Connect with us

Genel

TUSAŞ Halka Arz İçin İkinci Yarıyı Bekliyor

Yayınlandı

TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, şirketin uzun zamandır gündemde olan halka arzını yılın ikinci yarısında tekrar değerlendireceklerini belirterek, halka arz gelirlerini yurtiçindeki yatırımlar ve özellikle Batı Avrupa’da şirket satın alımı için kullanabileceklerini söyledi.

Reuters’ın sorularını yanıtlayan Dörtkaşlı, “Ötelediğimiz, Şubat ayının hemen başında yapmayı düşündüğümüz bir halka arzımız vardı ama talihsiz bir döneme denk geldi; Yunanistan seçimleri, ECB, volatilitenin arttığı bir döneme denk geldi. Bizim şirketi halka arz için yapmamız gereken her türlü düzenlememizi yaptık. Yapılması gereken işlerin yüzde 85’ini tamamlamış durumdayız” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu elbette hissedarların vereceği bir karardır ama ben tahmin ediyorum ki seçimleri geçeriz, ikinci çeyreği geçeriz; duruma üçüncü ve dördüncü çeyrekte bakarız.”

Halk arz için İş Yatırım ve JP Morgan’ı yetkilendirdiğini duyuran TUSAŞ geçen yıl Ocak ayında da Şubat ayı için planlanan halka arzı dalgalı piyasa koşulları nedeniyle süresiz ertelediğini duyurmuştu.

Dörtkaşlı, “Halka arz gelirlerinin bir kısmını içeride planladığımız yatırımlarımız vardı ama büyükçe bir kısmını inorganik büyümede kullanmayı düşünüyorduk ve aklımızda bazı adaylarımız vardı; onlarla ilgili görüşmeleri yapıyorduk. Yatırım finansmanı gibi harcamayı planlıyorduk. Cari bir borcumuz, likit sıkıntımız yok, şirketimizin de gerçekten çok değerli olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla halka arz için doğru zamanı bekleriz” dedi.

Halka arz geliriyle Batı Avrupa’da şirket alabiliriz

Halka arz geliri ile yapmayı düşündükleri satın almaları değerlendiren Dörtkaşlı “ağırlıklı olarak yabancı şirket düşündüklerini” belirterek, “Orada aklımızdan geçenleri iki kategoriye ayırmak lazım. Biri, bizim alt sistemlerimizi yapan ve bizim burada içeride milli ve egemen ürün sahibi olma konusundaki derdimizi azaltacak, bizi hızlandıracak cinsten teknoloji şirketleri olabilir. Birisi de sivil havacılık konusunda mevcut iş yükü olan, özellikle Airbus ve Boeing’den bol miktarda siparişi olan, bugüne kadar onların tedarikçisi olarak gelmiş… Avrupa esaslı firmalar olabilir. Lokasyonları da önemli” dedi ve Batı Avrupa şirketlerinin ön plana çıktığını belirtti.

2020’de 2 milyar dolar ciroyu yakalarız

TUSAŞ’ın cirosunun 2014 itibariyle ilk kez 1 milyar doların üzerine çıktığını belirten Dörtkaşlı, “Bir önceki seneden yüzde 13 civarında bir artışımız var. 2020 civarında 2 milyar dolar ciroyu rahat göreceğimizi tahmin ediyorum. Burada organik büyümeden bahsediyorum. Bir şirket satın alması olursa bu rakamlar daha da büyüyecektir” dedi.

Atak helikopterlerinin satışı

Dörtkaşlı, TUSAŞ’ın İtalyan AgustaWestland ile birlikte ürettiği ve motoru ABD tarafından üretilen T129 Atak helikopterlerinin satışı konusunda pek çok ülkeyle görüşmelerin devam ettiğini belirtti, ancak diğer ortaklar nedeniyle ürünün ihracat lisansının kendilerinde olmadığını hatırlattı ve “Bu silah sistemini satacağınız ülke ile ilgili göbeğinizi kendiniz kesemiyorsunuz. Burada aslında bu alıcı ülke ile ABD’nin dış politikası ile de ilgili… Bu bizim pazarlama hızımızı düşürüyor” dedi ve bu tür projelerdeki milli katılımı artırmak gerektiğine dikkat çekti. Dörtkaşlı, Atak helikopteri ile Güney Kore’de katıldıkları ihalenin ardından Pakistan’da açılan bir ihale ile de ilgilendiklerini belirtti.

