Connect with us

Dünyadan Haberler

TAV Medine Projesi İle Dünya İnşaat Birincisi !

Yayınlandı

Türkiye’nin önde gelen inşaat firmaları TAV İnşaat, uluslararası inşaat sektörü dergisi Engineering News Record (ENR) tarafından iki ayrı proje ile ayrı alanlarda birincilik ödülüne layık görüldü.

TAV İnşaat, Havalimanları/Limanlar kategorisinde “Suudi Arabistan – Medine Prens Muhammed Bin Abdülaziz Uluslararası Havalimanı” projesi ile dünya birincisi seçildi. Ödül töreninde bir başka türk şirketi SUMMA da Kültürel Tesisler kategorisinde “Senegal – Dakar Uluslararası Kongre Merkezi” projesi ile dünya birincisi oldu.

New York’ta gerçekleştirilen “ENR Küresel İnşaat Zirvesi”nde, TAV İnşaat’ın ödülünü de Suudi Arabistan ve Afrika’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cumhur Kaur, Summa Grup’un ödülünü, Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Müteahhitler Birliği Başkan Vekili Selim Bora aldı.

Grand Hyatt Oteli’nde gerçekleşen yemekli ödül töreninde birer konuşma yapan TAV İnşaat Suudi Arabistan ve Afrika’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cumhur Kaur “Suudi Arabistan’ın ilk havalimanı özelleştirmesi olan Medine Prens Muhammed Bin Abdülaziz Havalimanı Projemizin sektörün saygın yayınlarından biri olan ENR tarafından verilen “Küresel En İyi Proje” ödülüne layık görülmesi bize büyük gurur verdi” dedi.

Kaur şöyle konuştu: “Uluslararası ekip çalışması, iş sağlığı ve güvenliği, tasarımsal işlevsellik ve kalite, inovasyon ve sektöre katkı gibi önemli kriterlerde yarışarak bu ödüle ulaştık. 34 farklı milliyetten 5300 çalışanımızla birlikte bunu başardık, proje direktörü olarak emeği geçen herkese teşekkür ederim”

Kaur, aldıkları ödülü, havalimanı inşaatında çalıştıkları sırasında babalarından ayrı kalan çocuklara adadıklarını belirtti. Kaur, DHA’ya yaptığı açıklamada, “TAV İnşaat olarak, New York’ta aldığımız bu ödül Medine Prens Mohammed Bin Abdülaziz Havalimanı’nın, üç yıl gibi kısa bir sürede, bütçesinde tamamlanmasın ve yeşil arıtım bina olarak sertifakandırılmasının bir ödülü. Bu projede 34 farklı ülkeden 5300  kişi görev yaptı. oNların hepsine katkılarından dolayı çok teşekkür ederim. Bu yalnızca TAV’ın değil, Türkiye’nin, Türk müteaahitlerinin, Türk mühendislerinin Tüm dünya üzerinde çok etkin ve başarılı projelere imza attığının bir kanıtıdır. Eminim daha büyük başarılara imza atacağız, TAV olarak daha büyük havalimanlarını gerçekleştireceğiz. Bu konuda hem kendimize, hem grubumuza hem de ülkemize sonsuz güveniyoruz” dedi.

ALTIN SERTİFİKA

Medine Prens Mohammed Bin Abdülaziz Havalimanı Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından LEED “Altın” ile sertifikalandırılan Avrupa ve Ortadoğu’daki ilk, dünyada ise sekizinci havalimanı olarak yer alıyor.

TAV Grubu CEO’su Sanı Şener “TAV Inşaat olarak, Türkiye ve yurtdışında gerçekleştirdiğimiz havalimanı projeleriyle kısa sürede sektörün liderleri arasına girdik, ENR Dergisi 2014 yılı sıralamasında “havalimanı inşaatı” kategorisinde 1. sırada yer alarak dünyanın en büyük şirketi olduk. ENR Dergisinin “Küresel En iyi Proje” ödülü ile uluslararası başarılarımızın yanına bir yenisini daha koymuş olduk. Havalimanı inşaatında dünya birinciliğimize; kalitesi uluslararası ödüllerle tescil edilen projelerimizi de ekleyerek yolumuza devam ediyoruz.” dedi.

TAV, ortakları Al Rajhi Grubu ve Saudi Öger’le birlikte kazandığı ihale çerçevesinde Haziran 2012’de Medine Havalimanı’nın işletmesini üstlenerek yeni terminalin yapımına başladı. 153.000 metrekare olan terminal binasında 32 adet yolcu köprüsü bulunuyor. TAV sözleşme kapsamında ayrıca terminale ek olarak 26 tane ek bina, 2 pist, 3 paralel taksi yolu inşaatlarını da gerçekleştirdi. Sözleşmedeki resmi bitiş süresinden önce 31 ayda tamamlanan, genişlemeye uygun, dünyadaki her büyüklükteki uçağa hizmet verebilecek ve en son teknolojinin kullanıldığı havalimanı 2 Temmuz tarihinde Suudi Arabistan Kralı’nın katıldığı törenle resmi olarak açıldı.

