Connect with us

Genel

Bilal Erdoğan, gençlerle yerli İHA’ları inceledi

Yayınlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, Türkiye’nin kendi geliştirdiği insansız hava aracının savunma sanayisindeki başarı örneklerinden biri olduğunu belirterek, bu teknolojilerin sürdürülebilirliğinin gençlerin bu konuda teşvik edilmesine bağlı olduğunu kaydetti.

Erdoğan, mezun olduğu Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden bir grup öğrenciyle, Baykar Makina tarafından geliştirilen İnsansız Hava Araçlarını (İHA) inceledi. Bilal Erdoğan, öğrencilere iki hafta önce “Yüksek Teknolojide Milli Hamleler” başlıklı konferansla tanıtılan insansız hava araçlarını yakından göstermek istediklerini söyledi.

“Yeni Türkiye” vizyonunun aynı zamanda Türkiye’nin savunma sanayisinde bağımsızlığının artmasına da bağlı olduğunu vurgulayan Erdoğan, hükümetin bu vizyonu kesin bir şekilde ortaya koyduğunu ve 2023’e kadar savunma sanayisinde yerli teknoloji oranının daha da yükselmesi konusunda çalışmalar yapıldığını anlattı.

indir

Milli tank, milli piyade tüfeği ve milli uçağın yanı sıra insansız hava aracının da bu alandaki başarı örneklerinden biri olduğuna işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bu teknolojilere yatırım yapılması çok önemli ancak bunun sürdürülebilir olması, gençlerimizin bu konuda teşvik edilmesine bağlı. Gençlerimiz böyle şeylerin tamamen yerli teknolojiyle yapılabildiğini gördükçe buna ilgileri, öz güvenleri artacak ve inşallah bugün insansız hava aracımızı yaptığımız gibi yarın savaş uçağımızı, ondan sonra da insansız savaş uçağımızı yapacağız. Bu çok yüksek teknolojiler Türkiye’nin bölgesindeki dimdik, sapasağlam, bağımsız ve öz güvenli duruşuna da katkı sağlayacak. Onun için bugün gerçekten çok güzel bir ziyaret oldu.”

Bilal Erdoğan, Türkiye’nin mühendislik birikiminin ve eğitim kalitesinin yüksek olduğunu belirterek, “Ancak arkadaşlarımıza eğitim hayatlarında ‘Siz de yapabilirsiniz, bakın bunları biz yapıyoruz, siz daha iyilerini yapacaksınız’ şeklinde ufuk açıcı, motive edici ve destekleyici programlara önem vermemiz gerekiyor. O zaman inanıyorum ki lisans eğitimiyle birlikte üniversiteye adım attığı andan itibaren gençlerimiz çok ciddi ve iddialı buluşlara imza atabilecek” diye konuştu.

Türkiye’deki insansız hava aracı çalışmalarının özel sektörün imkanlarıyla şartları zorlayarak netice vermiş bir girişim olduğuna dikkati çeken Erdoğan, “İnanıyorum ki gençlerimize bu vizyonu, bu tür girişimlerin başarıya ulaştığını anlatabilirsek, onlar o öz güvenle donandığı zaman zaten varolan bilgi birikimini fiiliyata dökebilecekler ve dünyaya çok iddialı projelerle ulaşabilecekler. Şu anda robotik, siber güvenlik, insansız yazılımlar, biyoteknoloji gibi birçok alanda çalışmalar yapılıyor. Gençlerimizi motive edebilirsek inanıyorum ki hiç beklenmedik bir teknoloji Türkiye’den çıkabilir. Bizdeki mühendislik altyapısının güçlü olduğunu ancak bunun fiiliyata dönüştürülmesinin bu motivasyon sağlayıcı çalışmalara bağlı olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“Milli ve özgün tasarıma sahip bir sistem geliştirdik”

Baykar Makina Genel Müdürü Haluk Bayraktar ise insansız hava aracı gibi havacılıkta paradigma dönüşümünü ifade eden bir alanda kendi sınıfında dünya rekorlarına imza atarak bağımlılık olmadan milli ve özgün tasarıma sahip bir sistem geliştirdiklerini kaydetti.

