Connect with us

Genel

A320 Tek Koridor Ailesi

Yayınlandı

Dünyanın en çok satan tek koridorlu uçak ailesi; A318, A319, A320 ve A321’den oluşmakta ve geleneksel havayolları ve yolcuların yanı sıra hızla büyüyen “low cost” pazarında da referans noktası olarak görülmekte ve tercih edilmekte.

A320neo

A320neo (new engine option/yeni motor seçeneği), Airbus’ın, en gelişmiş ve yakıt tasarruflu tek koridor uçağı olarak konumunu güçlendirmek amacıyla 300 milyon Euro civarında yatırım yaparak güncellediği A320 ailesindeki ürünlerinin en sonuncusu. Bu yeni A319, A320 ve A321 modelleri yeni motorları (Pratt and Whitney’den PW1100G-JM ya da CFM’den LEAP-1A) ve Sharklet olarak bilinen geniş kanat ucu ile Aralık 2010’da tanıtıldı. Kendi sınıfının en iyisi olan yolcu konforundan taviz vermeden Airbus, havayollarına en son kabin yenilikleri aracılığı ile daha yüksek sayıda koltuk sunuyor ki bunlar yeni nesil ince koltuklar, Airbus’ın Space-Flex arka tuvalet ve galey çözümleri ve kabin yüzeyini en verimli şekilde kullanmayı amaçlayan Airbus Smart-Lav’ı içeriyor. Yeni motorlar, sharklet ve en son kabin yenilikleri ile birleşince koltuk başına yüzde 20 daha az yakıt tüketimi sunuyor, bu da senede uçak başına 5 bin ton daha az karbon salınımı anlamına geliyor.

Uzun sektörlerde yüzde 4’e yakıt tasarrufu ve dolayısıyla uçak başına yılda bin ton daha az karbon emisyonu sağlaması beklenen Sharklet’ler 2012 yılı sonu itibari ile sonradan da uygulanabilme opsiyonu sunuyor. Sharkletler şu anda hizmette olan uçaklara da uygulanabiliyor.

Endüstrinin en iyi kabini

A320 ailesi kabin uyumluluğu ve yolcu konforuna en iyi şekilde sağlayacak biçimde tasarlandı. Kabin çapı (pazarın en geniş tek koridorlu kabini) bu kategorideki yolcu kabin uyum standartlarına göre optimize edildi. Bu, hızlı geri dönüşler için 18 inçlik geniş aralık konforu ve ekstra geniş koridor sağlar. Bununla birlikte, olağanüstü kabin genişliği ve biçimi sayesinde baş üstü bagaj bölümleri büyütülerek daha güvenli hale getirildi ve uçağın yerde kalma süresi kısaltıldı. Daha büyük gövde daha fazla kargo alanı anlamına gelmektedir, A319, A320 ve A321 sundukları konteyner kargo sistemi ile kendi kategorilerinde eşsizlerdir. Bu sistem, yer hizmetleri, handling/elleçleme masrafları ve bireysel bagajların manuel yüklenmesi için gerekli ihtiyaçları azaltıyor.

Airbus, A320 ailesi uçaklarının eski modellerini elinde bulunduran havayollarına, genişletilen baş üstü bagaj bölümleri, çarpıcı ışıklandırma seçenekleri ve fark edilir derecede sessiz ve yeni bir görünüme sahip kabini sonradan uygulama imkanı da sunuyor.

‘RNP-AR’ teknolojisi ile eko-verimli operasyonlar

A320 ailesi kullanıcıları artık ayrıca ‘gerekli varış zaman yönetimi’ (RTA) ile birleştirilmiş ‘Gerekli Seyrüsefer Performansı Yaklaşması’ (RNP-AR)’ndan yararlanabiliyor. Bu sayede uçaklar, geleneksel ‘dal ve sür’ yönteminden daha etkili olan ‘devam eden iniş yaklaşımı’ (CDA) ile yönetebiliyor. Daha az güç kullanması nedeni ile daha sessizdir ve daha az yakıt kullanımı sağlar. RNP-AR, yakıt kullanımı, emisyonu ve kötü hava koşullarının etkisini azaltıcı yönleri sayesinde özel eğitim almış ve donanımlı pilotların daha alçak rakımlardaki havaalanlarına daha kesin ve etkin biçimde uçmasını sağlar.

