Connect with us

Genel

THY Genel Müdürü Kotil: Avrupa Birliği Havayolunda Türkiye’yi Örnek Almalı !

Yayınlandı

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, Avrupa Birliği’ne (AB) hava yolu ulaşımında Türkiye’yi örnek almaları çağrısı yaptı.

Avrupa Havayolları Birliği (AEA) Başkanlığını da yürüten Kotil, sektörün sorunlarını ve havayolu şirketlerinin taleplerini AB Komisyonu’nun ulaştırmadan sorumlu Üyesi Violeta Bulc ile görüştü. Kotil, “Avrupalı yetkililere hava yolu sektöründe Türkiye’yi örnek almalarını sürekli söylüyoruz” dedi.

Kotil, Avrupa’da birçok havaalanının artık talebi karşılayamaz hale geldiğini ve yenilerine ihtiyaç duyulduğunu, gece uçuşları konusunda esneklik sağlanması gerektiğini, Schengen vizesinin kolaylaştırılarak özellikle Asya’dan yolcu sayısının artırılabileceğini ve Tek Avrupa Hava Sahası inisiyatifinin uygulanmasının verimlilik açısından elzem olduğunu vurguladı.

Temel Kotil, Avrupa hava yollarının performansını olumsuz etkileyen bu sorunların Türkiye örnek alınarak kolaylıkla aşılabileceğini söyledi.

Kotil, “Türkiye havaalanlarında devrim yaptı. 10 yıl önce 26 faal havaalanı varken bugün bu sayı 52’ye çıktı. AB Komisyonu Üyesi Bulc’a Türkiye’yi örnek vererek Avrupa’da havalimanlarının geliştirilmesi gerektiğini söyleyeceğim. Avrupa’da Londra Heathrow, Paris ve Frankfurt başta olmak üzere kapasiteler yetmiyor, yeni havaalanları yapılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Schengen vizesinin esnetilmesini istediklerini belirten Kotil, özellikle Çin ve Hindistan’dan çok sayıda turistin vize kuyruklarında beklemek istemedikleri için farklı destinasyonları tercih ettiklerini, bu nedenle Avrupa ekonomisinin ve hava yolu şirketlerinin bundan olumsuz etkilendiğini anlattı.

Kotil, Türkiye’nin başlattığı elektronik vize uygulamasının oldukça başarılı olduğunu ve Avrupa Havayolları Birliği olarak AB’den benzer adımlar atmasını talep ettiklerini söyledi.

Tek Avrupa Hava Sahası inisiyatifinin sektör için çok önemli olduğunu anlatan Kotil, “Ben şimdi Brüksel’deyim. Arabamı alsam sürmeye başlasam Almanya’ya en az 10 noktadan geçiş yapabilirim. Ama uçaklar havadan 10 noktadan giremiyor. Ülkeden ülkeye geçiş yaparken uçaklar belli hava kapılarına kadar gitmek zorunda kalıyor. Karada olan özgürlük havada yok” dedi.

Bu nedenle uçakların havada en kısa mesafe yerine zikzak çizerek uçmak zorunda kaldıklarını ve oluşan zaman kaybına ilaveten yakıt maliyetlerinin de yüzde 5-6 arttığının altını çizen Kotil, AB’nin Tek Hava Sahası ile ilgili yeni düzenleme yaparken verimliliği esas alması gerektiğini ifade etti.

Kotil, Rusya’nın hava sahasını kullanan uçaklardan yüksek ücret talep etmesini ve Çin ve Hindistan’da uçuş haklarıyla ilgili karşılaşılan sorunları da Avrupalı yetkililere aktaracaklarını söyledi.

Dünyada ilk 10 hedefi !

THY’nin bugün açıklanan 2014 mali sonuçlarını değerlendiren Kotil, geçen yıl satış gelirlerinin yüzde 29 artışla 24,2 milyar TL, esas faaliyet karlarının yüzde 10 artışla 1 milyar 359 milyon TL ve net karlarının yüzde 266 artışla 1 milyar 819 milyon TL’ye yükseldiğini anlattı.

Kotil, “Ekibimiz çok iyi çalıştı, operasyonel ve finansal açıdan iyi bir yıl geçirdik. Net kardaki yüksek artış biraz da avro/dolar paritesindeki hareketlerden kaynaklanıyor. 2015’te büyümeye ilave uçaklarla devam ediyoruz” dedi.

