına sahip oluyoruz” dedi.

THY’nin alt markalarından Turkish Cargo’nun Atatürk Havalimanı’ndaki yeni kargo terminalinin açılış törenine, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, THY Yönetim Kurulu Başkanı Topçu, THY Genel Müdürü Temel Kotil, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal ile bazı davetliler katıldı.

Törende konuşan Hamdi Topçu, son 10 yılda THY’nin yolcu trafiğinin 56 milyona çıktığını söyledi.

THY’nin gelirinin ise 1,2 milyar dolardan 11 milyar dolara yükseldiğini dile getiren Topçu, “THY, Türkiye’nin vizyonuna örnek olarak, 2023 planlarını yaparak, yolculuğuna başladı. 55 uçakla başladığımız bu serüvende şu anda 262 uçakla operasyonlarımızı devam ettiriyoruz” diye konuştu.

Havacılık alanında birçok yatırıma imza attıklarını belirten Topçu, geçen yıl Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki bakım tesislerine 550 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını kaydetti.

Topçu, son zamanlarda Atatürk Havalimanı’ndaki daralma ve İstanbul’un çok önemli bir merkez olmasından dolayı bazı sıkışıklıklar yaşandığını dile getirerek, “Yaşanan bu sıkışıklığı giderme adına Ulaştırma Bakanlığımız ciddi adımlar atıyor. Şu anda Atatürk Havalimanı’nın geçici de olsa park sahaları yüzde 30’u aşkın bir oranda genişletildi. Çok kısa bir zamanda bunun hizmete gireceğini bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

“48 noktaya kargo uçaklarımızla tarifeli sefer yapıyoruz”

THY’nin 2023 hedefleri doğrultusunda yeni uçak siparişlerini de verdiklerini ifade eden Topçu, şöyle devam etti:

“2023 yılındaki hedefimiz, bildiğiniz gibi bunu basınla da paylaşıyoruz, 450 uçağa aşkın bir filoya sahip olmak, 100 milyonu aşkın yolcu taşımak, 3 milyar dolar kargo geliri elde eden bir şirket olmak, 1,5 milyar dolar bakım-onarımdan pay almak.

Biz şu anda dünyada 48 noktaya kargo uçaklarımızla tarifeli sefer yapıyoruz. Aynı zamanda da 262 uçağımızla dünyanın 264 noktasında uçak altı kargo taşıması yapıyoruz. Bu şu anlama geliyor; İstanbul çok önemli bir dağıtım merkezi. İstanbul’dan dünyanın herhangi bir noktasına kargonun ulaşması en kısa zamanda oluyor. Çünkü direkt uçuşlar var. Bu uçuşlar vasıtasıyla biz müşterilerimizin kargosunu en kısa zamanda gideceği ülkeye taşıma imkanına sahip oluyoruz.”

Hamdi Topçu, Atatürk Havalimanı’ndaki eski kargo tesislerinin depreme dayanıksız olması ve bölgenin terminal alanına dahil edilmesi nedeniyle yeni bir tesisin yapılmasını zorunlu olduğunu söyledi.

Kargo tesisini yaparken birçok konuya dikkat ettiklerini vurgulayan Topçu, “Birincisi operasyonun çok hızlı yapılması, otoritenin denetiminin en kısa yoldan yapılıp ihracat alanına geçilmesi gibi birçok şeyi dikkate alarak, buraya akıllı bina yapımına koyulduk. Bu binanın yapılması tam 10 ayımızı aldı. Rekor bir seviyede, 71 bin metrekarelik alanda, 67 bin metrekaresi kapalı bir kargo binasını Atatürk Havalimanı’nın hizmetine sunduk” diye konuştu.

THY Genel Müdürü Temel Kotil de Türkiye’deki sivil havacılığın son 12 yılda çok geliştiğini, THY’nin de bu gelişmelerde pay sahibi olduğunu belirtti.

Etiyopya Hava Yolları’ndan sonra Afrika’da en çok noktaya uçan havayolu şirketi olduklarını da dile getiren Kotil, “Avrupalı bir havayolu olan THY, Avrupa’da ‘Avrupalı’ olarak da en çok noktaya uçuyor. Sayın Bakanım, Ortadoğu’da da biz en çok noktaya uçuyoruz. Asya’da ve Atlantik ötesinde henüz en çok değiliz” dedi.

