Connect with us

Genel

Bursa’dan Erzurum ve Trabzon’a Direkt Uçuşlar Başladı

Yayınlandı

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “THY, son 50 yılda ortaya çıkarabildiğimiz büyük bir başarı öyküsüdür. THY’nin başarısı bir destandır” dedi.

Arınç, Türk Hava Yollarının (THY) markası olan AnadoluJet’in Bursa’dan Trabzon ve Erzurum’a karşılıklı direkt uçak seferlerini başlatması dolayısıyla Yenişehir Havalimanı’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, bu hava meydanının en iyi şekilde çalışması için 2011 yılından bu yana projeler ürettiklerini söyledi.

Yenişehir Havalimanı ile ilgili artık “yer seçimi şurası olmuş, burası olmuş” tartışmalarının içinde olunmaması gerektiğini belirten Arınç, “Bursa’ya olan mesafesini bahane edenler oldu, başka bahaneleri ileri sürenler oldu ama bu havalimanı yapılmış, çalışması lazım, bizim de bundan ulaşımda istifade etmemiz lazım” diye konuştu.

Bursa’nın, İstanbul ve Ankara’ya olan yakınlığının, iki büyük ilden uçak seferi konulmasına izin vermediğini anlatan Arınç, “Kalkmasıyla inmesi bir olacaksa, böyle bir verimlilik söz konusu edilemez” ifadesini kullandı.

Ankara’dan daha önce Borajet ile Bursa’ya gelip gittiğini hatırlatan Arınç, bu firmanın söz konusu hatta hizmetlerini durdurduğunu dile getirdi.

THY’nin başarılarına dikkati çeken Arınç, “Elbette bu iş, THY’nin önemli bir görevidir çünkü THY, son 50 yılda ortaya çıkarabildiğimiz büyük bir başarı öyküsüdür. THY’nin başarısı bir destandır” değerlendirmesinde bulundu.

“THY’nin ikramından almak için uçağa binen var”

Başbakan Yardımcısı Arınç, yurt içi ve dışı görevlerinde seyahatlerini THY ile yaptığını vurguladı.

Asya’ya, Afrika’ya, Amerika’ya gittiğinde özellikle bu uçakları tercih ettiğine değinen Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Birincisi kendi markamız ama ikincisi de kalite, ikram var, çok şükür iyi bir pilotaj başarısı var hamdolsun. Bunu, insan kendi evladını severmiş gibi konuşuyor zannetmeyin. Yabancılardan bu övgüleri duyunca biz daha çok mutlu oluyorduk. İnanın Afrika’dan Moskova’ya gitmek isterse birisi önce THY ile İstanbul’a geliyor, ondan sonra Moskova’ya gidiyor. Yani birinci varış noktasını mutlaka İstanbul yapan, yerine göre Ankara yapan ve tercih ederken de THY’yi tercih eden milyonlarca insan var. Neden? Güleceksiniz belki ama ikramları bile o kadar lezzetli ki THY’nin ikramından almak için uçağa binen var be kardeşim. Özellikle uzun hatlarda Amerika, Singapur, Seul veya Tokyo’da bir de başına aşçı külahı giymiş, özel yapan insanlar var. Ön tarafta istenen kalitede Fransız mutfağından İtalyan mutfağına kadar ikram eden insanlar var. Bu, bir kalite demektir.”

“Önce cebiniz iyi bir parayla dolu olacak…”

Arınç, THY’nin kabin memurları ve pilotlarının da çok iyi olduğunu, ayrıca zaman zaman olsa da rötarsız uçmaya çalıştığını, kaza bela oranının da çok düşük seviyelerde bulunduğunu belirtti.

Uçağa ilk kez 1975 yılında bindiğini, o tarihlerde hatta son 10 yıla kadar uçağa binmenin prestij meselesi olduğunu ifade eden Arınç, “O dönemlerde uçağa binmek kolay değildi. Önce cebiniz iyi bir parayla dolu olacak, elinizde bond çantanız olacak, ağzınızda puronuz veya pahalı sigaranız olacak, başınızda melon şapkanız olacak ve siz iyi bir kıyafetle seyahat ediyor olacaksınız, ondan sonra uçağa bineceksiniz. O zamanlar ve bu zamanlar öyle uçağa binip her yere gitmek de mümkün değildi” görüşlerini iletti.