“Kulaklarımıza gelen hayırlı haberler var”

TUSAŞ’ın üzerinde çalıştığı Türkiye’nin ilk milli muharip uçağı projesine ilişkin soruları da yanıtlayan Dörtkaşlı, Pazartesi günü Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında yapılan Savunma Sanayi İcra Komitesi (SSİK) toplantısında bu projeye ilişkin bir karar alınmış olabileceğini belirtti. Ocak ayındaki SSİK toplantısında milli muharip uçak geliştirme projesinde ön tasarım aşamasına geçildiği duyurulmuştu. TUSAŞ’ın bu uçağın tasarımına ilişkin üç konfigürasyon içeren raporu SSM’ye sunduğunu belirten Dörtkaşlı, “(SSİK’te) hangi bütçeyle, nasıl bir senaryo yapılanmasıyla yapılacak, o detay konuşulmuş olabilir. Kulaklarımıza gelen hayırlı haberler var” dedi.

Airbus firması ile TUSAŞ’ın ciddi bir işbirliği içinde olduğunu da belirten Dörtkaşlı, bugünse Airbus firmasıyla tek koridorlu yolcu uçaklarının arka yolcu kapısının arkasındaki bir bölümün TUSAŞ’ta üretilmesi için sözleşme imzalayacaklarını ve bunun finansal büyüklüğünün 500 milyon dolar civarında olduğunu söyledi.

Daha Fazla Oku
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Pegasus Havayolları’nın Sabiha Gökçen – Zafer Havalimanı uçuşları başladı

Yayınlayan

Ülkenin önde gelen havayolu şirketlerinden olan Pegasus, Sabiha Gökçen- Zafer Havalimanı arasında uçuşlara başladı. Pegasus, Brüksel, Köln ve Düsseldorf’a yapılacak uluslararası uçuşların yanı sıra her Çarşamba 22:05’te Sabiha Gökçen Havalimanı ile Zafer Havalimanı, her Perşembe 07:35’te Zafer Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında karşılıklı uçuşlar yapacak.

Pegasus Havayolları, Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olma özelliğini taşıyan Zafer Havalimanı’na ilk uluslararası uçuşunu Brüksel’den gerçekleştirdi. Ülkenin önde gelen havayolu şirketlerinden olan Pegasus, Zafer Havalimanı’na Brüksel, Düsseldorf, Köln gibi uluslararası uçuşların yanı sıra, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan da yurt içi seferlerini sürdürecek. Pegasus Havayolları ve Zafer Havalimanı arasında yapılması planlanan uçuşlar, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Zafer Havalimanı’na her Çarşamba saat 22:05’te, Zafer Havalimanı’ndan Sabiha Gökçen Havalimanı’na ise her Perşembe 07:35’te yapılacak karşılıklı uçuşlar ile sürecek.

Zafer Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında haftalık düzenli olarak gerçekleştirilecek uçuşlar Türkiye’nin tarım, ticaret ve turizmine büyük faydaları olan Kütahya, Afyon, Uşak illerinin ekonomik ve sosyal gelişimine de katkı sağlayacak. Zafer Havalimanı’nın artan düzenli uçuşları,  altyapısı ve tesisleriyle bölgenin yurt içi ve yurt dışı hava ulaşımına uzun vadeli ve kalıcı çözümler sunmaya devam edecek.

Devamını Oku

Genel

Qatar Airways ve Virgin Australia, Arabian Travel Market’te Yeni Stratejik Ortaklığını Açıkladı

Yayınlayan

Yeni anlaşma, Virgin Australia ve Qatar Airways yolcularına benzersiz ödüller ve her iki havayolunun ağında sorunsuz seyahat sunan kapsamlı bir kod paylaşımı anlaşması ve benzersiz üyelik ortaklığı avantajları içeriyor.

Bu anlaşma Qatar Airways yolcuları için Avustralya’daki 35 destinasyonda ve Virgin Australia yolcuları için dünya çapında 140’tan fazla destinasyonda artan seyahat seçenekleri ve avantajları sunacak.

DOHA, Katar : Qatar Airways, 2021 Skytrax endüstri ödüllerinde ‘Dünyanın En İyi Havayolu’ seçildi ve Avustralya’nın en sevilen taşıyıcısı Virgin Australia, bugün her iki havayolunun ağlarını, dinlenme salonlarını ve üyelik programlarını önemli ölçüde genişletecek yeni bir stratejik ortaklığı duyurdu.