A320 ailesine genel bakış

Nisan 1988’de hizmete giren A320, orta menzilli uçuş sektöründe kısa sürede yolcu konforu ve maliyetleri açısından endüstrinin standardını belirler hale gelmiştir. Tipik iki sınıf konfigürasyonunda 150 yolcu kapasitesine sahip A320, dünya çapında yaygın bir şekilde hizmet vermektedir ve yoğun yolcu ihtiyacı olan charter ve low-cost operasyonlarında 180 yolcuya kadar taşıyabilmektedir.  A320’nin kullanım alanları Avrupa içi uçuşlardan ABD’de iki yaka arasındaki charter uçuşlarına kadar pek çok değişik sektöre yayılmaktadır.

A320 ailesinin en büyüğü, 5.930 km/3.200nm menzilli A321, Ocak 1994’te hizmete girmiştir. Benzersiz koltuk başı uçuş maliyetiyle A321, iki sınıflı konfigürasyonda 185 yolcu taşıma kapasitesi sağlarken charter ve low-cost havayolları için 220 yolcu taşıyabilme özelliği ile rakipsizdir.

A320’den biraz küçük olan ve ilk teslimatı Nisan 1996’da yapılan A319, menzil seçenekleri ve koltuk sayısında sağladığı esnek gibi özellikleri sebebiyle çok yönlülüğünü devam ettirmektedir. 6,930km/3.740nm menzilli, standart 124 koltuklu modele ek olarak, Airbus artan sayıdaki low-cost hava yollarına 156 koltuk opsiyonu sunmaktadır.

Temmuz 2003’te hizmete giren ve uçuş menzili 5,750km/3,1000nm olan A318’lerin yolcu kapasitesi iki sınıfta 107 olup tek sınıflı modellerinde ise 132’e yükselebilmektedir. Benzersiz kalkış ve iniş performansı, daha az pist uzunluğu gerektirmektedir ki bu da kullanıcılarına birçok değişik pistte operasyon esnekliği sunmaktadır.

Kapasite artımı çok yakında

Yukarıda özetlenen maksimum kapasite özelliklerinin ötesinde, A320 ve A321 kullanıcıları kısa bir sure sonra arttırılmış maksimum oturma kapasitelerinden faydalanabilecek. A320neo ve A320ceo’ların maksimum kapasitesi yeni ve daha geniş slide (şişme tahliye brandası) opsiyonu ile birlikte 189’a (şu anki kapasite 180) çıkarılacak. A321neo’nun maksimum sertifikalı kapasitesi yeni kapı konfigürasyonu ile 220’den 240’a çıkarılacak. Bu, kanat yanı çıkışları arasında kesintisiz oturma düzeni sunar. Kapasite artışı, operatörlere koltuk/mil maliyetlerini geliştirme ve aynı zamanda geliri de arttırma imkanı sağlayacak.

Aile konsepti ve ortak kullanım özelliklerinin faydaları

A320 Ailesi, Airbus’ın eşsiz operasyonel ortak kullanım özelliklerinden faydalanarak kullanıcılarına uçacakları noktalara uygun uçakla operasyon yapma esnekliği sunuyor. Tüm A320 Ailesi uçakları aynı “Tip Sertifikası”nı kullanır ve böylece pilotlara sadece bir eğitim kursu ile aile uçaklarının tümünü kullanabilme imkanı sağlarken ve havayollarına da aynı teknik ekipten faydalanma olanağı sunar. Sadece kısa bir eğitim sonrasında pilotlar bu uçaklardan daha büyük uçaklara kolay bir geçiş yapabiliyor. Çift motorlu A319, A320 ve A321 CFM International CFM56 veya International Aero Engines V2500 (artı 2015 yılından itibaren A320neo ailesi için CFM LEAP-1A ya da Pratt and Whitney PW1100G-JM) motorları ile güçlendiriliyor. Tüm A320 Ailesi uçakları 180 dakika ETOPS operasyonları için onaylanmıştır.