Bülent Arınç, bugün uçakla Türkiye’nin her yerine gitmenin mümkün hale geldiğini anlattı.

Şimdi en azından bir ile gidilirse yanındaki 2-3 ile de uğranabileceğini söyleyen Arınç, şöyle konuştu:

“Niye Erzurum’u koydu THY? Sadece Erzurum’a değil, çevresine de kolaylık olsun diye. Niye Trabzon? Çevresindeki pek çok yere ulaşım imkanı olsun diye. Bu hatlar başarılı olursa, emin olun ki başka hatları da mutlaka koyacaklardır çünkü THY de binlerce insan çalıştırıyor. 300’e yakın uçağı var, inşallah 450-500’ü bulacak bir atılım içerisinde. Boş uçaklarla gidip gelmeyi hiçbir insan istemez. Doluluk oranının en azından yapılan işe uygun olması lazım. Hükümetimizin en çok sağlık ve ulaşım alanındaki icraatları vatandaşları memnun ediyor. Çok şükür artık 24, 36, 48 saatlik karayolu ile yolculuk bitti.”

“Başka kapıları da çaldık, başka havayolu şirketlerine de gittik”

Arınç, Türkiye’nin her yerine artık havayoluyla ulaşım sağlanabileceğini vurguladı.

AnadoluJet’in Bursa’dan Erzurum ve Trabzon uçuşlarına başlamasına değinen Arınç, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Gerçekten THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu Bey’e güveniyorduk, ‘THY, AnadoluJet buraya mutlaka gelecek’ diye inanıyorduk ama başka kapıları da çaldık, başka havayolu şirketlerine de gittik. Onlara da ‘Ne olur Bursa’ya, Balkanlar’a, Anadolu’nun farklı illerine uçuş seferleri koyun’ dedik, ağırlığımızı da koyduk üstelik. ‘Bak haa…’ filan dedik bazılarına, hiç oralı olmadılar. ‘Bizim için karlı görünmüyor’ dediler. Sağ olsun kar bir tarafa, THY, AnadoluJet bunu bir inanç, halkımıza hizmet, Bursa’ya duyulan sevginin bir örneği olarak yaptılar. THY’nin şahsında, Sayın Topçu’ya çok teşekkür ediyorum.”

THY’nin reklam filmi

Arınç, THY’nin dünyada 200’e yakın noktaya seferler düzenlediğini, milyonlarca yolcu taşıdığını ifade ederek, iki şeyin kendisini çok duygulandırdığını, bunlardan birinin Iğdır Havalimanı’na uçuşların başlatılması dolayısıyla çekilen ve köy çocuklarının rol aldığı reklam filmi olduğunu belirtti.

THY’nin, “Iğdır’a uçmuyorsak dünyanın her yerine uçuyormuşuz ne fayda” diye büyük bir laf ettiğini anlatan Arınç, “Eh biz yakaladık ya bu lafı, hadi bakalım Hamdi Topçu, ‘Bursa Yenişehir’e uçmuyorsan Singapur’a, Saint Petersburg’a uçmanın ne faydası var. Kendi ağzıyla yakaladık…” görüşlerini dile getirdi.

Arınç, THY’nin en büyük uçaklarından birinin Nepal’in Katmandu Havalimanı’na inerken çok kötü hava şartları yüzünden pistten çıktığını ancak kimsenin burnunun kanamadığını anımsatarak, şunları kaydetti:

