Connect with us

Genel

UZAY KAMPI TÜRKİYE YAZA HAZIR !

Yayınlandı

Uzay Kampı Türkiye yaz tatili hazırlıklarını tamamladı. 9-15 yaş grubu arasındaki öğrenciler için özel olarak hazırlanan konaklamalı programlar, okulların kapanmasıyla başlayıp altı günlük periyotlarla ağustos sonuna kadar devam edecek. İzmir’de, Ege Serbest Bölgesinde kurulu Uzay Kampı Türkiye tesislerinde sunulacak 6 Günlük Yaz Kampı programlarına yurt içinden ve yurt dışından büyük ilgi var. Türkiye’deki ilk ve tek, dünyadaki üç uzay kampından birisi olan Uzay Kampı Türkiye, bu misyonuyla hem Türkiye’den hem de dünyanın dört bir yanından katılımcıların ilgisini çekiyor. ABD’den Çin’e, Moğolistan’dan Polonya’ya kadar pek çok ülkeden kayıt yaptıran çocuklar hem uygulamalı uzay bilimleri eğitimi alacaklar hem de düzenlenen özel sunumlar gecesi, barbekü partisi gibi eğlenceli etkinliklerle kültür paylaşımında bulunacaklar.

Katılımcıları Bekleyen Eğlenceli ve Eğitsel Aktiviteler:
Sihirli Küre
Küre şeklindeki dijital ekran üzerinde yerbilim ve astronomi dersleri sunulacak. Katılımcılar Mars’ın yüzey özelliklerini, Jüpiter’in kuşaklarını ve güneş sistemiyle ilgili birçok ilginç bilgiyi interaktif olarak öğrenecekler.

Uluslararası Uzay İstasyonu
Uzay Mekiği Discovery simülatörüyle yapılan sanal uçuş görevine bu yıl eklenen Uluslararası Uzay İstasyonu modülleriyle, artık çok daha gerçekçi ve heyecanlı uzay mekiği uçuşu görevleri sunuluyor. Mekik komutanlarının uzaydaki görevleri, Uzay İstasyonu’nda yapılan deneyler ve daha fazlası sanal uzay uçuşunda…

Roket Yapımı ve Fırlatılması
Öğrencilere önce özel tasarımlı sınıfta roketlerle ilgili temel teknik bilgiler aktarılacak sonra her öğrenci kendi tek kademeli roketini yaparak fırlatacak.

Mars Yolculuğu
“Mars Gezgini” ile Kızıl Gezegen’de sanal yolculuk katılımcıları bekliyor. Öğrenciler Mars’ın keşfedilmeyi bekleyen vadi ve kayalıkları arasında dolaşarak yüzeyle ilgili bilgi toplayacaklar.

Uzay Giysileri
İnsanlı uzay uçuşları tarihi boyunca giyilen kıyafetlerin özellikleri, astronotların kıyafet içerisinde hayatlarını nasıl sürdürdükleri anlatılacak. Katılımcılar örnek astronot kıyafetiyle fotoğraf da çekilebilecekler.

NASA Tasarımlı Simülatörlerle Eğitim
Uzayda yer-yön kaybını anlatan Çok Eksenli Simülatör, ağırlıksızlığı anlatan Sıfır Yerçekimi Simülatörü, Ay’da yürüyüşü anlatan 1/6 Ay koltuğu, uzayda spor yapmanın önemini anlatan Uzay İstasyonu Hareket Eğitimi Simülatörü gibi birbirinden eğlenceli NASA dizaynlı eğitim araçlarıyla uzay teknolojileri eğitimi verilecek.

Uluslararası Dostluklar
Farklı ülkelerden gelen öğrenciler; kültür paylaşımı, barbekü partisi, uzay kampı oyunları gibi etkinliklere katılarak küresel arkadaşlıklar kuracak. Uluslararası programlara katılan öğrenciler için tüm program baştan sona, ABD’li eğitimcilerin liderliğinde ve İngilizce sunulacak. İngilizcesini geliştirmek, farklı kültürleri tanımak isteyen Türk öğrenciler için de harika bir seçenek olan uluslararası programlara katılmak için şimdiden; Moğolistan, ABD, Kanada, Polonya ve Çin’in de aralarında olduğu birçok ülkeden katılımcı başvuruda bulundu.