Yıl ortasında başlayacak olan ortaklık, Qatar Airways’in Avustralya ağ geçitleri ve Melbourne, Sidney dahil olmak üzere önemli Virgin Australia merkezleri arasında uygun aktarma seçenekleriyle, Avustralya ve Qatar Airways’in küresel ağı arasında seyahat ederken yolculara daha fazla erişim, benzersiz müşteri deneyimi ve benzersiz avantajlar sağlayacak. Brisbane, Adelaide ve Perth ile yapılan anlaşmalar, Avustralya için kritik bir ticaret ve turizm artışı sağlarken, her iki havayolunun müşterileri için yeni bir seyahat fırsatları dünyası sunacak.

Ortaklık anlaşması, Qatar Airways’in önemli bir varlık gösterdiği Dubai’deki Arabian Travel Market’in başlangıcında duyuruldu.

Qatar Airways şu anda Melbourne, Sidney, Brisbane ve Perth’e günlük uçuşların yanı sıra Adelaide’ye Auckland, Yeni Zelanda’ya devam eden haftalık üç uçuş gerçekleştiriyor. Yeni kod paylaşımı anlaşması sayesinde, Qatar Airways yolcuları, Virgin Australia’nın geniş iç hat ağındaki Cairns, Gold Coast, Alice Springs ve Broome dahil olmak üzere Avustralya’nın önemli turistik destinasyonları da dahil 35 varış noktasına tek bir rezervasyonla sorunsuz bir şekilde seyahat edebilecek. Qatar Airways yolcuları ayrıca Virgin Australia’nın Fiji ve Queenstown, Yeni Zelanda dahil olmak üzere yakın zamanda yeniden faaliyete geçen kısa mesafeli uluslararası pazarlarına da erişebilecek. Benzer şekilde, Virgin Australia müşterileri ve havayolunun ödüllü Velocity Frequent Flyer üyeleri, Virgin Australia misafirleri için, Qatar Airways’in geniş ağına erişim, çok çeşitli destinasyonlara tek noktadan bağlantı ve Virgin Australia web sitesi aracılığıyla Qatar Airways uçuş rezervasyonu yapma olanağı sağlar. Qatar Airways, Avrupa’da 54 şehre haftada 600’den fazla uçuşla hizmet veriyor ve Virgin Australia müşterileri için çok çeşitli yeni seçenekler sunuyor. Aynı şekilde, Qatar Airways yolcuları, www.qatarairways.com  üzerinden Virgin Australia ağına uçuş rezervasyonu yapabilir.

Stratejik ortaklık, Qatar Airways Privilege Club üyelerinin Virgin Australia ile uçarken Avios kazanmalarına ve kullanmalarına olanak tanıyan karşılıklı üyelik avantajlarını da içerecek ve Velocity üyelerine Qatar Airways hizmetlerinde seyahat ederken benzer avantajlar sağlanacak. Privilege Club ve Velocity üyeleri ayrıca, statü kademesine bağlı olarak ücretsiz dinlenme salonu erişimi, ücretsiz ekstra bagaj hakkı, öncelikli check-in, öncelikli uçağa biniş ve sırasıyla Virgin Australia ve uçuş sırasında öncelikli bagaj teslimi gibi çok çeşitli diğer benzersiz avantajlardan yararlanacak.  Qatar Airways Privilege Club kısa süre önce Avios ile ortaklığı aracılığıyla programını geliştirerek üyeleri için tahakkuk ve geri ödeme fırsatlarını önemli ölçüde genişletti.

Virgin Australia ile olan ortaklık, Qatar Airways’in Avustralya’yı dünyaya bağlama konusundaki uzun vadeli taahhüdüne dayanmaktadır. COVID-19 salgını sırasında, Qatar Airways, Avustralya’ya sürekli olarak uluslararası hizmetler sunan ve Avustralyalıların evlerine dönmeleri için kritik bağlantılar sağlayan tek havayoluydu.