“TÜRKİYE İÇİN SON DERECE ÖNEMLİ ÖDÜL”

New York’ta düzenlenen törende, kontrat süresi 400 işgünü olan Dakar Kongre Merkezi projesini 343 günde anahtar teslim olarak tamamlamayı başaran SUMMA inşaat New York da düzenlenen ödül töreninde kültürel alanda dünyanın en iyi projesi ödülü’nü aldı.

Dünyanın önde gelen inşaat firmaları temsilcilerinin katıldığı ödül töreninde,Summa İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Müteahhitler Birliği Başkan Vekili Selim Bora yaptığı konuşmada Türk mal ve hizmetlerinin yurtdışı müteahhitlik sektöründe ulaştığı noktanın altını çizdi.  Bora, özellikle gelişmekte olan ülkeler için Türk müteahhitlik şirketleri ile ortaklık kurmayı düşünen uluslararası kuruluşlara önerilerde de bulundu. Bora, DHA’ya yaptığı açıklamada, “Bu sene üçüncüsü gerçekleştirilen Uluslararası En İyi Proje Ödülü yarışmasında, 20 kategoride, kültürel alanda dünyanın en iyi projesi seçilen Senegal’de yaptığımız Dakar Kongre Merkezi ile alakalı olarak burada bulunuyoruz. Bununla ilgili ödülümüzü aldık. Türkiye için son derece önemli bir ödül. Özellikle Türk müteaahitlik sektörünün geldiği yeri göstermesi açısından. Türk inşaat malzemesi ve hizmetlerinin dünya çapında tanınırlık kazanması açısından son derece önemli bir ödül. Türk Eximbank’ın da katkılarıyla finance edilmiş olan projemizi bugün New York’ta, pek çok katılımcının önünde tekrar tasdik etmiş olduk. Ülkemiz için son derece önemli bir reklam platform oldu. Tabii şirket olarak da bunlardan gurur duyuyoruz. Onbir ay gibi kısa bir sürede gerçekleştirdiğimiz bu proje, Sahra Altı Afrikası’nda örnek bir proje olarak herkes tarafından biliniyor ve görülüyor” dedi.

20 BİN METRE KARE

8 hektar arazi ve 20,000 m2 kapalı alan üzerinde inşa edilen Dakar Kongre Merkezi projesinde 1500 kişilik oditoryum, VIP toplantı salonları, basın merkezi, restoranlar, 3000 kişilik  fuaye, çalışma grupları için toplantı salonları , Afrika devlet başkanları için özel toplantı salonu, sergi salonları ve her türlü zirveye ev sahipliği yapmaya yeterli donanımda ses ve görsel altyapı sistemi bulunmakta.

Kısmı finansmanı Türk Exim bank tarafından yapılan bu projede Toplam 2000 işçi ve mühendisin çalıştı. Neredeyse tamamı Türk mali ürün ve hizmetlerden oluşan bu proje için yaklaşık 800 konteyner mal ve 250 Sevkiyat yapıldı. Kontrat süresi 400 işgünü olan Dakar Kongre Merkezi projesini, SUMMA İnşaat 343 günde anahtar teslim olarak bitirmeyi başardı.

kaynak(kokpit.aero)

 

Daha Fazla Oku
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünyadan Haberler

Norwegian kapattığı üssünü yeniden açmaya hazırlanıyor

Yayınlayan

Norwegian pandemi nedeniyle yaz sezonunda  Stockholm Arlanda Havalimanı üssünü kapatmıştı. Şimdi yeniden açmaya hazırlanıyor.

Norwegian CEO’su Geir Karlsen yapıtığı açıklamada havayolunun Stockholm’den 54 noktaya operasyonlar düzenleyeceğini bu nedenle üssü için 270 çalışanını işe alınacağını bildirdi.

Yeni üs için açılan başvurulara fazla talep olduğu görülürken, başvuran sayısının 1500’den fazla olduğu açıklandı. Mart ayında açılması beklenen üssün Nisan ayında uçuşlara başlaması bekleniyor.

Aynı zamanda son altı ayda Norveçli havayolu Kopenhag, Helsinki, Stavanger, Bergen ve Trondheim’da da üsler açarak yaz sezonuna hazırlıklarına devam ediyor.

Devamını Oku

Dünyadan Haberler

ABD Büyükelçiliği’nden vatandaşlarına çağrı

Yayınlayan

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından Kiev Büyükelçiliği vatandaşlarına çağrı yapıldı. Yapılan çağrıda Kiev Büyükelçiliği vatandaşlarına Ukrayna’yı terk etmeleri gerektiği söylendi.

