Connect with us

Genel

Topçu THY’den Neden İstifa Ettiğini Açıkladı

Yayınlandı

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu 6 Nisan’da ani bir kararla istifa etmişti. 12 yıl boyunca şirketin tepe ismi olarak büyük başarılara imza atan Topçu ile istifasının ardındaki sebepleri ve THY macerasını konuştuk.

-Türk Hava Yolları’na yıllarınızı verdiniz, biraz tatsız bir ayrılık mı oldu?
Hayır, tatsız bir ayrılık değildi ama ani oldu. Hiçbir zaman kartvizitim benden büyük olmadı. İnternet sitesine girip bakın, sadece üç satırlık bir özgeçmişim var. Ama bu süreçte kişilikleri, kartvizitlerinin altında ezilen yöneticiler de gördüm.

‘BIRAKMA ZAMANIMIN GELDİĞİNİ HİSSETTİM’

-Peki, neden istifa ettiniz?

Muktedir olamazsanız karar veremezsiniz. Karar veremiyorsanız da patinaj yapmaya gerek yok. Kimseden telkin almadım, ama değişim istendiğini hissettiğim an bunun önünü açmam gerekiyordu.

-Değişim istendiğini mi hissettiniz?
Aramızdaki konuşmalardan kısmen böyle hissettim. Makamlar geçicidir. Ben 12 yıl boyunca bu şirkete her şeyimi verdim. Keşke diyeceğim bir şey yok.

-Vefasızlık hissediyor musunuz?
Yok, hissetmiyorum. 12 yıl boyunca bana destek veren insanlara, 12 yıl sonunda “Bana vefasızlık yaptınız” demek doğru olmaz.

-Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın isimlerden biriydiniz. İstifa haberinizi nasıl karşıladı?
Cumhurbaşkanımızla ya da Başbakanımızla istifadan sonra herhangi bir görüşmem olmadı.

-İstifanızla Erdoğan’ın bir ilgisi var mıydı?
Bırakma zamanımın geldiğini hissettim ve istifa ettim.

-“Kırgın değilim, ama üzgünüm” demişsiniz…
Aldığım karardan pişman değilim ama 12 yıl sonunda böyle bir usulle bırakmam biraz hüzünlü oldu tabii. 12 yıl orada tam yetkiyle görev yaptım. Bugüne kadar hiçbir yönetim kurulu başkanı benim kadar risk alıp yetki kullanmamıştır. Yetkimi hep yüzde 150 kullanırım. Ortak akla önem veririm. Şeffaf bir yönetim yaptım, alnım açık. Allah’a hamdediyorum ki, Türk Hava Yolları’nı tertemiz aldım ve tertemiz teslim ettim.

‘GÜÇ ZATEN BENİM ELİMDEYDİ’

-Temel Kotil’le aranızda anlaşmazlık olduğu doğru mu?

Kişisel olarak problemim olmaz. İş anlamında stilimiz farklıydı. 2006’dan sonra zaten başkanlık sistemine geçmiştik. Temel bey gibi 17 genel müdürümüz daha vardı. Aramızın nasıl olduğunu ona sormanız lazım.

-Bir daha Türk Hava Yolları ile uçmam diyor musunuz?
Hayır canım, olur mu öyle şey! Türk Hava Yolları benim oğlum gibi çalışanları da ailem gibi. Cirosunu 10 kat artırdım gecemi gündüzümü buraya verdim. 39 yaşında girip, 52 yaşında ayrıldım. Bu kadar emeğin üzerine asla böyle bir şey olmaz. Bütün emeklerim, ülkeme ve Türk Hava Yolları’na helal olsun.

-İstifa haberi evde nasıl karşılandı?
Eşim televizyondan öğrendi. Aramadı bile. 11 yaşındaki kızım “Baba artık daha çok evde olacağın için mutluyum” dedi. Bütün ailem destek oldu. Ailem ile işimi hiç içiçe sokmadım.

“ÇOK ALTERNATİFİM VAR, KAMUYA DÖNMEK İSTEMİYORUM”

-Bundan sonra ne yapacaksınız?

