Connect with us

Genel

Geleceğin Havaalanları Nasıl Olacak?

Yayınlandı

Ertelenen uçuşlar, kaybolan bagaj, değiştirilen kapılar, havaalanlarının yolculara yaşattığı sıkıntılara yalnızca birkaç örnek. Acaba hava yolculuğu teknolojinin yardımıyla çok daha kolay ve zevkli hale gelemez mi? 

BBC Türkçe’nin haberine göre, havaalanlarını işleten şirketler, otomatik chek-in gibi çeşitli yeni keşifleri denemek için geçen yıl iletişim teknolojisi hizmetlerine dünya çapında toplam 7 milyar dolar harcadılar.
Geleceğin havaalanlarında lazerli güvenlik kontrolleri, sanal alışveriş panoları, biyometrik geçiş kapıları ve hologram hizmet elemanları, yolculuğumuzu daha cazip hale getirebilir ve tabi bunu yaparken havaalanı işletmecilerinin kârlarını da iyice artırabilir.
SADECE ZAMAN GEÇİRMEK İÇİN BİLE GİDİLEBİLİR
Öyle ki havaalanları yolculuk etme gereği olmadan da vakit geçirmek için gitmek isteyebileceğiniz yerler haline gelebilir.
Singapur’daki Changi Havaalanı’na ek olarak yapılacak Jewel binası bunun bir örneği olarak planlanmış.
2018 yılında açıldığında, malzeme olarak çelik ve cama ağırlık veren, yeraltında beş, yer üstünde beş katı olan bu görkemli tasarım, gerçek yerel bitki örtüsünü yansıtan bir iç doğa parkı, yürüyüş yolları ve dünyanın bir bina içindeki en yüksek şelalesini de (40 metre) barındıracak. Bu şelaleye gece ve gündüz farklı ışık ve ses gösterileri eşlik edecek.
Los Angeles Havaalanı’nın yakında yenilenen Tom Bradley Uluslararası Terminali de geleceğe bir başka pencere açıyor. Bu terminalde Amerika kıtasının en büyük üç boyutlu multi medya sistemi var. Yedi dev ekranda Güney Kaliforniya manzaraları, ya da ilginç video kayıtları izlenebiliyor. Ortada üzerindeki imajlar sürekli değişen 22,5 metrelik dev ‘zaman kulesi’ var.

Seyahat edenlere iyi vakit geçirtmeyi hedefleyen bu imajlar yolcu hareketleri ve o anki uçuş bilgilerine göre de değişiyor.
Gelecek Laboratuvarı adlı tasarım şirketinden Peter Firth “İleri teknoloji deyince genellikle işleri nasıl hızlandıracağını ya da kârlılığı, kullanışlılığı nasıl artıracağını düşünürüz. Fakat havaalanlarını geliştirme konusunda gördüğümüz en iyi örnek verimlilikten çok şiirle ilgili” diyor.


UÇUŞLAR HAKKINDA BİLGİYİ DAĞITILAN TABLETLERDEN ALABİLECEKSİNİZ

Chek-in yaptırmak, güvenlikten ya da pasaport kontrolünden geçmek gibi insanı canından bezdiren havaalanı işlemleri geleceğin havaalanlarında giderek artan ölçüde otomatiğe bağlanacak.

Londra’daki Heathrow, Stanstead ve Amsterdam’daki Schiphol havaalanları biyometrik pasaportla otomatik geçiş gişeleri uygulamasını denemeye başladılar bile. Bu otomatik gişelerde yüz tanıma teknolojisi kullanılıyor.

Japonya havayolu şirketi All Nippon Airways ise yolculara çabucak çek-in yapabilmeleri, havalanında yollarını bulabilmeleri ve uçuşları için en güncel bilgileri anında alabilmelerine olanak sağlayan akıllı tabletler dağıtıyor. Yine Londra’daki Gatwick Havaalanı ise dünyanın en büyük otomatik bagaj bırakma sistemini kuruyor. Böylece bagajınızı uçuştan 12 saat önce bile sadece yürüyen banda bırakmak suretiyle çek-in yapabileceksiniz

Airbiz adlı ticari danışmanlık şirketinin yöneticisi Greg Fordham, teknolojinin yolcuyu da daha güçlü bir konuma getireceğini söylüyor.