Türkiye’nin, stratejik öncelikli ileri teknoloji alanlarında bağımsız bir şekilde ilerlemek ile konvansiyonel sistemlerde bağımlı bir yapı altında ilerlemek arasında yol ayrımında olduğuna dikkati çeken Bayraktar, “Çalışmalarımız, bir filiz gibi bunların gelişmesi ve ilerlemesi, öz güveni yüksek ve milli şuura sahip, donanımlı genç nesillere bağlı. Genç nesillerin de içerisinde yer aldığı niş teknoloji alanındaki oluşturulacak ekosistemlerin Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ve Savunma Sanayi Müsteşarlığımız tarafından desteklenmesi ayrıca önem arz ediyor” dedi.

Bayraktar, 6 uçaktan oluşan bir sistemin Kasım 2014’te Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girdiğini, gelecek hafta içinde 6 uçaklık ikinci sistemin de envantere girmesinin planlandığını kaydetti.

Kullanıcı eğitimlerinin de tamamlanmasıyla bu yıl içerisinde bu sistemlerin operasyonel hale geleceğini belirten Bayraktar, “Dünyada ilk kez taktik sınıfı bir hava aracı için kalkışı, seyri, inişi ve tekrar hangara dönüşü gibi tüm aşamaları otomatik bir şekilde yapabilen bir sistem. Aynı zamanda içerisinde yer alan uçuş kontrol bilgisayarı üç yedekli. Sahip olduğu uçuş kontrol algoritmaları açısından da dünyada eşi olmayan bir sistem geliştirildi” değerlendirmesinde bulundu.

Bayraktar, geliştirdikleri mini insansız hava aracını 2012’de Katar Silahlı Kuvvetleri’ne ihraç ettiklerini aktararak, “Mevcut Taktik İnsansız Hava Aracı sistemi gerçekten teknolojik olarak birçok açıdan iyi noktada. Ülkemizde bu sistemin yoğun kullanımı ve buradan aldığımız geri beslemelerle bu sistemin daha ileri noktaya taşınması suretiyle ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin referansıyla diğer ülkelere ihracat şansının da rahatlıkla oluşabileceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Daha Fazla Oku
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Pegasus Havayolları’nın Sabiha Gökçen – Zafer Havalimanı uçuşları başladı

Yayınlayan

Ülkenin önde gelen havayolu şirketlerinden olan Pegasus, Sabiha Gökçen- Zafer Havalimanı arasında uçuşlara başladı. Pegasus, Brüksel, Köln ve Düsseldorf’a yapılacak uluslararası uçuşların yanı sıra her Çarşamba 22:05’te Sabiha Gökçen Havalimanı ile Zafer Havalimanı, her Perşembe 07:35’te Zafer Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında karşılıklı uçuşlar yapacak.

Pegasus Havayolları, Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olma özelliğini taşıyan Zafer Havalimanı’na ilk uluslararası uçuşunu Brüksel’den gerçekleştirdi. Ülkenin önde gelen havayolu şirketlerinden olan Pegasus, Zafer Havalimanı’na Brüksel, Düsseldorf, Köln gibi uluslararası uçuşların yanı sıra, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan da yurt içi seferlerini sürdürecek. Pegasus Havayolları ve Zafer Havalimanı arasında yapılması planlanan uçuşlar, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Zafer Havalimanı’na her Çarşamba saat 22:05’te, Zafer Havalimanı’ndan Sabiha Gökçen Havalimanı’na ise her Perşembe 07:35’te yapılacak karşılıklı uçuşlar ile sürecek.

Zafer Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında haftalık düzenli olarak gerçekleştirilecek uçuşlar Türkiye’nin tarım, ticaret ve turizmine büyük faydaları olan Kütahya, Afyon, Uşak illerinin ekonomik ve sosyal gelişimine de katkı sağlayacak. Zafer Havalimanı’nın artan düzenli uçuşları,  altyapısı ve tesisleriyle bölgenin yurt içi ve yurt dışı hava ulaşımına uzun vadeli ve kalıcı çözümler sunmaya devam edecek.

Devamını Oku

Genel

Qatar Airways ve Virgin Australia, Arabian Travel Market’te Yeni Stratejik Ortaklığını Açıkladı

Yayınlayan

Yeni anlaşma, Virgin Australia ve Qatar Airways yolcularına benzersiz ödüller ve her iki havayolunun ağında sorunsuz seyahat sunan kapsamlı bir kod paylaşımı anlaşması ve benzersiz üyelik ortaklığı avantajları içeriyor.

Bu anlaşma Qatar Airways yolcuları için Avustralya’daki 35 destinasyonda ve Virgin Australia yolcuları için dünya çapında 140’tan fazla destinasyonda artan seyahat seçenekleri ve avantajları sunacak.