Temel Kotil, THY’nin uçuş ağının İstanbul’u en çok bağlantı veren şehir haline getirdiğine işaret ederek, “Yeni, üçüncü havalimanımız da hayırlı olsun. Dört gözle bekliyoruz. Orada da benzer kargo tesislerimiz olacak” diye konuştu.

Konuşmalarından ardından Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli ile Maliye Bakanı Şimşek’e üzerinde isimleri yazılı uçak maketi hediye edildi ve yeni kargo tesisinin açılış kurdelesi kesildi.

Yeni kargo tesisi

Toplam 71 bin metrekarelik alanda faaliyete başlayan tesis, kargo operasyon süreçlerini yalınlaştırmak amacıyla tasarlandı. Hizmet kalitesini üst düzeye çıkarmayı amaçlayan firma, 9 uçağının yanı sıra THY filosundaki 253 yolcu uçağının kapasitesini de kullanarak hizmet vermeyi amaçlıyor.

Turkish Cargo, geniş kargo kabul alanı, farklı tip ve büyüklüklerde özel kargo depolama alanları, kombine operasyon alanları, büyük ve düzenli operasyon alanı, yüksek kapasiteli depolama alanları, kapsayıcı ve yüksek kaliteli güvenlik sistemleri bulunan tesisle müşterilerine hizmet verecek.

Daha Fazla Oku
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Pegasus Havayolları’nın Sabiha Gökçen – Zafer Havalimanı uçuşları başladı

Yayınlayan

Ülkenin önde gelen havayolu şirketlerinden olan Pegasus, Sabiha Gökçen- Zafer Havalimanı arasında uçuşlara başladı. Pegasus, Brüksel, Köln ve Düsseldorf’a yapılacak uluslararası uçuşların yanı sıra her Çarşamba 22:05’te Sabiha Gökçen Havalimanı ile Zafer Havalimanı, her Perşembe 07:35’te Zafer Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında karşılıklı uçuşlar yapacak.

Pegasus Havayolları, Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olma özelliğini taşıyan Zafer Havalimanı’na ilk uluslararası uçuşunu Brüksel’den gerçekleştirdi. Ülkenin önde gelen havayolu şirketlerinden olan Pegasus, Zafer Havalimanı’na Brüksel, Düsseldorf, Köln gibi uluslararası uçuşların yanı sıra, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan da yurt içi seferlerini sürdürecek. Pegasus Havayolları ve Zafer Havalimanı arasında yapılması planlanan uçuşlar, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Zafer Havalimanı’na her Çarşamba saat 22:05’te, Zafer Havalimanı’ndan Sabiha Gökçen Havalimanı’na ise her Perşembe 07:35’te yapılacak karşılıklı uçuşlar ile sürecek.

Zafer Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında haftalık düzenli olarak gerçekleştirilecek uçuşlar Türkiye’nin tarım, ticaret ve turizmine büyük faydaları olan Kütahya, Afyon, Uşak illerinin ekonomik ve sosyal gelişimine de katkı sağlayacak. Zafer Havalimanı’nın artan düzenli uçuşları,  altyapısı ve tesisleriyle bölgenin yurt içi ve yurt dışı hava ulaşımına uzun vadeli ve kalıcı çözümler sunmaya devam edecek.

Devamını Oku

Genel

Qatar Airways ve Virgin Australia, Arabian Travel Market’te Yeni Stratejik Ortaklığını Açıkladı

Yayınlayan

Yeni anlaşma, Virgin Australia ve Qatar Airways yolcularına benzersiz ödüller ve her iki havayolunun ağında sorunsuz seyahat sunan kapsamlı bir kod paylaşımı anlaşması ve benzersiz üyelik ortaklığı avantajları içeriyor.

Bu anlaşma Qatar Airways yolcuları için Avustralya’daki 35 destinasyonda ve Virgin Australia yolcuları için dünya çapında 140’tan fazla destinasyonda artan seyahat seçenekleri ve avantajları sunacak.

DOHA, Katar : Qatar Airways, 2021 Skytrax endüstri ödüllerinde ‘Dünyanın En İyi Havayolu’ seçildi ve Avustralya’nın en sevilen taşıyıcısı Virgin Australia, bugün her iki havayolunun ağlarını, dinlenme salonlarını ve üyelik programlarını önemli ölçüde genişletecek yeni bir stratejik ortaklığı duyurdu.