Temel Kotil, “THY dünyanın en büyük uçuş ağına sahip hava yolu şirketi. Bizim yapmamız gereken bunu işlemek, gittiğiniz nokta sayısını artırırken sefer sayısını da artırmak. Organik büyümeyle ilgili yapacak çok işimiz var, dolayısıyla diğer hava yollarıyla (satın almak konusunda) çok ilgimiz yok” şeklinde konuştu.

2014 rakamlarına göre THY’nin yolcu sayısında Avrupa’da ciroda ve arz edilen koltuk kilometre rakamında 13’üncü sırada bulunduğunu ve ilk 10’u hedeflediklerini belirten Kotil, “Yolcu sayısında sıralamayı bıraktık, 2014 raporları henüz yayınlanmadı ama Avrupa’da neredeyse en çok yolcu taşıyan hava yolu şirketiyiz. Bu yıl koltuk kilometreyi konuşacağız, inşallah 13’üncü sıradan daha yukarı çıkacağız” diye konuştu.

Belçika devlet televizyonu VRT’nin THY ile ilgili haberinde “Osmanlı kanatlar üzerinde”  başlığını kullanmasını değerlendiren Kotil, şunları kaydetti:

“Osmanlı denilince herkes farklı şeyler algılıyor. Daha çok ülkenin genişlemesi ve toprak olarak algılanıyor. Bence bu yanlış. Osmanlı denilince Kanuni zamanındaki İstanbul akla gelmeli, sanat, bilim, ekonomi, güzellikler akla gelmeli. Bu güzelliklerde THY’nin herkese ulaşım sağlaması varsa biz bunu yapıyoruz.”

Daha Fazla Oku
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Pegasus Havayolları’nın Sabiha Gökçen – Zafer Havalimanı uçuşları başladı

Yayınlayan

Ülkenin önde gelen havayolu şirketlerinden olan Pegasus, Sabiha Gökçen- Zafer Havalimanı arasında uçuşlara başladı. Pegasus, Brüksel, Köln ve Düsseldorf’a yapılacak uluslararası uçuşların yanı sıra her Çarşamba 22:05’te Sabiha Gökçen Havalimanı ile Zafer Havalimanı, her Perşembe 07:35’te Zafer Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında karşılıklı uçuşlar yapacak.

Pegasus Havayolları, Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olma özelliğini taşıyan Zafer Havalimanı’na ilk uluslararası uçuşunu Brüksel’den gerçekleştirdi. Ülkenin önde gelen havayolu şirketlerinden olan Pegasus, Zafer Havalimanı’na Brüksel, Düsseldorf, Köln gibi uluslararası uçuşların yanı sıra, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan da yurt içi seferlerini sürdürecek. Pegasus Havayolları ve Zafer Havalimanı arasında yapılması planlanan uçuşlar, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Zafer Havalimanı’na her Çarşamba saat 22:05’te, Zafer Havalimanı’ndan Sabiha Gökçen Havalimanı’na ise her Perşembe 07:35’te yapılacak karşılıklı uçuşlar ile sürecek.

Zafer Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında haftalık düzenli olarak gerçekleştirilecek uçuşlar Türkiye’nin tarım, ticaret ve turizmine büyük faydaları olan Kütahya, Afyon, Uşak illerinin ekonomik ve sosyal gelişimine de katkı sağlayacak. Zafer Havalimanı’nın artan düzenli uçuşları,  altyapısı ve tesisleriyle bölgenin yurt içi ve yurt dışı hava ulaşımına uzun vadeli ve kalıcı çözümler sunmaya devam edecek.

Devamını Oku

Genel

Qatar Airways ve Virgin Australia, Arabian Travel Market’te Yeni Stratejik Ortaklığını Açıkladı

Yayınlayan

Yeni anlaşma, Virgin Australia ve Qatar Airways yolcularına benzersiz ödüller ve her iki havayolunun ağında sorunsuz seyahat sunan kapsamlı bir kod paylaşımı anlaşması ve benzersiz üyelik ortaklığı avantajları içeriyor.

Bu anlaşma Qatar Airways yolcuları için Avustralya’daki 35 destinasyonda ve Virgin Australia yolcuları için dünya çapında 140’tan fazla destinasyonda artan seyahat seçenekleri ve avantajları sunacak.