DOHA, Katar : Qatar Airways, 2021 Skytrax endüstri ödüllerinde ‘Dünyanın En İyi Havayolu’ seçildi ve Avustralya’nın en sevilen taşıyıcısı Virgin Australia, bugün her iki havayolunun ağlarını, dinlenme salonlarını ve üyelik programlarını önemli ölçüde genişletecek yeni bir stratejik ortaklığı duyurdu.

Yıl ortasında başlayacak olan ortaklık, Qatar Airways’in Avustralya ağ geçitleri ve Melbourne, Sidney dahil olmak üzere önemli Virgin Australia merkezleri arasında uygun aktarma seçenekleriyle, Avustralya ve Qatar Airways’in küresel ağı arasında seyahat ederken yolculara daha fazla erişim, benzersiz müşteri deneyimi ve benzersiz avantajlar sağlayacak. Brisbane, Adelaide ve Perth ile yapılan anlaşmalar, Avustralya için kritik bir ticaret ve turizm artışı sağlarken, her iki havayolunun müşterileri için yeni bir seyahat fırsatları dünyası sunacak.

Ortaklık anlaşması, Qatar Airways’in önemli bir varlık gösterdiği Dubai’deki Arabian Travel Market’in başlangıcında duyuruldu.

Qatar Airways şu anda Melbourne, Sidney, Brisbane ve Perth’e günlük uçuşların yanı sıra Adelaide’ye Auckland, Yeni Zelanda’ya devam eden haftalık üç uçuş gerçekleştiriyor. Yeni kod paylaşımı anlaşması sayesinde, Qatar Airways yolcuları, Virgin Australia’nın geniş iç hat ağındaki Cairns, Gold Coast, Alice Springs ve Broome dahil olmak üzere Avustralya’nın önemli turistik destinasyonları da dahil 35 varış noktasına tek bir rezervasyonla sorunsuz bir şekilde seyahat edebilecek. Qatar Airways yolcuları ayrıca Virgin Australia’nın Fiji ve Queenstown, Yeni Zelanda dahil olmak üzere yakın zamanda yeniden faaliyete geçen kısa mesafeli uluslararası pazarlarına da erişebilecek. Benzer şekilde, Virgin Australia müşterileri ve havayolunun ödüllü Velocity Frequent Flyer üyeleri, Virgin Australia misafirleri için, Qatar Airways’in geniş ağına erişim, çok çeşitli destinasyonlara tek noktadan bağlantı ve Virgin Australia web sitesi aracılığıyla Qatar Airways uçuş rezervasyonu yapma olanağı sağlar. Qatar Airways, Avrupa’da 54 şehre haftada 600’den fazla uçuşla hizmet veriyor ve Virgin Australia müşterileri için çok çeşitli yeni seçenekler sunuyor. Aynı şekilde, Qatar Airways yolcuları, www.qatarairways.com  üzerinden Virgin Australia ağına uçuş rezervasyonu yapabilir.

Stratejik ortaklık, Qatar Airways Privilege Club üyelerinin Virgin Australia ile uçarken Avios kazanmalarına ve kullanmalarına olanak tanıyan karşılıklı üyelik avantajlarını da içerecek ve Velocity üyelerine Qatar Airways hizmetlerinde seyahat ederken benzer avantajlar sağlanacak. Privilege Club ve Velocity üyeleri ayrıca, statü kademesine bağlı olarak ücretsiz dinlenme salonu erişimi, ücretsiz ekstra bagaj hakkı, öncelikli check-in, öncelikli uçağa biniş ve sırasıyla Virgin Australia ve uçuş sırasında öncelikli bagaj teslimi gibi çok çeşitli diğer benzersiz avantajlardan yararlanacak.  Qatar Airways Privilege Club kısa süre önce Avios ile ortaklığı aracılığıyla programını geliştirerek üyeleri için tahakkuk ve geri ödeme fırsatlarını önemli ölçüde genişletti.

Virgin Australia ile olan ortaklık, Qatar Airways’in Avustralya’yı dünyaya bağlama konusundaki uzun vadeli taahhüdüne dayanmaktadır. COVID-19 salgını sırasında, Qatar Airways, Avustralya’ya sürekli olarak uluslararası hizmetler sunan ve Avustralyalıların evlerine dönmeleri için kritik bağlantılar sağlayan tek havayoluydu.