Yıl ortasında başlayacak olan ortaklık, Qatar Airways’in Avustralya ağ geçitleri ve Melbourne, Sidney dahil olmak üzere önemli Virgin Australia merkezleri arasında uygun aktarma seçenekleriyle, Avustralya ve Qatar Airways’in küresel ağı arasında seyahat ederken yolculara daha fazla erişim, benzersiz müşteri deneyimi ve benzersiz avantajlar sağlayacak. Brisbane, Adelaide ve Perth ile yapılan anlaşmalar, Avustralya için kritik bir ticaret ve turizm artışı sağlarken, her iki havayolunun müşterileri için yeni bir seyahat fırsatları dünyası sunacak.

Ortaklık anlaşması, Qatar Airways’in önemli bir varlık gösterdiği Dubai’deki Arabian Travel Market’in başlangıcında duyuruldu.

Qatar Airways şu anda Melbourne, Sidney, Brisbane ve Perth’e günlük uçuşların yanı sıra Adelaide’ye Auckland, Yeni Zelanda’ya devam eden haftalık üç uçuş gerçekleştiriyor. Yeni kod paylaşımı anlaşması sayesinde, Qatar Airways yolcuları, Virgin Australia’nın geniş iç hat ağındaki Cairns, Gold Coast, Alice Springs ve Broome dahil olmak üzere Avustralya’nın önemli turistik destinasyonları da dahil 35 varış noktasına tek bir rezervasyonla sorunsuz bir şekilde seyahat edebilecek. Qatar Airways yolcuları ayrıca Virgin Australia’nın Fiji ve Queenstown, Yeni Zelanda dahil olmak üzere yakın zamanda yeniden faaliyete geçen kısa mesafeli uluslararası pazarlarına da erişebilecek. Benzer şekilde, Virgin Australia müşterileri ve havayolunun ödüllü Velocity Frequent Flyer üyeleri, Virgin Australia misafirleri için, Qatar Airways’in geniş ağına erişim, çok çeşitli destinasyonlara tek noktadan bağlantı ve Virgin Australia web sitesi aracılığıyla Qatar Airways uçuş rezervasyonu yapma olanağı sağlar. Qatar Airways, Avrupa’da 54 şehre haftada 600’den fazla uçuşla hizmet veriyor ve Virgin Australia müşterileri için çok çeşitli yeni seçenekler sunuyor. Aynı şekilde, Qatar Airways yolcuları, www.qatarairways.com  üzerinden Virgin Australia ağına uçuş rezervasyonu yapabilir.

Stratejik ortaklık, Qatar Airways Privilege Club üyelerinin Virgin Australia ile uçarken Avios kazanmalarına ve kullanmalarına olanak tanıyan karşılıklı üyelik avantajlarını da içerecek ve Velocity üyelerine Qatar Airways hizmetlerinde seyahat ederken benzer avantajlar sağlanacak. Privilege Club ve Velocity üyeleri ayrıca, statü kademesine bağlı olarak ücretsiz dinlenme salonu erişimi, ücretsiz ekstra bagaj hakkı, öncelikli check-in, öncelikli uçağa biniş ve sırasıyla Virgin Australia ve uçuş sırasında öncelikli bagaj teslimi gibi çok çeşitli diğer benzersiz avantajlardan yararlanacak.  Qatar Airways Privilege Club kısa süre önce Avios ile ortaklığı aracılığıyla programını geliştirerek üyeleri için tahakkuk ve geri ödeme fırsatlarını önemli ölçüde genişletti.

Virgin Australia ile olan ortaklık, Qatar Airways’in Avustralya’yı dünyaya bağlama konusundaki uzun vadeli taahhüdüne dayanmaktadır. COVID-19 salgını sırasında, Qatar Airways, Avustralya’ya sürekli olarak uluslararası hizmetler sunan ve Avustralyalıların evlerine dönmeleri için kritik bağlantılar sağlayan tek havayoluydu.