Geleceğin Kaşifleri
Uzay Kampı Türkiye’nin bu sene başlattığı ve NASA tabanlı eğitim materyalleri kullanılarak videokonferanslarla uzaktan eğitim verdiği Geleceğin Kaşifleri Programı’na katılan öğrenciler 2-8 Ağustos döneminde biraraya gelecek. Sene boyunca Uzay Kampı Türkiye’nin “Dijital Öğrenme Merkezi” ne bağlanarak; “Görev Arması”, “Mars’a İnsanlı Uçuşlar”,“Uzayda Oyuncaklar” gibi ilginç konuları öğrenen ve aldıkları bilgilerle projeler üreten öğrenciler, çalışmalarını bu özel haftada kurulan bilim fuarında paylaşacaklar.

Robot Aktiviteli Yaz Kampı
Eğitim-Öğretim yılı süresince yılda bir kez sömestr tatilinde uygulanan robot aktiviteli programlar gelen talepler üzerine 14-20 Haziran ve 16-22 Ağustos tarihlerinde de katılımcılarla buluşuyor. Bu özel programda 12-15 yaş arasındaki katılımcılar “uzay robotlarını” kendileri tasarlayıp programlayacaklar.

Astronot Macera Parkuru
Koordinasyon ve takım çalışması yetilerinin gelişimine odaklı “Astronot Macera Parkuru”nda katılımcıları birbirinden eğlenceli yarışmalar bekliyor.

6 Günlük Yaz Kamplarına alternatif olarak; çocukların aileleriyle birlikte katılabilecekleri Aile/Çocuk Uzay Kampı ve iki günlük Yıldızlar ve Gezegenler Macerası Programları da sunulacak. Bir ESBAŞ girişimi olarak 2000 yılında Ege Serbest Bölgesinde açılan kampa bugüne kadar 170 bini aşkın ziyaretçi katılarak uzay teknolojileriyle ilgili uygulamalı eğitim aldı.

Daha Fazla Oku
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Pegasus Havayolları’nın Sabiha Gökçen – Zafer Havalimanı uçuşları başladı

Yayınlayan

Ülkenin önde gelen havayolu şirketlerinden olan Pegasus, Sabiha Gökçen- Zafer Havalimanı arasında uçuşlara başladı. Pegasus, Brüksel, Köln ve Düsseldorf’a yapılacak uluslararası uçuşların yanı sıra her Çarşamba 22:05’te Sabiha Gökçen Havalimanı ile Zafer Havalimanı, her Perşembe 07:35’te Zafer Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında karşılıklı uçuşlar yapacak.

Pegasus Havayolları, Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olma özelliğini taşıyan Zafer Havalimanı’na ilk uluslararası uçuşunu Brüksel’den gerçekleştirdi. Ülkenin önde gelen havayolu şirketlerinden olan Pegasus, Zafer Havalimanı’na Brüksel, Düsseldorf, Köln gibi uluslararası uçuşların yanı sıra, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan da yurt içi seferlerini sürdürecek. Pegasus Havayolları ve Zafer Havalimanı arasında yapılması planlanan uçuşlar, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Zafer Havalimanı’na her Çarşamba saat 22:05’te, Zafer Havalimanı’ndan Sabiha Gökçen Havalimanı’na ise her Perşembe 07:35’te yapılacak karşılıklı uçuşlar ile sürecek.

Zafer Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında haftalık düzenli olarak gerçekleştirilecek uçuşlar Türkiye’nin tarım, ticaret ve turizmine büyük faydaları olan Kütahya, Afyon, Uşak illerinin ekonomik ve sosyal gelişimine de katkı sağlayacak. Zafer Havalimanı’nın artan düzenli uçuşları,  altyapısı ve tesisleriyle bölgenin yurt içi ve yurt dışı hava ulaşımına uzun vadeli ve kalıcı çözümler sunmaya devam edecek.

Devamını Oku

Genel

Qatar Airways ve Virgin Australia, Arabian Travel Market’te Yeni Stratejik Ortaklığını Açıkladı

Yayınlayan

Yeni anlaşma, Virgin Australia ve Qatar Airways yolcularına benzersiz ödüller ve her iki havayolunun ağında sorunsuz seyahat sunan kapsamlı bir kod paylaşımı anlaşması ve benzersiz üyelik ortaklığı avantajları içeriyor.

Bu anlaşma Qatar Airways yolcuları için Avustralya’daki 35 destinasyonda ve Virgin Australia yolcuları için dünya çapında 140’tan fazla destinasyonda artan seyahat seçenekleri ve avantajları sunacak.