“Nepal neresidir? Bilen var mı içinizde? Katmandu’yu duyan var mı içinizde? Bak ben neye sevindim biliyor musunuz? Kazaya sevinmek olmaz ama önce gönlüme gelen duygu; benim Türk Hava Yollarım, Himalayalar’ın, 6-7 bin metre yüksekliğindeki dağların bulunduğu dünyanın en zirve noktası Nepal’e uçuyor ha. Dünyada başka uçak uçmuyor, biz uçuyoruz ha. İçinde 242 yolcu var üstelik, belki de dünyanın en kötü havalimanlarından bir tanesi, hiçbir teknolojik aygıtı yok ve benim pilotlarım kimsenin burnu kanamadan bu uçağı yere indirebiliyor. Arkadaşlar, hepiniz övünebilirsiniz. THY, dünyanın her noktasına uçuyor ve bu noktalara yenilerini ilave ediyorsa, belki de hiç akla gelmeyecek bir noktadır, kimse onlara ‘Nepal’e niye uçmuyorsunuz?’ diye de zorlamamıştır ama bu bir hedeftir. Bu hedefi yakalamışlar, Katmandu’ya, Himalaya Dağları’na inen bir THY uçağı. Hamdolsun, bunlar bizim gurur vesilemizdir.”

')}

Daha Fazla Oku
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Pegasus Havayolları’nın Sabiha Gökçen – Zafer Havalimanı uçuşları başladı

Yayınlayan

Ülkenin önde gelen havayolu şirketlerinden olan Pegasus, Sabiha Gökçen- Zafer Havalimanı arasında uçuşlara başladı. Pegasus, Brüksel, Köln ve Düsseldorf’a yapılacak uluslararası uçuşların yanı sıra her Çarşamba 22:05’te Sabiha Gökçen Havalimanı ile Zafer Havalimanı, her Perşembe 07:35’te Zafer Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında karşılıklı uçuşlar yapacak.

Pegasus Havayolları, Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olma özelliğini taşıyan Zafer Havalimanı’na ilk uluslararası uçuşunu Brüksel’den gerçekleştirdi. Ülkenin önde gelen havayolu şirketlerinden olan Pegasus, Zafer Havalimanı’na Brüksel, Düsseldorf, Köln gibi uluslararası uçuşların yanı sıra, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan da yurt içi seferlerini sürdürecek. Pegasus Havayolları ve Zafer Havalimanı arasında yapılması planlanan uçuşlar, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Zafer Havalimanı’na her Çarşamba saat 22:05’te, Zafer Havalimanı’ndan Sabiha Gökçen Havalimanı’na ise her Perşembe 07:35’te yapılacak karşılıklı uçuşlar ile sürecek.

Zafer Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında haftalık düzenli olarak gerçekleştirilecek uçuşlar Türkiye’nin tarım, ticaret ve turizmine büyük faydaları olan Kütahya, Afyon, Uşak illerinin ekonomik ve sosyal gelişimine de katkı sağlayacak. Zafer Havalimanı’nın artan düzenli uçuşları,  altyapısı ve tesisleriyle bölgenin yurt içi ve yurt dışı hava ulaşımına uzun vadeli ve kalıcı çözümler sunmaya devam edecek.

Devamını Oku

Genel

Qatar Airways ve Virgin Australia, Arabian Travel Market’te Yeni Stratejik Ortaklığını Açıkladı

Yayınlayan

Yeni anlaşma, Virgin Australia ve Qatar Airways yolcularına benzersiz ödüller ve her iki havayolunun ağında sorunsuz seyahat sunan kapsamlı bir kod paylaşımı anlaşması ve benzersiz üyelik ortaklığı avantajları içeriyor.

Bu anlaşma Qatar Airways yolcuları için Avustralya’daki 35 destinasyonda ve Virgin Australia yolcuları için dünya çapında 140’tan fazla destinasyonda artan seyahat seçenekleri ve avantajları sunacak.

DOHA, Katar : Qatar Airways, 2021 Skytrax endüstri ödüllerinde ‘Dünyanın En İyi Havayolu’ seçildi ve Avustralya’nın en sevilen taşıyıcısı Virgin Australia, bugün her iki havayolunun ağlarını, dinlenme salonlarını ve üyelik programlarını önemli ölçüde genişletecek yeni bir stratejik ortaklığı duyurdu.