Daha Fazla Oku
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Pegasus Havayolları’nın Sabiha Gökçen – Zafer Havalimanı uçuşları başladı

Yayınlayan

Ülkenin önde gelen havayolu şirketlerinden olan Pegasus, Sabiha Gökçen- Zafer Havalimanı arasında uçuşlara başladı. Pegasus, Brüksel, Köln ve Düsseldorf’a yapılacak uluslararası uçuşların yanı sıra her Çarşamba 22:05’te Sabiha Gökçen Havalimanı ile Zafer Havalimanı, her Perşembe 07:35’te Zafer Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında karşılıklı uçuşlar yapacak.

Pegasus Havayolları, Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olma özelliğini taşıyan Zafer Havalimanı’na ilk uluslararası uçuşunu Brüksel’den gerçekleştirdi. Ülkenin önde gelen havayolu şirketlerinden olan Pegasus, Zafer Havalimanı’na Brüksel, Düsseldorf, Köln gibi uluslararası uçuşların yanı sıra, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan da yurt içi seferlerini sürdürecek. Pegasus Havayolları ve Zafer Havalimanı arasında yapılması planlanan uçuşlar, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Zafer Havalimanı’na her Çarşamba saat 22:05’te, Zafer Havalimanı’ndan Sabiha Gökçen Havalimanı’na ise her Perşembe 07:35’te yapılacak karşılıklı uçuşlar ile sürecek.

Zafer Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında haftalık düzenli olarak gerçekleştirilecek uçuşlar Türkiye’nin tarım, ticaret ve turizmine büyük faydaları olan Kütahya, Afyon, Uşak illerinin ekonomik ve sosyal gelişimine de katkı sağlayacak. Zafer Havalimanı’nın artan düzenli uçuşları,  altyapısı ve tesisleriyle bölgenin yurt içi ve yurt dışı hava ulaşımına uzun vadeli ve kalıcı çözümler sunmaya devam edecek.

Devamını Oku

Genel

Qatar Airways ve Virgin Australia, Arabian Travel Market’te Yeni Stratejik Ortaklığını Açıkladı

Yayınlayan

Yeni anlaşma, Virgin Australia ve Qatar Airways yolcularına benzersiz ödüller ve her iki havayolunun ağında sorunsuz seyahat sunan kapsamlı bir kod paylaşımı anlaşması ve benzersiz üyelik ortaklığı avantajları içeriyor.

Bu anlaşma Qatar Airways yolcuları için Avustralya’daki 35 destinasyonda ve Virgin Australia yolcuları için dünya çapında 140’tan fazla destinasyonda artan seyahat seçenekleri ve avantajları sunacak.

DOHA, Katar : Qatar Airways, 2021 Skytrax endüstri ödüllerinde ‘Dünyanın En İyi Havayolu’ seçildi ve Avustralya’nın en sevilen taşıyıcısı Virgin Australia, bugün her iki havayolunun ağlarını, dinlenme salonlarını ve üyelik programlarını önemli ölçüde genişletecek yeni bir stratejik ortaklığı duyurdu.

Yıl ortasında başlayacak olan ortaklık, Qatar Airways’in Avustralya ağ geçitleri ve Melbourne, Sidney dahil olmak üzere önemli Virgin Australia merkezleri arasında uygun aktarma seçenekleriyle, Avustralya ve Qatar Airways’in küresel ağı arasında seyahat ederken yolculara daha fazla erişim, benzersiz müşteri deneyimi ve benzersiz avantajlar sağlayacak. Brisbane, Adelaide ve Perth ile yapılan anlaşmalar, Avustralya için kritik bir ticaret ve turizm artışı sağlarken, her iki havayolunun müşterileri için yeni bir seyahat fırsatları dünyası sunacak.