Qatar Airways Group İcra Kurulu Başkanı Sayın Akbar Al Baker şunları söyledi: “Avustralya ile güçlü, uzun süreli bir ilişkimiz var ve Virgin Australia ile bu anlaşma en çok ihtiyaç duyulan bir zamanda geliyor. Bu ortaklık Avustralyalı yolculara Aileleri ve arkadaşları ile yeniden bağlantı kurabilmek ve ticaretin çarklarını devam ettirebilmek için son iki yılda şiddetle özledikleri dünyaya erişim sağlayacaktır. Daha uzaklara seyahat edenler için, merkezimiz Hamad Uluslararası Havalimanı’nın ödüllü olanaklarından yararlanarak ileriye doğru yolculuklarını mümkün kılacaktır. Ayrıca güzel, kozmopolit Avustralya ülkesini Katar’a uçan yolcularımıza da açacaktır.

Virgin Australia Group İcra Kurulu Başkanı Jayne Hrdlicka şunları söyledi: “Bugün, uluslararası seyahat etmeye aç olan Virgin Australia ve Velocity Frequent Flyer üyeleri için harika bir haber. Unutulmaz seyahat deneyimleri yaratmaya inanılmaz derecede odaklandık ve Qatar Airways ile olan yeni ortaklığımız, Virgin Australia’nın ayak izini Orta Doğu, Avrupa ve Afrika’da önemli ölçüde genişletecek ve konuklarımıza dünyayı sorunsuz bir şekilde görebilmeleri için yüzlerce imkan daha sunacak. Virgin Australia ve Qatar Airways, ödüllü hizmetleriyle tanınırlar ve güçlerini birleştirmeleri, birlikte Avustralya, Orta Doğu, Avrupa, Afrika ve ötesi arasında seyahat ederken inanılmaz bir deneyim sunabilmemiz anlamına gelir. Qatar Airways, pandemi sırasında zor koşullarda dünyayla hayati bağlantıyı sürdürmekte Avustralya için çok önemli bir ortak oldu. Qatar Airways’in Virgin Australia ailesine katılmasından gurur duyuyoruz ve konuklarını yıl ortasında Virgin Australia hizmetlerinde ağırlamayı dört gözle bekliyoruz.”

Devamını Oku

Genel

Eurowings Airlines, Zafer Havalimanı seferlerine başlıyor

Yayınlayan

Avrupa’nın en büyük havayolu şirketlerinden Eurowings uluslararası sefer düzenlediği havalimanları arasına Zafer Havalimanı’nı da ekledi. Eurowings Zafer Havalimanı’na ilk seferlerini 29 Mayıs 2022 tarihinden itibaren başlatacak.

Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olan Zafer Havalimanı’na yeni uluslararası uçuş hatları ile güçlenmeye devam ediyor. Avrupa’nın önde gelen havayolu şirketlerinden Eurowings de 29 Mayıs 2022 tarihinden itibaren Zafer Havalimanı – Düseldorf arasında karşılıklı sefer düzenlemeye başlayacağını duyurdu. Pegasus Havayolları ve Corendon Airlines’ın ardından Zafer Havalimanı’nı uluslararası uçuşlarına ekleyen üçüncü havayolu şirketi olan Eurowings, 21 Temmuz’da da Stuttgart seferlerini başlatacak. Uygun maliyetli bilet fiyatları ve güvenli uçuşları ile Avrupa’da ağrılıkla tatilciler tarafından tercih edilen Eurowings müşteri memnuniyeti sıralamasında da üst sıralarda yer alıyor.

Dünya standartlarındaki modern altyapısı ve tesisleri ile bölge ulaşımına 7/24 hizmet sunarak destek veren Zafer Havalimanı, son dönemde eklenen yeni uçuş hatları ile gelişimini sürdürüyor. Zafer Havalimanı, Türkiye’nin tarım, ticaret ve turizminde önemli bir gelişim potansiyeline sahip olan Afyon, Uşak ve Kütahya illerinin yurt içi ve yurt dışı hava ulaşımı ihtiyacına modern, uzun vadeli ve kalıcı bir çözüm getiriyor.

İç Ege bölgesinin sosyal ve ekonomik gelişim potansiyeline duyulan büyük güvenin göstergesi olan ve nesiller boyu kullanılacak, kalıcı ve stratejik bir eser olan Zafer Havalimanı, modern altyapı olanakları ve kolay ulaşım avantajı ile ülkemizin ulaşım altyapısına ve ekonomik gelişimine çok yönlü katkılar yapmaya devam edecek.

Devamını Oku

Kategoriler

Popüler Haberler