Yıl ortasında başlayacak olan ortaklık, Qatar Airways’in Avustralya ağ geçitleri ve Melbourne, Sidney dahil olmak üzere önemli Virgin Australia merkezleri arasında uygun aktarma seçenekleriyle, Avustralya ve Qatar Airways’in küresel ağı arasında seyahat ederken yolculara daha fazla erişim, benzersiz müşteri deneyimi ve benzersiz avantajlar sağlayacak. Brisbane, Adelaide ve Perth ile yapılan anlaşmalar, Avustralya için kritik bir ticaret ve turizm artışı sağlarken, her iki havayolunun müşterileri için yeni bir seyahat fırsatları dünyası sunacak.

Ortaklık anlaşması, Qatar Airways’in önemli bir varlık gösterdiği Dubai’deki Arabian Travel Market’in başlangıcında duyuruldu.

Qatar Airways şu anda Melbourne, Sidney, Brisbane ve Perth’e günlük uçuşların yanı sıra Adelaide’ye Auckland, Yeni Zelanda’ya devam eden haftalık üç uçuş gerçekleştiriyor. Yeni kod paylaşımı anlaşması sayesinde, Qatar Airways yolcuları, Virgin Australia’nın geniş iç hat ağındaki Cairns, Gold Coast, Alice Springs ve Broome dahil olmak üzere Avustralya’nın önemli turistik destinasyonları da dahil 35 varış noktasına tek bir rezervasyonla sorunsuz bir şekilde seyahat edebilecek. Qatar Airways yolcuları ayrıca Virgin Australia’nın Fiji ve Queenstown, Yeni Zelanda dahil olmak üzere yakın zamanda yeniden faaliyete geçen kısa mesafeli uluslararası pazarlarına da erişebilecek. Benzer şekilde, Virgin Australia müşterileri ve havayolunun ödüllü Velocity Frequent Flyer üyeleri, Virgin Australia misafirleri için, Qatar Airways’in geniş ağına erişim, çok çeşitli destinasyonlara tek noktadan bağlantı ve Virgin Australia web sitesi aracılığıyla Qatar Airways uçuş rezervasyonu yapma olanağı sağlar. Qatar Airways, Avrupa’da 54 şehre haftada 600’den fazla uçuşla hizmet veriyor ve Virgin Australia müşterileri için çok çeşitli yeni seçenekler sunuyor. Aynı şekilde, Qatar Airways yolcuları, www.qatarairways.com  üzerinden Virgin Australia ağına uçuş rezervasyonu yapabilir.

Stratejik ortaklık, Qatar Airways Privilege Club üyelerinin Virgin Australia ile uçarken Avios kazanmalarına ve kullanmalarına olanak tanıyan karşılıklı üyelik avantajlarını da içerecek ve Velocity üyelerine Qatar Airways hizmetlerinde seyahat ederken benzer avantajlar sağlanacak. Privilege Club ve Velocity üyeleri ayrıca, statü kademesine bağlı olarak ücretsiz dinlenme salonu erişimi, ücretsiz ekstra bagaj hakkı, öncelikli check-in, öncelikli uçağa biniş ve sırasıyla Virgin Australia ve uçuş sırasında öncelikli bagaj teslimi gibi çok çeşitli diğer benzersiz avantajlardan yararlanacak.  Qatar Airways Privilege Club kısa süre önce Avios ile ortaklığı aracılığıyla programını geliştirerek üyeleri için tahakkuk ve geri ödeme fırsatlarını önemli ölçüde genişletti.

Virgin Australia ile olan ortaklık, Qatar Airways’in Avustralya’yı dünyaya bağlama konusundaki uzun vadeli taahhüdüne dayanmaktadır. COVID-19 salgını sırasında, Qatar Airways, Avustralya’ya sürekli olarak uluslararası hizmetler sunan ve Avustralyalıların evlerine dönmeleri için kritik bağlantılar sağlayan tek havayoluydu.

Qatar Airways Group İcra Kurulu Başkanı Sayın Akbar Al Baker şunları söyledi: “Avustralya ile güçlü, uzun süreli bir ilişkimiz var ve Virgin Australia ile bu anlaşma en çok ihtiyaç duyulan bir zamanda geliyor. Bu ortaklık Avustralyalı yolculara Aileleri ve arkadaşları ile yeniden bağlantı kurabilmek ve ticaretin çarklarını devam ettirebilmek için son iki yılda şiddetle özledikleri dünyaya erişim sağlayacaktır. Daha uzaklara seyahat edenler için, merkezimiz Hamad Uluslararası Havalimanı’nın ödüllü olanaklarından yararlanarak ileriye doğru yolculuklarını mümkün kılacaktır. Ayrıca güzel, kozmopolit Avustralya ülkesini Katar’a uçan yolcularımıza da açacaktır.