Yolculuk arama motoru Skyscanner’da yakında yayımlanan yazısında “Beş yıl içinde her işin otomatikleştirildiği bir hava yolculuğu sürecinde yolcular da daha çok söz sahibi olacaklar” diyor.
Fordham, yakın geleceğin havaalanlarında, çok dilli çok becerili havaalanı personelinin yolculara ihtiyaçları olduğunda hizmet sunmak üzere hazır olacağını da öngörüyor.
YÜZ TANIMA VE BEDEN DİLİ OKUMA
Eğilim artık güvenlik kontrollerinin de hızlandırılması. Örneğin Gatwick Havaalanı’nda güvenlik kontrollerinin daima beş dakikanın altında olmasını sağlamak amacıyla ‘yüz tanıma’ teknolojisi kullanılıyor.
Gatwick enformasyon müdürü Michael İbbitson “Yolcuların yüzlerini güvenlikten geçme sürecinde dört noktada izliyoruz ve ne kadar zaman aldığını görüyoruz” diyor ve sürdürüyor.

“Sonra bu verileri beklenen yolculuk bilgileriyle birleştiriyor ve güvenlik memurlarına akıllı telefonlarla yolladığımız e postalar yoluyla bir kişinin kontrol gişesinden otomatik olarak geçip geçemeyeceğini kontrol edebiliyoruz.

Uzmanlar, yüz tanıma teknolojisinin, yüz ifadesi ya da vücut dilini kapsayacak şekilde geliştirilebileceğini ve bir kişinin kaçak bir şey taşıdığı ya da güvenlik riski oluşturduğuna dair ipuçları verebileceğine inanıyor.
Ancak bu tür bir teknolojinin mahremiyetin ihlali noktasından insan hakları gruplarını ayağa kaldırması ihtimali de var.
MOLEKÜLER LAZER TARAYICI YOLDA
Şu anda yolcuların büyük zaman harcadığı arama cihazından geçiş süreci de yakın gelecekte değişebilir. ABD şirketi Genia Photonics insanların giysileri ya da bedenleri içine ya da organik madde içine yerleştirilmiş patlayıcı ve uyuşturucu maddeleri tespit eden bir “moleküler lazer tarayıcı” geliştirdi.
Havaalanlarında bir süre sonra kullanılmaya başlanacağı söylenen bu teknoloji aynı anda çok sayıda insanı tarayabildiği gibi 50 metre mesafeden netice veriyor.
ASIL HEDEF DAHA ÇOK ALIŞ VERİŞ
Aslında bütün bu gelişmelerin bizim daha rahat seyahat etmemiz için yapıldığına inanabilsek ne güzel olurdu. Ama gerçek şu ki bütün bu yeni buluşların ardında havaalanlarının daha da kârlı bir yer olması arayışı var. IT şirketi WIPRO’dan Emre Serpen “Daha hızlı chek-in, yolcunun havaalanında daha çok vakit geçirmesi, daha çok alışveriş yapması anlamına geliyor. Bazı havaalanlarında hava yolculuğuyla ilgili olmayan gelirler, uçuşlardan elde edilen gelirlerden daha yüksek” diyor. İşte bu yüzden işletmecilerin bizi daha çok harcamaya teşvik etmeye yönelik yeni yeni teknolojiler denemesinde şaşılacak bir şey yok.
Kopenhag, Şanghay Hongqiao ve Miami havaalanları, yolculara indirimli satışları Bluetooth sinyalleriyle göndermeyi sağlayan bir teknoloji deniyor. Yakın bir gelecekte yaygınlaşabilecek bir başka yeni teknoloji de sanal alışveriş panoları. Bu da yolcuların akıllı telefonları üzerinden istedikleri alışverişi yapıp ev adreslerine yollayabilmesine olanak verecek.