Qatar Airways Group İcra Kurulu Başkanı Sayın Akbar Al Baker şunları söyledi: “Avustralya ile güçlü, uzun süreli bir ilişkimiz var ve Virgin Australia ile bu anlaşma en çok ihtiyaç duyulan bir zamanda geliyor. Bu ortaklık Avustralyalı yolculara Aileleri ve arkadaşları ile yeniden bağlantı kurabilmek ve ticaretin çarklarını devam ettirebilmek için son iki yılda şiddetle özledikleri dünyaya erişim sağlayacaktır. Daha uzaklara seyahat edenler için, merkezimiz Hamad Uluslararası Havalimanı’nın ödüllü olanaklarından yararlanarak ileriye doğru yolculuklarını mümkün kılacaktır. Ayrıca güzel, kozmopolit Avustralya ülkesini Katar’a uçan yolcularımıza da açacaktır.

Virgin Australia Group İcra Kurulu Başkanı Jayne Hrdlicka şunları söyledi: “Bugün, uluslararası seyahat etmeye aç olan Virgin Australia ve Velocity Frequent Flyer üyeleri için harika bir haber. Unutulmaz seyahat deneyimleri yaratmaya inanılmaz derecede odaklandık ve Qatar Airways ile olan yeni ortaklığımız, Virgin Australia’nın ayak izini Orta Doğu, Avrupa ve Afrika’da önemli ölçüde genişletecek ve konuklarımıza dünyayı sorunsuz bir şekilde görebilmeleri için yüzlerce imkan daha sunacak. Virgin Australia ve Qatar Airways, ödüllü hizmetleriyle tanınırlar ve güçlerini birleştirmeleri, birlikte Avustralya, Orta Doğu, Avrupa, Afrika ve ötesi arasında seyahat ederken inanılmaz bir deneyim sunabilmemiz anlamına gelir. Qatar Airways, pandemi sırasında zor koşullarda dünyayla hayati bağlantıyı sürdürmekte Avustralya için çok önemli bir ortak oldu. Qatar Airways’in Virgin Australia ailesine katılmasından gurur duyuyoruz ve konuklarını yıl ortasında Virgin Australia hizmetlerinde ağırlamayı dört gözle bekliyoruz.”

Devamını Oku

Genel

Eurowings Airlines, Zafer Havalimanı seferlerine başlıyor

Yayınlayan

Avrupa’nın en büyük havayolu şirketlerinden Eurowings uluslararası sefer düzenlediği havalimanları arasına Zafer Havalimanı’nı da ekledi. Eurowings Zafer Havalimanı’na ilk seferlerini 29 Mayıs 2022 tarihinden itibaren başlatacak.

Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olan Zafer Havalimanı’na yeni uluslararası uçuş hatları ile güçlenmeye devam ediyor. Avrupa’nın önde gelen havayolu şirketlerinden Eurowings de 29 Mayıs 2022 tarihinden itibaren Zafer Havalimanı – Düseldorf arasında karşılıklı sefer düzenlemeye başlayacağını duyurdu. Pegasus Havayolları ve Corendon Airlines’ın ardından Zafer Havalimanı’nı uluslararası uçuşlarına ekleyen üçüncü havayolu şirketi olan Eurowings, 21 Temmuz’da da Stuttgart seferlerini başlatacak. Uygun maliyetli bilet fiyatları ve güvenli uçuşları ile Avrupa’da ağrılıkla tatilciler tarafından tercih edilen Eurowings müşteri memnuniyeti sıralamasında da üst sıralarda yer alıyor.

Dünya standartlarındaki modern altyapısı ve tesisleri ile bölge ulaşımına 7/24 hizmet sunarak destek veren Zafer Havalimanı, son dönemde eklenen yeni uçuş hatları ile gelişimini sürdürüyor. Zafer Havalimanı, Türkiye’nin tarım, ticaret ve turizminde önemli bir gelişim potansiyeline sahip olan Afyon, Uşak ve Kütahya illerinin yurt içi ve yurt dışı hava ulaşımı ihtiyacına modern, uzun vadeli ve kalıcı bir çözüm getiriyor.

İç Ege bölgesinin sosyal ve ekonomik gelişim potansiyeline duyulan büyük güvenin göstergesi olan ve nesiller boyu kullanılacak, kalıcı ve stratejik bir eser olan Zafer Havalimanı, modern altyapı olanakları ve kolay ulaşım avantajı ile ülkemizin ulaşım altyapısına ve ekonomik gelişimine çok yönlü katkılar yapmaya devam edecek.

Devamını Oku

Kategoriler

Popüler Haberler