DOHA, Katar : Qatar Airways, 2021 Skytrax endüstri ödüllerinde ‘Dünyanın En İyi Havayolu’ seçildi ve Avustralya’nın en sevilen taşıyıcısı Virgin Australia, bugün her iki havayolunun ağlarını, dinlenme salonlarını ve üyelik programlarını önemli ölçüde genişletecek yeni bir stratejik ortaklığı duyurdu.

Yıl ortasında başlayacak olan ortaklık, Qatar Airways’in Avustralya ağ geçitleri ve Melbourne, Sidney dahil olmak üzere önemli Virgin Australia merkezleri arasında uygun aktarma seçenekleriyle, Avustralya ve Qatar Airways’in küresel ağı arasında seyahat ederken yolculara daha fazla erişim, benzersiz müşteri deneyimi ve benzersiz avantajlar sağlayacak. Brisbane, Adelaide ve Perth ile yapılan anlaşmalar, Avustralya için kritik bir ticaret ve turizm artışı sağlarken, her iki havayolunun müşterileri için yeni bir seyahat fırsatları dünyası sunacak.

Ortaklık anlaşması, Qatar Airways’in önemli bir varlık gösterdiği Dubai’deki Arabian Travel Market’in başlangıcında duyuruldu.

Qatar Airways şu anda Melbourne, Sidney, Brisbane ve Perth’e günlük uçuşların yanı sıra Adelaide’ye Auckland, Yeni Zelanda’ya devam eden haftalık üç uçuş gerçekleştiriyor. Yeni kod paylaşımı anlaşması sayesinde, Qatar Airways yolcuları, Virgin Australia’nın geniş iç hat ağındaki Cairns, Gold Coast, Alice Springs ve Broome dahil olmak üzere Avustralya’nın önemli turistik destinasyonları da dahil 35 varış noktasına tek bir rezervasyonla sorunsuz bir şekilde seyahat edebilecek. Qatar Airways yolcuları ayrıca Virgin Australia’nın Fiji ve Queenstown, Yeni Zelanda dahil olmak üzere yakın zamanda yeniden faaliyete geçen kısa mesafeli uluslararası pazarlarına da erişebilecek. Benzer şekilde, Virgin Australia müşterileri ve havayolunun ödüllü Velocity Frequent Flyer üyeleri, Virgin Australia misafirleri için, Qatar Airways’in geniş ağına erişim, çok çeşitli destinasyonlara tek noktadan bağlantı ve Virgin Australia web sitesi aracılığıyla Qatar Airways uçuş rezervasyonu yapma olanağı sağlar. Qatar Airways, Avrupa’da 54 şehre haftada 600’den fazla uçuşla hizmet veriyor ve Virgin Australia müşterileri için çok çeşitli yeni seçenekler sunuyor. Aynı şekilde, Qatar Airways yolcuları, www.qatarairways.com  üzerinden Virgin Australia ağına uçuş rezervasyonu yapabilir.

Stratejik ortaklık, Qatar Airways Privilege Club üyelerinin Virgin Australia ile uçarken Avios kazanmalarına ve kullanmalarına olanak tanıyan karşılıklı üyelik avantajlarını da içerecek ve Velocity üyelerine Qatar Airways hizmetlerinde seyahat ederken benzer avantajlar sağlanacak. Privilege Club ve Velocity üyeleri ayrıca, statü kademesine bağlı olarak ücretsiz dinlenme salonu erişimi, ücretsiz ekstra bagaj hakkı, öncelikli check-in, öncelikli uçağa biniş ve sırasıyla Virgin Australia ve uçuş sırasında öncelikli bagaj teslimi gibi çok çeşitli diğer benzersiz avantajlardan yararlanacak.  Qatar Airways Privilege Club kısa süre önce Avios ile ortaklığı aracılığıyla programını geliştirerek üyeleri için tahakkuk ve geri ödeme fırsatlarını önemli ölçüde genişletti.

Virgin Australia ile olan ortaklık, Qatar Airways’in Avustralya’yı dünyaya bağlama konusundaki uzun vadeli taahhüdüne dayanmaktadır. COVID-19 salgını sırasında, Qatar Airways, Avustralya’ya sürekli olarak uluslararası hizmetler sunan ve Avustralyalıların evlerine dönmeleri için kritik bağlantılar sağlayan tek havayoluydu.