Bu teknolojiyi Gatwick, Yeni Delhi ve Frankfurt zaten kullanıyor ama gelecekte bu tür alışveriş yolculara bir el hareketi ya da sözlü bir komutla istedikleri alışverişi yapabilme imkanı veren yeni gelişmelerle bambaşka boyutlar kazanabilir.

 

Daha Fazla Oku
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Pegasus Havayolları’nın Sabiha Gökçen – Zafer Havalimanı uçuşları başladı

Yayınlayan

Ülkenin önde gelen havayolu şirketlerinden olan Pegasus, Sabiha Gökçen- Zafer Havalimanı arasında uçuşlara başladı. Pegasus, Brüksel, Köln ve Düsseldorf’a yapılacak uluslararası uçuşların yanı sıra her Çarşamba 22:05’te Sabiha Gökçen Havalimanı ile Zafer Havalimanı, her Perşembe 07:35’te Zafer Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında karşılıklı uçuşlar yapacak.

Pegasus Havayolları, Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olma özelliğini taşıyan Zafer Havalimanı’na ilk uluslararası uçuşunu Brüksel’den gerçekleştirdi. Ülkenin önde gelen havayolu şirketlerinden olan Pegasus, Zafer Havalimanı’na Brüksel, Düsseldorf, Köln gibi uluslararası uçuşların yanı sıra, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan da yurt içi seferlerini sürdürecek. Pegasus Havayolları ve Zafer Havalimanı arasında yapılması planlanan uçuşlar, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Zafer Havalimanı’na her Çarşamba saat 22:05’te, Zafer Havalimanı’ndan Sabiha Gökçen Havalimanı’na ise her Perşembe 07:35’te yapılacak karşılıklı uçuşlar ile sürecek.

Zafer Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında haftalık düzenli olarak gerçekleştirilecek uçuşlar Türkiye’nin tarım, ticaret ve turizmine büyük faydaları olan Kütahya, Afyon, Uşak illerinin ekonomik ve sosyal gelişimine de katkı sağlayacak. Zafer Havalimanı’nın artan düzenli uçuşları,  altyapısı ve tesisleriyle bölgenin yurt içi ve yurt dışı hava ulaşımına uzun vadeli ve kalıcı çözümler sunmaya devam edecek.

Devamını Oku

Genel

Qatar Airways ve Virgin Australia, Arabian Travel Market’te Yeni Stratejik Ortaklığını Açıkladı

Yayınlayan

Yeni anlaşma, Virgin Australia ve Qatar Airways yolcularına benzersiz ödüller ve her iki havayolunun ağında sorunsuz seyahat sunan kapsamlı bir kod paylaşımı anlaşması ve benzersiz üyelik ortaklığı avantajları içeriyor.

Bu anlaşma Qatar Airways yolcuları için Avustralya’daki 35 destinasyonda ve Virgin Australia yolcuları için dünya çapında 140’tan fazla destinasyonda artan seyahat seçenekleri ve avantajları sunacak.

DOHA, Katar : Qatar Airways, 2021 Skytrax endüstri ödüllerinde ‘Dünyanın En İyi Havayolu’ seçildi ve Avustralya’nın en sevilen taşıyıcısı Virgin Australia, bugün her iki havayolunun ağlarını, dinlenme salonlarını ve üyelik programlarını önemli ölçüde genişletecek yeni bir stratejik ortaklığı duyurdu.

Yıl ortasında başlayacak olan ortaklık, Qatar Airways’in Avustralya ağ geçitleri ve Melbourne, Sidney dahil olmak üzere önemli Virgin Australia merkezleri arasında uygun aktarma seçenekleriyle, Avustralya ve Qatar Airways’in küresel ağı arasında seyahat ederken yolculara daha fazla erişim, benzersiz müşteri deneyimi ve benzersiz avantajlar sağlayacak. Brisbane, Adelaide ve Perth ile yapılan anlaşmalar, Avustralya için kritik bir ticaret ve turizm artışı sağlarken, her iki havayolunun müşterileri için yeni bir seyahat fırsatları dünyası sunacak.