Bir adım sonrasını planlamış değilim, ama çok alternatifim var. Artık kamuya dönmek istemiyorum. Havacılığı da hobi olarak izlerim, çünkü ben bu işin hazzını aldım. Mali müşavirlik şirketimi emanet ettiğim arkadaşlarım “Dönersen yerin hazır” diyorlar. Biraz dinlenip bir karar veririz.

‘ATILIM YAPTIK, THY’Yİ GERÇEKTEN UÇURDUK’

-THY sizin döneminizde ciddi bir başarı ivmesi yakaladı. Şansınız yaver gitti anlaşılan!
THY’yi gerçekten uçurduk. Nisan 2003’te göreve geldiğimde uçuşla ilgili deneyimim yoktu. Mali müşavirlik ve danışmanlık yapıyordum. Kozyatağı’nda hatırı sayılır bir ofisim ve gelirim vardı.

-Havacılık tecrübeniz yokken nasıl oldu da koskoca THY’yi size emanet ettiler?
AK Parti kurulurken hareketin içindeydim. Tayyip Bey, THY yönetim kurulu üyeliği teklif etti. Sektörden anlamadığımı söyleyip tereddüt ettim ama işin asıl konusunun mali işler olduğunu, para kaynaklarının iyi kontrol edilmesi gerektiğini söyleyince kabul ettim. İlk 6-7 ayım dinlemekle geçti. 7 geniş gövde, 57 dar gövde uçağıyla bölgesel bir havayolu şirketi devraldık. 2009 krizinde herkes kabuğuna çekilirken aldığımız agresif büyüme kararı THY’yi global bir şirket haline getirdi.

‘PAZARLIK YAPTIM TEMSİLCİ KALP KRİZİ GEÇİRDİ!’
THY’yi satın alma konusunda şeffaf hale getirdik. Başında olduğum süre içinde hiçbir şaibe yaşanmamıştır. Ticaretten iyi anlarım. İlk uçak siparişini verirken, fiyat indirme konusunda çok ısrar ettim. Temsilci toplantı sırasında kalp krizi geçirip hastaneye kaldırıldı! Bir de Tanzanya hattının açılışında Zanzibar Devlet Başkanı “Türkleri çok seviyoruz, çünkü siz burayı 70 yıl yönettiniz” dedi. Çok mutlu olduk.

BİLİNMEYENLERİ
-Hayatım boyunca çalıştım. Rize’de yaşıyorduk, babam fırıncıydı. Ortaokul ve liseyi İstanbul’da okudum. Kadıköy Fikirtepe’de bakkal dükkânımız vardı. Hem bakkalda çalışıyordum, hem okuyordum. Marmara Üniversitesi’nde İşletme okudum. 1986’da üniversite 3. sınıfa giderken Kartal’da mali müşavirlik bürosu açtım. Mezun olduğumda para kazanan işletmem vardı.
-Birçok sivil toplum örgütünde aktif rol aldım. Hayır kurumlarında da çalıştım.
-Sosyal yönü ağır basan biriyim. Her akşam arkadaşlarımla dışarı çıkarım.
-Teknolojiyi iyi kullanırım. Ortaokuldan beri fotoğraf çekerim. 8-10 makinem var.
-Her yıl mutlaka yüzmeye giderim. Balık tutmayı çok severim. Lüferi, kalkanı, Karadeniz mezgitini çok severim.
-İyi yemek yaparım. Güveç ve Karadeniz yemeklerinde iddialıyım.
-Büyük kızım Tugba iç mimarlık okudu, 25 yaşında ve evlendi. Büyük oğlum Cengiz 23 yaşında, şu anda Kırklareli’nde asker ve iletişim okudu. Diğer oğlum Abdülhamid, hukuk okuyacak. Küçük kızım Elif, ilkokul 5. sınıfta.