Virgin Australia Group İcra Kurulu Başkanı Jayne Hrdlicka şunları söyledi: “Bugün, uluslararası seyahat etmeye aç olan Virgin Australia ve Velocity Frequent Flyer üyeleri için harika bir haber. Unutulmaz seyahat deneyimleri yaratmaya inanılmaz derecede odaklandık ve Qatar Airways ile olan yeni ortaklığımız, Virgin Australia’nın ayak izini Orta Doğu, Avrupa ve Afrika’da önemli ölçüde genişletecek ve konuklarımıza dünyayı sorunsuz bir şekilde görebilmeleri için yüzlerce imkan daha sunacak. Virgin Australia ve Qatar Airways, ödüllü hizmetleriyle tanınırlar ve güçlerini birleştirmeleri, birlikte Avustralya, Orta Doğu, Avrupa, Afrika ve ötesi arasında seyahat ederken inanılmaz bir deneyim sunabilmemiz anlamına gelir. Qatar Airways, pandemi sırasında zor koşullarda dünyayla hayati bağlantıyı sürdürmekte Avustralya için çok önemli bir ortak oldu. Qatar Airways’in Virgin Australia ailesine katılmasından gurur duyuyoruz ve konuklarını yıl ortasında Virgin Australia hizmetlerinde ağırlamayı dört gözle bekliyoruz.”

Devamını Oku

Genel

Eurowings Airlines, Zafer Havalimanı seferlerine başlıyor

Yayınlayan

Avrupa’nın en büyük havayolu şirketlerinden Eurowings uluslararası sefer düzenlediği havalimanları arasına Zafer Havalimanı’nı da ekledi. Eurowings Zafer Havalimanı’na ilk seferlerini 29 Mayıs 2022 tarihinden itibaren başlatacak.

Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olan Zafer Havalimanı’na yeni uluslararası uçuş hatları ile güçlenmeye devam ediyor. Avrupa’nın önde gelen havayolu şirketlerinden Eurowings de 29 Mayıs 2022 tarihinden itibaren Zafer Havalimanı – Düseldorf arasında karşılıklı sefer düzenlemeye başlayacağını duyurdu. Pegasus Havayolları ve Corendon Airlines’ın ardından Zafer Havalimanı’nı uluslararası uçuşlarına ekleyen üçüncü havayolu şirketi olan Eurowings, 21 Temmuz’da da Stuttgart seferlerini başlatacak. Uygun maliyetli bilet fiyatları ve güvenli uçuşları ile Avrupa’da ağrılıkla tatilciler tarafından tercih edilen Eurowings müşteri memnuniyeti sıralamasında da üst sıralarda yer alıyor.

Dünya standartlarındaki modern altyapısı ve tesisleri ile bölge ulaşımına 7/24 hizmet sunarak destek veren Zafer Havalimanı, son dönemde eklenen yeni uçuş hatları ile gelişimini sürdürüyor. Zafer Havalimanı, Türkiye’nin tarım, ticaret ve turizminde önemli bir gelişim potansiyeline sahip olan Afyon, Uşak ve Kütahya illerinin yurt içi ve yurt dışı hava ulaşımı ihtiyacına modern, uzun vadeli ve kalıcı bir çözüm getiriyor.

İç Ege bölgesinin sosyal ve ekonomik gelişim potansiyeline duyulan büyük güvenin göstergesi olan ve nesiller boyu kullanılacak, kalıcı ve stratejik bir eser olan Zafer Havalimanı, modern altyapı olanakları ve kolay ulaşım avantajı ile ülkemizin ulaşım altyapısına ve ekonomik gelişimine çok yönlü katkılar yapmaya devam edecek.

Devamını Oku

Kategoriler

Popüler Haberler