DOHA, Katar : Qatar Airways, 2021 Skytrax endüstri ödüllerinde ‘Dünyanın En İyi Havayolu’ seçildi ve Avustralya’nın en sevilen taşıyıcısı Virgin Australia, bugün her iki havayolunun ağlarını, dinlenme salonlarını ve üyelik programlarını önemli ölçüde genişletecek yeni bir stratejik ortaklığı duyurdu.

Yıl ortasında başlayacak olan ortaklık, Qatar Airways’in Avustralya ağ geçitleri ve Melbourne, Sidney dahil olmak üzere önemli Virgin Australia merkezleri arasında uygun aktarma seçenekleriyle, Avustralya ve Qatar Airways’in küresel ağı arasında seyahat ederken yolculara daha fazla erişim, benzersiz müşteri deneyimi ve benzersiz avantajlar sağlayacak. Brisbane, Adelaide ve Perth ile yapılan anlaşmalar, Avustralya için kritik bir ticaret ve turizm artışı sağlarken, her iki havayolunun müşterileri için yeni bir seyahat fırsatları dünyası sunacak.

Ortaklık anlaşması, Qatar Airways’in önemli bir varlık gösterdiği Dubai’deki Arabian Travel Market’in başlangıcında duyuruldu.

Qatar Airways şu anda Melbourne, Sidney, Brisbane ve Perth’e günlük uçuşların yanı sıra Adelaide’ye Auckland, Yeni Zelanda’ya devam eden haftalık üç uçuş gerçekleştiriyor. Yeni kod paylaşımı anlaşması sayesinde, Qatar Airways yolcuları, Virgin Australia’nın geniş iç hat ağındaki Cairns, Gold Coast, Alice Springs ve Broome dahil olmak üzere Avustralya’nın önemli turistik destinasyonları da dahil 35 varış noktasına tek bir rezervasyonla sorunsuz bir şekilde seyahat edebilecek. Qatar Airways yolcuları ayrıca Virgin Australia’nın Fiji ve Queenstown, Yeni Zelanda dahil olmak üzere yakın zamanda yeniden faaliyete geçen kısa mesafeli uluslararası pazarlarına da erişebilecek. Benzer şekilde, Virgin Australia müşterileri ve havayolunun ödüllü Velocity Frequent Flyer üyeleri, Virgin Australia misafirleri için, Qatar Airways’in geniş ağına erişim, çok çeşitli destinasyonlara tek noktadan bağlantı ve Virgin Australia web sitesi aracılığıyla Qatar Airways uçuş rezervasyonu yapma olanağı sağlar. Qatar Airways, Avrupa’da 54 şehre haftada 600’den fazla uçuşla hizmet veriyor ve Virgin Australia müşterileri için çok çeşitli yeni seçenekler sunuyor. Aynı şekilde, Qatar Airways yolcuları, www.qatarairways.com  üzerinden Virgin Australia ağına uçuş rezervasyonu yapabilir.

Stratejik ortaklık, Qatar Airways Privilege Club üyelerinin Virgin Australia ile uçarken Avios kazanmalarına ve kullanmalarına olanak tanıyan karşılıklı üyelik avantajlarını da içerecek ve Velocity üyelerine Qatar Airways hizmetlerinde seyahat ederken benzer avantajlar sağlanacak. Privilege Club ve Velocity üyeleri ayrıca, statü kademesine bağlı olarak ücretsiz dinlenme salonu erişimi, ücretsiz ekstra bagaj hakkı, öncelikli check-in, öncelikli uçağa biniş ve sırasıyla Virgin Australia ve uçuş sırasında öncelikli bagaj teslimi gibi çok çeşitli diğer benzersiz avantajlardan yararlanacak.  Qatar Airways Privilege Club kısa süre önce Avios ile ortaklığı aracılığıyla programını geliştirerek üyeleri için tahakkuk ve geri ödeme fırsatlarını önemli ölçüde genişletti.

Virgin Australia ile olan ortaklık, Qatar Airways’in Avustralya’yı dünyaya bağlama konusundaki uzun vadeli taahhüdüne dayanmaktadır. COVID-19 salgını sırasında, Qatar Airways, Avustralya’ya sürekli olarak uluslararası hizmetler sunan ve Avustralyalıların evlerine dönmeleri için kritik bağlantılar sağlayan tek havayoluydu.