FAVORİLERİ
-Uçmayı en çok sevdiği ülke: Tanzanya.
-Türk Hava Yolları’ndan sonra en çok sevdiği havayolu şirketi: Singapore Airlines, Emirates ve Qatar Airways.
-Dünyada en sevdiği lounge: Atatürk Havalimanı’ndan sonra Basel’deki lounge.
-Olmazsa olmazları: Rahat koltuklar, uçağın zamanında kalkması ve de havayolu şirketinin güvenlik sicili.
-THY’de en sevdiği mönü: İslim kebabı.

KAYNAK: HABERTÜRK – KÜBRA PAR

Daha Fazla Oku
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Pegasus Havayolları’nın Sabiha Gökçen – Zafer Havalimanı uçuşları başladı

Yayınlayan

Ülkenin önde gelen havayolu şirketlerinden olan Pegasus, Sabiha Gökçen- Zafer Havalimanı arasında uçuşlara başladı. Pegasus, Brüksel, Köln ve Düsseldorf’a yapılacak uluslararası uçuşların yanı sıra her Çarşamba 22:05’te Sabiha Gökçen Havalimanı ile Zafer Havalimanı, her Perşembe 07:35’te Zafer Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında karşılıklı uçuşlar yapacak.

Pegasus Havayolları, Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olma özelliğini taşıyan Zafer Havalimanı’na ilk uluslararası uçuşunu Brüksel’den gerçekleştirdi. Ülkenin önde gelen havayolu şirketlerinden olan Pegasus, Zafer Havalimanı’na Brüksel, Düsseldorf, Köln gibi uluslararası uçuşların yanı sıra, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan da yurt içi seferlerini sürdürecek. Pegasus Havayolları ve Zafer Havalimanı arasında yapılması planlanan uçuşlar, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Zafer Havalimanı’na her Çarşamba saat 22:05’te, Zafer Havalimanı’ndan Sabiha Gökçen Havalimanı’na ise her Perşembe 07:35’te yapılacak karşılıklı uçuşlar ile sürecek.

Zafer Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında haftalık düzenli olarak gerçekleştirilecek uçuşlar Türkiye’nin tarım, ticaret ve turizmine büyük faydaları olan Kütahya, Afyon, Uşak illerinin ekonomik ve sosyal gelişimine de katkı sağlayacak. Zafer Havalimanı’nın artan düzenli uçuşları,  altyapısı ve tesisleriyle bölgenin yurt içi ve yurt dışı hava ulaşımına uzun vadeli ve kalıcı çözümler sunmaya devam edecek.

Devamını Oku

Genel

Qatar Airways ve Virgin Australia, Arabian Travel Market’te Yeni Stratejik Ortaklığını Açıkladı

Yayınlayan

Yeni anlaşma, Virgin Australia ve Qatar Airways yolcularına benzersiz ödüller ve her iki havayolunun ağında sorunsuz seyahat sunan kapsamlı bir kod paylaşımı anlaşması ve benzersiz üyelik ortaklığı avantajları içeriyor.

Bu anlaşma Qatar Airways yolcuları için Avustralya’daki 35 destinasyonda ve Virgin Australia yolcuları için dünya çapında 140’tan fazla destinasyonda artan seyahat seçenekleri ve avantajları sunacak.

DOHA, Katar : Qatar Airways, 2021 Skytrax endüstri ödüllerinde ‘Dünyanın En İyi Havayolu’ seçildi ve Avustralya’nın en sevilen taşıyıcısı Virgin Australia, bugün her iki havayolunun ağlarını, dinlenme salonlarını ve üyelik programlarını önemli ölçüde genişletecek yeni bir stratejik ortaklığı duyurdu.

Yıl ortasında başlayacak olan ortaklık, Qatar Airways’in Avustralya ağ geçitleri ve Melbourne, Sidney dahil olmak üzere önemli Virgin Australia merkezleri arasında uygun aktarma seçenekleriyle, Avustralya ve Qatar Airways’in küresel ağı arasında seyahat ederken yolculara daha fazla erişim, benzersiz müşteri deneyimi ve benzersiz avantajlar sağlayacak. Brisbane, Adelaide ve Perth ile yapılan anlaşmalar, Avustralya için kritik bir ticaret ve turizm artışı sağlarken, her iki havayolunun müşterileri için yeni bir seyahat fırsatları dünyası sunacak.