Ortaklık anlaşması, Qatar Airways’in önemli bir varlık gösterdiği Dubai’deki Arabian Travel Market’in başlangıcında duyuruldu.

Qatar Airways şu anda Melbourne, Sidney, Brisbane ve Perth’e günlük uçuşların yanı sıra Adelaide’ye Auckland, Yeni Zelanda’ya devam eden haftalık üç uçuş gerçekleştiriyor. Yeni kod paylaşımı anlaşması sayesinde, Qatar Airways yolcuları, Virgin Australia’nın geniş iç hat ağındaki Cairns, Gold Coast, Alice Springs ve Broome dahil olmak üzere Avustralya’nın önemli turistik destinasyonları da dahil 35 varış noktasına tek bir rezervasyonla sorunsuz bir şekilde seyahat edebilecek. Qatar Airways yolcuları ayrıca Virgin Australia’nın Fiji ve Queenstown, Yeni Zelanda dahil olmak üzere yakın zamanda yeniden faaliyete geçen kısa mesafeli uluslararası pazarlarına da erişebilecek. Benzer şekilde, Virgin Australia müşterileri ve havayolunun ödüllü Velocity Frequent Flyer üyeleri, Virgin Australia misafirleri için, Qatar Airways’in geniş ağına erişim, çok çeşitli destinasyonlara tek noktadan bağlantı ve Virgin Australia web sitesi aracılığıyla Qatar Airways uçuş rezervasyonu yapma olanağı sağlar. Qatar Airways, Avrupa’da 54 şehre haftada 600’den fazla uçuşla hizmet veriyor ve Virgin Australia müşterileri için çok çeşitli yeni seçenekler sunuyor. Aynı şekilde, Qatar Airways yolcuları, www.qatarairways.com  üzerinden Virgin Australia ağına uçuş rezervasyonu yapabilir.

Stratejik ortaklık, Qatar Airways Privilege Club üyelerinin Virgin Australia ile uçarken Avios kazanmalarına ve kullanmalarına olanak tanıyan karşılıklı üyelik avantajlarını da içerecek ve Velocity üyelerine Qatar Airways hizmetlerinde seyahat ederken benzer avantajlar sağlanacak. Privilege Club ve Velocity üyeleri ayrıca, statü kademesine bağlı olarak ücretsiz dinlenme salonu erişimi, ücretsiz ekstra bagaj hakkı, öncelikli check-in, öncelikli uçağa biniş ve sırasıyla Virgin Australia ve uçuş sırasında öncelikli bagaj teslimi gibi çok çeşitli diğer benzersiz avantajlardan yararlanacak.  Qatar Airways Privilege Club kısa süre önce Avios ile ortaklığı aracılığıyla programını geliştirerek üyeleri için tahakkuk ve geri ödeme fırsatlarını önemli ölçüde genişletti.

Virgin Australia ile olan ortaklık, Qatar Airways’in Avustralya’yı dünyaya bağlama konusundaki uzun vadeli taahhüdüne dayanmaktadır. COVID-19 salgını sırasında, Qatar Airways, Avustralya’ya sürekli olarak uluslararası hizmetler sunan ve Avustralyalıların evlerine dönmeleri için kritik bağlantılar sağlayan tek havayoluydu.

Qatar Airways Group İcra Kurulu Başkanı Sayın Akbar Al Baker şunları söyledi: “Avustralya ile güçlü, uzun süreli bir ilişkimiz var ve Virgin Australia ile bu anlaşma en çok ihtiyaç duyulan bir zamanda geliyor. Bu ortaklık Avustralyalı yolculara Aileleri ve arkadaşları ile yeniden bağlantı kurabilmek ve ticaretin çarklarını devam ettirebilmek için son iki yılda şiddetle özledikleri dünyaya erişim sağlayacaktır. Daha uzaklara seyahat edenler için, merkezimiz Hamad Uluslararası Havalimanı’nın ödüllü olanaklarından yararlanarak ileriye doğru yolculuklarını mümkün kılacaktır. Ayrıca güzel, kozmopolit Avustralya ülkesini Katar’a uçan yolcularımıza da açacaktır.