Qatar Airways Group İcra Kurulu Başkanı Sayın Akbar Al Baker şunları söyledi: “Avustralya ile güçlü, uzun süreli bir ilişkimiz var ve Virgin Australia ile bu anlaşma en çok ihtiyaç duyulan bir zamanda geliyor. Bu ortaklık Avustralyalı yolculara Aileleri ve arkadaşları ile yeniden bağlantı kurabilmek ve ticaretin çarklarını devam ettirebilmek için son iki yılda şiddetle özledikleri dünyaya erişim sağlayacaktır. Daha uzaklara seyahat edenler için, merkezimiz Hamad Uluslararası Havalimanı’nın ödüllü olanaklarından yararlanarak ileriye doğru yolculuklarını mümkün kılacaktır. Ayrıca güzel, kozmopolit Avustralya ülkesini Katar’a uçan yolcularımıza da açacaktır.

Virgin Australia Group İcra Kurulu Başkanı Jayne Hrdlicka şunları söyledi: “Bugün, uluslararası seyahat etmeye aç olan Virgin Australia ve Velocity Frequent Flyer üyeleri için harika bir haber. Unutulmaz seyahat deneyimleri yaratmaya inanılmaz derecede odaklandık ve Qatar Airways ile olan yeni ortaklığımız, Virgin Australia’nın ayak izini Orta Doğu, Avrupa ve Afrika’da önemli ölçüde genişletecek ve konuklarımıza dünyayı sorunsuz bir şekilde görebilmeleri için yüzlerce imkan daha sunacak. Virgin Australia ve Qatar Airways, ödüllü hizmetleriyle tanınırlar ve güçlerini birleştirmeleri, birlikte Avustralya, Orta Doğu, Avrupa, Afrika ve ötesi arasında seyahat ederken inanılmaz bir deneyim sunabilmemiz anlamına gelir. Qatar Airways, pandemi sırasında zor koşullarda dünyayla hayati bağlantıyı sürdürmekte Avustralya için çok önemli bir ortak oldu. Qatar Airways’in Virgin Australia ailesine katılmasından gurur duyuyoruz ve konuklarını yıl ortasında Virgin Australia hizmetlerinde ağırlamayı dört gözle bekliyoruz.”

Devamını Oku

Genel

Eurowings Airlines, Zafer Havalimanı seferlerine başlıyor

Yayınlayan

Avrupa’nın en büyük havayolu şirketlerinden Eurowings uluslararası sefer düzenlediği havalimanları arasına Zafer Havalimanı’nı da ekledi. Eurowings Zafer Havalimanı’na ilk seferlerini 29 Mayıs 2022 tarihinden itibaren başlatacak.

Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olan Zafer Havalimanı’na yeni uluslararası uçuş hatları ile güçlenmeye devam ediyor. Avrupa’nın önde gelen havayolu şirketlerinden Eurowings de 29 Mayıs 2022 tarihinden itibaren Zafer Havalimanı – Düseldorf arasında karşılıklı sefer düzenlemeye başlayacağını duyurdu. Pegasus Havayolları ve Corendon Airlines’ın ardından Zafer Havalimanı’nı uluslararası uçuşlarına ekleyen üçüncü havayolu şirketi olan Eurowings, 21 Temmuz’da da Stuttgart seferlerini başlatacak. Uygun maliyetli bilet fiyatları ve güvenli uçuşları ile Avrupa’da ağrılıkla tatilciler tarafından tercih edilen Eurowings müşteri memnuniyeti sıralamasında da üst sıralarda yer alıyor.

Dünya standartlarındaki modern altyapısı ve tesisleri ile bölge ulaşımına 7/24 hizmet sunarak destek veren Zafer Havalimanı, son dönemde eklenen yeni uçuş hatları ile gelişimini sürdürüyor. Zafer Havalimanı, Türkiye’nin tarım, ticaret ve turizminde önemli bir gelişim potansiyeline sahip olan Afyon, Uşak ve Kütahya illerinin yurt içi ve yurt dışı hava ulaşımı ihtiyacına modern, uzun vadeli ve kalıcı bir çözüm getiriyor.

İç Ege bölgesinin sosyal ve ekonomik gelişim potansiyeline duyulan büyük güvenin göstergesi olan ve nesiller boyu kullanılacak, kalıcı ve stratejik bir eser olan Zafer Havalimanı, modern altyapı olanakları ve kolay ulaşım avantajı ile ülkemizin ulaşım altyapısına ve ekonomik gelişimine çok yönlü katkılar yapmaya devam edecek.

Devamını Oku

Kategoriler

Popüler Haberler