Ortaklık anlaşması, Qatar Airways’in önemli bir varlık gösterdiği Dubai’deki Arabian Travel Market’in başlangıcında duyuruldu.

Qatar Airways şu anda Melbourne, Sidney, Brisbane ve Perth’e günlük uçuşların yanı sıra Adelaide’ye Auckland, Yeni Zelanda’ya devam eden haftalık üç uçuş gerçekleştiriyor. Yeni kod paylaşımı anlaşması sayesinde, Qatar Airways yolcuları, Virgin Australia’nın geniş iç hat ağındaki Cairns, Gold Coast, Alice Springs ve Broome dahil olmak üzere Avustralya’nın önemli turistik destinasyonları da dahil 35 varış noktasına tek bir rezervasyonla sorunsuz bir şekilde seyahat edebilecek. Qatar Airways yolcuları ayrıca Virgin Australia’nın Fiji ve Queenstown, Yeni Zelanda dahil olmak üzere yakın zamanda yeniden faaliyete geçen kısa mesafeli uluslararası pazarlarına da erişebilecek. Benzer şekilde, Virgin Australia müşterileri ve havayolunun ödüllü Velocity Frequent Flyer üyeleri, Virgin Australia misafirleri için, Qatar Airways’in geniş ağına erişim, çok çeşitli destinasyonlara tek noktadan bağlantı ve Virgin Australia web sitesi aracılığıyla Qatar Airways uçuş rezervasyonu yapma olanağı sağlar. Qatar Airways, Avrupa’da 54 şehre haftada 600’den fazla uçuşla hizmet veriyor ve Virgin Australia müşterileri için çok çeşitli yeni seçenekler sunuyor. Aynı şekilde, Qatar Airways yolcuları, www.qatarairways.com  üzerinden Virgin Australia ağına uçuş rezervasyonu yapabilir.

Stratejik ortaklık, Qatar Airways Privilege Club üyelerinin Virgin Australia ile uçarken Avios kazanmalarına ve kullanmalarına olanak tanıyan karşılıklı üyelik avantajlarını da içerecek ve Velocity üyelerine Qatar Airways hizmetlerinde seyahat ederken benzer avantajlar sağlanacak. Privilege Club ve Velocity üyeleri ayrıca, statü kademesine bağlı olarak ücretsiz dinlenme salonu erişimi, ücretsiz ekstra bagaj hakkı, öncelikli check-in, öncelikli uçağa biniş ve sırasıyla Virgin Australia ve uçuş sırasında öncelikli bagaj teslimi gibi çok çeşitli diğer benzersiz avantajlardan yararlanacak.  Qatar Airways Privilege Club kısa süre önce Avios ile ortaklığı aracılığıyla programını geliştirerek üyeleri için tahakkuk ve geri ödeme fırsatlarını önemli ölçüde genişletti.

Virgin Australia ile olan ortaklık, Qatar Airways’in Avustralya’yı dünyaya bağlama konusundaki uzun vadeli taahhüdüne dayanmaktadır. COVID-19 salgını sırasında, Qatar Airways, Avustralya’ya sürekli olarak uluslararası hizmetler sunan ve Avustralyalıların evlerine dönmeleri için kritik bağlantılar sağlayan tek havayoluydu.

Qatar Airways Group İcra Kurulu Başkanı Sayın Akbar Al Baker şunları söyledi: “Avustralya ile güçlü, uzun süreli bir ilişkimiz var ve Virgin Australia ile bu anlaşma en çok ihtiyaç duyulan bir zamanda geliyor. Bu ortaklık Avustralyalı yolculara Aileleri ve arkadaşları ile yeniden bağlantı kurabilmek ve ticaretin çarklarını devam ettirebilmek için son iki yılda şiddetle özledikleri dünyaya erişim sağlayacaktır. Daha uzaklara seyahat edenler için, merkezimiz Hamad Uluslararası Havalimanı’nın ödüllü olanaklarından yararlanarak ileriye doğru yolculuklarını mümkün kılacaktır. Ayrıca güzel, kozmopolit Avustralya ülkesini Katar’a uçan yolcularımıza da açacaktır.