Ortaklık anlaşması, Qatar Airways’in önemli bir varlık gösterdiği Dubai’deki Arabian Travel Market’in başlangıcında duyuruldu.

Qatar Airways şu anda Melbourne, Sidney, Brisbane ve Perth’e günlük uçuşların yanı sıra Adelaide’ye Auckland, Yeni Zelanda’ya devam eden haftalık üç uçuş gerçekleştiriyor. Yeni kod paylaşımı anlaşması sayesinde, Qatar Airways yolcuları, Virgin Australia’nın geniş iç hat ağındaki Cairns, Gold Coast, Alice Springs ve Broome dahil olmak üzere Avustralya’nın önemli turistik destinasyonları da dahil 35 varış noktasına tek bir rezervasyonla sorunsuz bir şekilde seyahat edebilecek. Qatar Airways yolcuları ayrıca Virgin Australia’nın Fiji ve Queenstown, Yeni Zelanda dahil olmak üzere yakın zamanda yeniden faaliyete geçen kısa mesafeli uluslararası pazarlarına da erişebilecek. Benzer şekilde, Virgin Australia müşterileri ve havayolunun ödüllü Velocity Frequent Flyer üyeleri, Virgin Australia misafirleri için, Qatar Airways’in geniş ağına erişim, çok çeşitli destinasyonlara tek noktadan bağlantı ve Virgin Australia web sitesi aracılığıyla Qatar Airways uçuş rezervasyonu yapma olanağı sağlar. Qatar Airways, Avrupa’da 54 şehre haftada 600’den fazla uçuşla hizmet veriyor ve Virgin Australia müşterileri için çok çeşitli yeni seçenekler sunuyor. Aynı şekilde, Qatar Airways yolcuları, www.qatarairways.com  üzerinden Virgin Australia ağına uçuş rezervasyonu yapabilir.

Stratejik ortaklık, Qatar Airways Privilege Club üyelerinin Virgin Australia ile uçarken Avios kazanmalarına ve kullanmalarına olanak tanıyan karşılıklı üyelik avantajlarını da içerecek ve Velocity üyelerine Qatar Airways hizmetlerinde seyahat ederken benzer avantajlar sağlanacak. Privilege Club ve Velocity üyeleri ayrıca, statü kademesine bağlı olarak ücretsiz dinlenme salonu erişimi, ücretsiz ekstra bagaj hakkı, öncelikli check-in, öncelikli uçağa biniş ve sırasıyla Virgin Australia ve uçuş sırasında öncelikli bagaj teslimi gibi çok çeşitli diğer benzersiz avantajlardan yararlanacak.  Qatar Airways Privilege Club kısa süre önce Avios ile ortaklığı aracılığıyla programını geliştirerek üyeleri için tahakkuk ve geri ödeme fırsatlarını önemli ölçüde genişletti.

Virgin Australia ile olan ortaklık, Qatar Airways’in Avustralya’yı dünyaya bağlama konusundaki uzun vadeli taahhüdüne dayanmaktadır. COVID-19 salgını sırasında, Qatar Airways, Avustralya’ya sürekli olarak uluslararası hizmetler sunan ve Avustralyalıların evlerine dönmeleri için kritik bağlantılar sağlayan tek havayoluydu.

Qatar Airways Group İcra Kurulu Başkanı Sayın Akbar Al Baker şunları söyledi: “Avustralya ile güçlü, uzun süreli bir ilişkimiz var ve Virgin Australia ile bu anlaşma en çok ihtiyaç duyulan bir zamanda geliyor. Bu ortaklık Avustralyalı yolculara Aileleri ve arkadaşları ile yeniden bağlantı kurabilmek ve ticaretin çarklarını devam ettirebilmek için son iki yılda şiddetle özledikleri dünyaya erişim sağlayacaktır. Daha uzaklara seyahat edenler için, merkezimiz Hamad Uluslararası Havalimanı’nın ödüllü olanaklarından yararlanarak ileriye doğru yolculuklarını mümkün kılacaktır. Ayrıca güzel, kozmopolit Avustralya ülkesini Katar’a uçan yolcularımıza da açacaktır.