Virgin Australia Group İcra Kurulu Başkanı Jayne Hrdlicka şunları söyledi: “Bugün, uluslararası seyahat etmeye aç olan Virgin Australia ve Velocity Frequent Flyer üyeleri için harika bir haber. Unutulmaz seyahat deneyimleri yaratmaya inanılmaz derecede odaklandık ve Qatar Airways ile olan yeni ortaklığımız, Virgin Australia’nın ayak izini Orta Doğu, Avrupa ve Afrika’da önemli ölçüde genişletecek ve konuklarımıza dünyayı sorunsuz bir şekilde görebilmeleri için yüzlerce imkan daha sunacak. Virgin Australia ve Qatar Airways, ödüllü hizmetleriyle tanınırlar ve güçlerini birleştirmeleri, birlikte Avustralya, Orta Doğu, Avrupa, Afrika ve ötesi arasında seyahat ederken inanılmaz bir deneyim sunabilmemiz anlamına gelir. Qatar Airways, pandemi sırasında zor koşullarda dünyayla hayati bağlantıyı sürdürmekte Avustralya için çok önemli bir ortak oldu. Qatar Airways’in Virgin Australia ailesine katılmasından gurur duyuyoruz ve konuklarını yıl ortasında Virgin Australia hizmetlerinde ağırlamayı dört gözle bekliyoruz.”

Devamını Oku

Genel

Eurowings Airlines, Zafer Havalimanı seferlerine başlıyor

Yayınlayan

Avrupa’nın en büyük havayolu şirketlerinden Eurowings uluslararası sefer düzenlediği havalimanları arasına Zafer Havalimanı’nı da ekledi. Eurowings Zafer Havalimanı’na ilk seferlerini 29 Mayıs 2022 tarihinden itibaren başlatacak.

Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olan Zafer Havalimanı’na yeni uluslararası uçuş hatları ile güçlenmeye devam ediyor. Avrupa’nın önde gelen havayolu şirketlerinden Eurowings de 29 Mayıs 2022 tarihinden itibaren Zafer Havalimanı – Düseldorf arasında karşılıklı sefer düzenlemeye başlayacağını duyurdu. Pegasus Havayolları ve Corendon Airlines’ın ardından Zafer Havalimanı’nı uluslararası uçuşlarına ekleyen üçüncü havayolu şirketi olan Eurowings, 21 Temmuz’da da Stuttgart seferlerini başlatacak. Uygun maliyetli bilet fiyatları ve güvenli uçuşları ile Avrupa’da ağrılıkla tatilciler tarafından tercih edilen Eurowings müşteri memnuniyeti sıralamasında da üst sıralarda yer alıyor.

Dünya standartlarındaki modern altyapısı ve tesisleri ile bölge ulaşımına 7/24 hizmet sunarak destek veren Zafer Havalimanı, son dönemde eklenen yeni uçuş hatları ile gelişimini sürdürüyor. Zafer Havalimanı, Türkiye’nin tarım, ticaret ve turizminde önemli bir gelişim potansiyeline sahip olan Afyon, Uşak ve Kütahya illerinin yurt içi ve yurt dışı hava ulaşımı ihtiyacına modern, uzun vadeli ve kalıcı bir çözüm getiriyor.

İç Ege bölgesinin sosyal ve ekonomik gelişim potansiyeline duyulan büyük güvenin göstergesi olan ve nesiller boyu kullanılacak, kalıcı ve stratejik bir eser olan Zafer Havalimanı, modern altyapı olanakları ve kolay ulaşım avantajı ile ülkemizin ulaşım altyapısına ve ekonomik gelişimine çok yönlü katkılar yapmaya devam edecek.

Devamını Oku

Kategoriler

Popüler Haberler