Virgin Australia Group İcra Kurulu Başkanı Jayne Hrdlicka şunları söyledi: “Bugün, uluslararası seyahat etmeye aç olan Virgin Australia ve Velocity Frequent Flyer üyeleri için harika bir haber. Unutulmaz seyahat deneyimleri yaratmaya inanılmaz derecede odaklandık ve Qatar Airways ile olan yeni ortaklığımız, Virgin Australia’nın ayak izini Orta Doğu, Avrupa ve Afrika’da önemli ölçüde genişletecek ve konuklarımıza dünyayı sorunsuz bir şekilde görebilmeleri için yüzlerce imkan daha sunacak. Virgin Australia ve Qatar Airways, ödüllü hizmetleriyle tanınırlar ve güçlerini birleştirmeleri, birlikte Avustralya, Orta Doğu, Avrupa, Afrika ve ötesi arasında seyahat ederken inanılmaz bir deneyim sunabilmemiz anlamına gelir. Qatar Airways, pandemi sırasında zor koşullarda dünyayla hayati bağlantıyı sürdürmekte Avustralya için çok önemli bir ortak oldu. Qatar Airways’in Virgin Australia ailesine katılmasından gurur duyuyoruz ve konuklarını yıl ortasında Virgin Australia hizmetlerinde ağırlamayı dört gözle bekliyoruz.”

Devamını Oku

Genel

Eurowings Airlines, Zafer Havalimanı seferlerine başlıyor

Yayınlayan

Avrupa’nın en büyük havayolu şirketlerinden Eurowings uluslararası sefer düzenlediği havalimanları arasına Zafer Havalimanı’nı da ekledi. Eurowings Zafer Havalimanı’na ilk seferlerini 29 Mayıs 2022 tarihinden itibaren başlatacak.

Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olan Zafer Havalimanı’na yeni uluslararası uçuş hatları ile güçlenmeye devam ediyor. Avrupa’nın önde gelen havayolu şirketlerinden Eurowings de 29 Mayıs 2022 tarihinden itibaren Zafer Havalimanı – Düseldorf arasında karşılıklı sefer düzenlemeye başlayacağını duyurdu. Pegasus Havayolları ve Corendon Airlines’ın ardından Zafer Havalimanı’nı uluslararası uçuşlarına ekleyen üçüncü havayolu şirketi olan Eurowings, 21 Temmuz’da da Stuttgart seferlerini başlatacak. Uygun maliyetli bilet fiyatları ve güvenli uçuşları ile Avrupa’da ağrılıkla tatilciler tarafından tercih edilen Eurowings müşteri memnuniyeti sıralamasında da üst sıralarda yer alıyor.

Dünya standartlarındaki modern altyapısı ve tesisleri ile bölge ulaşımına 7/24 hizmet sunarak destek veren Zafer Havalimanı, son dönemde eklenen yeni uçuş hatları ile gelişimini sürdürüyor. Zafer Havalimanı, Türkiye’nin tarım, ticaret ve turizminde önemli bir gelişim potansiyeline sahip olan Afyon, Uşak ve Kütahya illerinin yurt içi ve yurt dışı hava ulaşımı ihtiyacına modern, uzun vadeli ve kalıcı bir çözüm getiriyor.

İç Ege bölgesinin sosyal ve ekonomik gelişim potansiyeline duyulan büyük güvenin göstergesi olan ve nesiller boyu kullanılacak, kalıcı ve stratejik bir eser olan Zafer Havalimanı, modern altyapı olanakları ve kolay ulaşım avantajı ile ülkemizin ulaşım altyapısına ve ekonomik gelişimine çok yönlü katkılar yapmaya devam edecek.

Devamını Oku

Kategoriler

Popüler Haberler