Virgin Australia Group İcra Kurulu Başkanı Jayne Hrdlicka şunları söyledi: “Bugün, uluslararası seyahat etmeye aç olan Virgin Australia ve Velocity Frequent Flyer üyeleri için harika bir haber. Unutulmaz seyahat deneyimleri yaratmaya inanılmaz derecede odaklandık ve Qatar Airways ile olan yeni ortaklığımız, Virgin Australia’nın ayak izini Orta Doğu, Avrupa ve Afrika’da önemli ölçüde genişletecek ve konuklarımıza dünyayı sorunsuz bir şekilde görebilmeleri için yüzlerce imkan daha sunacak. Virgin Australia ve Qatar Airways, ödüllü hizmetleriyle tanınırlar ve güçlerini birleştirmeleri, birlikte Avustralya, Orta Doğu, Avrupa, Afrika ve ötesi arasında seyahat ederken inanılmaz bir deneyim sunabilmemiz anlamına gelir. Qatar Airways, pandemi sırasında zor koşullarda dünyayla hayati bağlantıyı sürdürmekte Avustralya için çok önemli bir ortak oldu. Qatar Airways’in Virgin Australia ailesine katılmasından gurur duyuyoruz ve konuklarını yıl ortasında Virgin Australia hizmetlerinde ağırlamayı dört gözle bekliyoruz.”

Devamını Oku

Genel

Eurowings Airlines, Zafer Havalimanı seferlerine başlıyor

Yayınlayan

Avrupa’nın en büyük havayolu şirketlerinden Eurowings uluslararası sefer düzenlediği havalimanları arasına Zafer Havalimanı’nı da ekledi. Eurowings Zafer Havalimanı’na ilk seferlerini 29 Mayıs 2022 tarihinden itibaren başlatacak.

Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olan Zafer Havalimanı’na yeni uluslararası uçuş hatları ile güçlenmeye devam ediyor. Avrupa’nın önde gelen havayolu şirketlerinden Eurowings de 29 Mayıs 2022 tarihinden itibaren Zafer Havalimanı – Düseldorf arasında karşılıklı sefer düzenlemeye başlayacağını duyurdu. Pegasus Havayolları ve Corendon Airlines’ın ardından Zafer Havalimanı’nı uluslararası uçuşlarına ekleyen üçüncü havayolu şirketi olan Eurowings, 21 Temmuz’da da Stuttgart seferlerini başlatacak. Uygun maliyetli bilet fiyatları ve güvenli uçuşları ile Avrupa’da ağrılıkla tatilciler tarafından tercih edilen Eurowings müşteri memnuniyeti sıralamasında da üst sıralarda yer alıyor.

Dünya standartlarındaki modern altyapısı ve tesisleri ile bölge ulaşımına 7/24 hizmet sunarak destek veren Zafer Havalimanı, son dönemde eklenen yeni uçuş hatları ile gelişimini sürdürüyor. Zafer Havalimanı, Türkiye’nin tarım, ticaret ve turizminde önemli bir gelişim potansiyeline sahip olan Afyon, Uşak ve Kütahya illerinin yurt içi ve yurt dışı hava ulaşımı ihtiyacına modern, uzun vadeli ve kalıcı bir çözüm getiriyor.

İç Ege bölgesinin sosyal ve ekonomik gelişim potansiyeline duyulan büyük güvenin göstergesi olan ve nesiller boyu kullanılacak, kalıcı ve stratejik bir eser olan Zafer Havalimanı, modern altyapı olanakları ve kolay ulaşım avantajı ile ülkemizin ulaşım altyapısına ve ekonomik gelişimine çok yönlü katkılar yapmaya devam edecek.

Devamını Oku

Kategoriler

Popüler Haberler