Qatar Airways Group İcra Kurulu Başkanı Sayın Akbar Al Baker şunları söyledi: “Avustralya ile güçlü, uzun süreli bir ilişkimiz var ve Virgin Australia ile bu anlaşma en çok ihtiyaç duyulan bir zamanda geliyor. Bu ortaklık Avustralyalı yolculara Aileleri ve arkadaşları ile yeniden bağlantı kurabilmek ve ticaretin çarklarını devam ettirebilmek için son iki yılda şiddetle özledikleri dünyaya erişim sağlayacaktır. Daha uzaklara seyahat edenler için, merkezimiz Hamad Uluslararası Havalimanı’nın ödüllü olanaklarından yararlanarak ileriye doğru yolculuklarını mümkün kılacaktır. Ayrıca güzel, kozmopolit Avustralya ülkesini Katar’a uçan yolcularımıza da açacaktır.

Virgin Australia Group İcra Kurulu Başkanı Jayne Hrdlicka şunları söyledi: “Bugün, uluslararası seyahat etmeye aç olan Virgin Australia ve Velocity Frequent Flyer üyeleri için harika bir haber. Unutulmaz seyahat deneyimleri yaratmaya inanılmaz derecede odaklandık ve Qatar Airways ile olan yeni ortaklığımız, Virgin Australia’nın ayak izini Orta Doğu, Avrupa ve Afrika’da önemli ölçüde genişletecek ve konuklarımıza dünyayı sorunsuz bir şekilde görebilmeleri için yüzlerce imkan daha sunacak. Virgin Australia ve Qatar Airways, ödüllü hizmetleriyle tanınırlar ve güçlerini birleştirmeleri, birlikte Avustralya, Orta Doğu, Avrupa, Afrika ve ötesi arasında seyahat ederken inanılmaz bir deneyim sunabilmemiz anlamına gelir. Qatar Airways, pandemi sırasında zor koşullarda dünyayla hayati bağlantıyı sürdürmekte Avustralya için çok önemli bir ortak oldu. Qatar Airways’in Virgin Australia ailesine katılmasından gurur duyuyoruz ve konuklarını yıl ortasında Virgin Australia hizmetlerinde ağırlamayı dört gözle bekliyoruz.”

Devamını Oku

Genel

Eurowings Airlines, Zafer Havalimanı seferlerine başlıyor

Yayınlayan

Avrupa’nın en büyük havayolu şirketlerinden Eurowings uluslararası sefer düzenlediği havalimanları arasına Zafer Havalimanı’nı da ekledi. Eurowings Zafer Havalimanı’na ilk seferlerini 29 Mayıs 2022 tarihinden itibaren başlatacak.

Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olan Zafer Havalimanı’na yeni uluslararası uçuş hatları ile güçlenmeye devam ediyor. Avrupa’nın önde gelen havayolu şirketlerinden Eurowings de 29 Mayıs 2022 tarihinden itibaren Zafer Havalimanı – Düseldorf arasında karşılıklı sefer düzenlemeye başlayacağını duyurdu. Pegasus Havayolları ve Corendon Airlines’ın ardından Zafer Havalimanı’nı uluslararası uçuşlarına ekleyen üçüncü havayolu şirketi olan Eurowings, 21 Temmuz’da da Stuttgart seferlerini başlatacak. Uygun maliyetli bilet fiyatları ve güvenli uçuşları ile Avrupa’da ağrılıkla tatilciler tarafından tercih edilen Eurowings müşteri memnuniyeti sıralamasında da üst sıralarda yer alıyor.

Dünya standartlarındaki modern altyapısı ve tesisleri ile bölge ulaşımına 7/24 hizmet sunarak destek veren Zafer Havalimanı, son dönemde eklenen yeni uçuş hatları ile gelişimini sürdürüyor. Zafer Havalimanı, Türkiye’nin tarım, ticaret ve turizminde önemli bir gelişim potansiyeline sahip olan Afyon, Uşak ve Kütahya illerinin yurt içi ve yurt dışı hava ulaşımı ihtiyacına modern, uzun vadeli ve kalıcı bir çözüm getiriyor.

İç Ege bölgesinin sosyal ve ekonomik gelişim potansiyeline duyulan büyük güvenin göstergesi olan ve nesiller boyu kullanılacak, kalıcı ve stratejik bir eser olan Zafer Havalimanı, modern altyapı olanakları ve kolay ulaşım avantajı ile ülkemizin ulaşım altyapısına ve ekonomik gelişimine çok yönlü katkılar yapmaya devam edecek.

Devamını Oku

Kategoriler

Popüler Haberler