Qatar Airways Group İcra Kurulu Başkanı Sayın Akbar Al Baker şunları söyledi: “Avustralya ile güçlü, uzun süreli bir ilişkimiz var ve Virgin Australia ile bu anlaşma en çok ihtiyaç duyulan bir zamanda geliyor. Bu ortaklık Avustralyalı yolculara Aileleri ve arkadaşları ile yeniden bağlantı kurabilmek ve ticaretin çarklarını devam ettirebilmek için son iki yılda şiddetle özledikleri dünyaya erişim sağlayacaktır. Daha uzaklara seyahat edenler için, merkezimiz Hamad Uluslararası Havalimanı’nın ödüllü olanaklarından yararlanarak ileriye doğru yolculuklarını mümkün kılacaktır. Ayrıca güzel, kozmopolit Avustralya ülkesini Katar’a uçan yolcularımıza da açacaktır.

Virgin Australia Group İcra Kurulu Başkanı Jayne Hrdlicka şunları söyledi: “Bugün, uluslararası seyahat etmeye aç olan Virgin Australia ve Velocity Frequent Flyer üyeleri için harika bir haber. Unutulmaz seyahat deneyimleri yaratmaya inanılmaz derecede odaklandık ve Qatar Airways ile olan yeni ortaklığımız, Virgin Australia’nın ayak izini Orta Doğu, Avrupa ve Afrika’da önemli ölçüde genişletecek ve konuklarımıza dünyayı sorunsuz bir şekilde görebilmeleri için yüzlerce imkan daha sunacak. Virgin Australia ve Qatar Airways, ödüllü hizmetleriyle tanınırlar ve güçlerini birleştirmeleri, birlikte Avustralya, Orta Doğu, Avrupa, Afrika ve ötesi arasında seyahat ederken inanılmaz bir deneyim sunabilmemiz anlamına gelir. Qatar Airways, pandemi sırasında zor koşullarda dünyayla hayati bağlantıyı sürdürmekte Avustralya için çok önemli bir ortak oldu. Qatar Airways’in Virgin Australia ailesine katılmasından gurur duyuyoruz ve konuklarını yıl ortasında Virgin Australia hizmetlerinde ağırlamayı dört gözle bekliyoruz.”

Devamını Oku

Genel

Eurowings Airlines, Zafer Havalimanı seferlerine başlıyor

Yayınlayan

Avrupa’nın en büyük havayolu şirketlerinden Eurowings uluslararası sefer düzenlediği havalimanları arasına Zafer Havalimanı’nı da ekledi. Eurowings Zafer Havalimanı’na ilk seferlerini 29 Mayıs 2022 tarihinden itibaren başlatacak.

Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olan Zafer Havalimanı’na yeni uluslararası uçuş hatları ile güçlenmeye devam ediyor. Avrupa’nın önde gelen havayolu şirketlerinden Eurowings de 29 Mayıs 2022 tarihinden itibaren Zafer Havalimanı – Düseldorf arasında karşılıklı sefer düzenlemeye başlayacağını duyurdu. Pegasus Havayolları ve Corendon Airlines’ın ardından Zafer Havalimanı’nı uluslararası uçuşlarına ekleyen üçüncü havayolu şirketi olan Eurowings, 21 Temmuz’da da Stuttgart seferlerini başlatacak. Uygun maliyetli bilet fiyatları ve güvenli uçuşları ile Avrupa’da ağrılıkla tatilciler tarafından tercih edilen Eurowings müşteri memnuniyeti sıralamasında da üst sıralarda yer alıyor.

Dünya standartlarındaki modern altyapısı ve tesisleri ile bölge ulaşımına 7/24 hizmet sunarak destek veren Zafer Havalimanı, son dönemde eklenen yeni uçuş hatları ile gelişimini sürdürüyor. Zafer Havalimanı, Türkiye’nin tarım, ticaret ve turizminde önemli bir gelişim potansiyeline sahip olan Afyon, Uşak ve Kütahya illerinin yurt içi ve yurt dışı hava ulaşımı ihtiyacına modern, uzun vadeli ve kalıcı bir çözüm getiriyor.

İç Ege bölgesinin sosyal ve ekonomik gelişim potansiyeline duyulan büyük güvenin göstergesi olan ve nesiller boyu kullanılacak, kalıcı ve stratejik bir eser olan Zafer Havalimanı, modern altyapı olanakları ve kolay ulaşım avantajı ile ülkemizin ulaşım altyapısına ve ekonomik gelişimine çok yönlü katkılar yapmaya devam edecek.

Devamını Oku

Kategoriler

Popüler Haberler