Sputnik’te yer alan haberdeki açıklamaya göre, “ABD Büyükelçiliği, Ukrayna’da bulunan ABD vatandaşlarını, ticari ulaşım araçlarını veya sahip oldukları diğer seçenekleri kullanarak Ukrayna’yı derhal terk etme olasılığını değerlendirmeye çağırıyor” ifadesi kullanıldı..

ABD Dışişleri Bakanlığı, 23 Ocak tarihinde vatandaşlarına Rusya’ya seyahat etmeme tavsiyesinde bulunmuştu. Aynı zamanda Ukrayna’daki diplomatların bir kısmının ve aile üyelerinin gönüllü olarak ülkeden tahliyesini başlatma emrini vermişti.

Almanya’da diplomatlarının bir kısmını tahliye etme kararına vardığını Ukrayna’ya bildirirken, Kanada’da 25 Ocak tarihinde Ukrayna’daki diplomatların ailelerini tahliye etme kararı aldı.

Devamını Oku

Dünyadan Haberler

Corendon Airlines, Avrupa’da “IATA TRAVEL PASS” uygulamasını hayata geçiren ilk havayolu oldu

Yayınlayan

“İlklerin Havayolu” Corendon Airlines, 2021 yılının Kasım ayından bu yana süren deneme çalışmalarını başarıyla tamamlayarak IATA Travel Pass’ı uçuşlarına entegre eden ilk Avrupa havayolu oldu ve bir başka ilke daha imza attı.

Bu gelişme sonrasında, havayolu seyahatlerinin daha güvenli ve konforlu hale gelmesi adına Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) tarafından geliştirilen IATA Travel Pass uygulaması, artık Corendon Airlines yolcuları tarafından belirli hatlardaki uçuşlarda kullanılabilecek.

Tüm test ve aşı dokümanları dijital platformda saklanabilecek

IATA Travel Pass sayesinde yolcular artık COVID-19 ile ilgili tüm test ve aşı dökümanlarını dijital platformda saklayabilecek ve yolculukları öncesinde bu belgelerini elektronik ortamda, temassız şekilde ibraz edebilecekler. Uygulamanın sunduğu bu imkanlar ile havalimanlarındaki döküman kontrolü prosedürlerini hızlandırılması ve uzun sıraların oluşması önlenerek sosyal mesafenin korunması da amaçlanıyor.

IATA Travel Pass, Corendon Airlines yolcuları tarafından ücretsiz indirilebilecek

Şu an için belirli Corendon Airlines uçuşlarında kullanılmaya başlanan IATA Travel Pass uygulaması, Corendon Airlines yolcuları tarafından iOS ve Android işletim sistemli akıllı telefonlara ücretsiz şekilde indirilerek kullanılabiliyor. Ayrıca uygulama içerisinde seyahat edilecek ülkelerdeki COVID-19 salgınına bağlı seyahat kısıtlamaları ve uygulamalarına dair bilgiler de yer alıyor.

IATA Travel Pass uygulamasının kullanılabildiği Corendon Airlines uçuşlarının listesi ve anlaşmalı laboratuvarlar da uygulama içerisinde görüntülenebiliyor.

“Teknolojik gelişmelere ve çözümlere yatırım yapmaya büyük önem veriyoruz”

Corendon Airlines Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Olcay Türker, Corendon Airlines’ın müşterilerinin ihtiyaç ve taleplerini karşılayabilmek adına teknolojik gelişmelere ve çözümlere yatırım yapmaya önem verdiğini belirtirken sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“IATA Travel Pass’in yolcular için olduğu kadar havayolları ve havalimanları için de oldukça verimli olduğuna inanıyoruz. Uygulama, yolcuların test sonuçları, aşı veya iyileşme dökümanları gibi COVID-19 ile ilgili belgelerini dijital bir platformda saklamasına olanak tanıyor ve seyahatleri gizlilik ve kişisel verilerin korunması açısından da daha kolay ve güvenli hale getiriyor. Yolcularımıza daha konforlu bir seyahat sunma adına başlattığımız IATA Travel Pass uygulamasının deneme sürecini başarıyla tamamlayan Avrupa’daki ilk havayolu olmaktan dolayı çok mutlu olduğumuzu da paylaşmak isterim.”

IATA Operasyonlar, Emniyet ve Güvenlik Kıdemli Başkan Yardımcısı Nick Careen ise konu hakkında şöyle konuştu:

“IATA Travel Pass’in dünya çapında kullanılan bir uygulama olduğunu görmekten dolayı çok mutluyuz. Giderek büyüyen kullanıcı ağına dahil olan Corendon Airlines’ı, Avrupa’da uygulamayı hayata geçiren ilk havayolu şirketi olduğu için tebrik ediyoruz. Travel Pass, ülkelerin COVID-19 ile ilgili getirmiş olduğu seyahat kuralları kapsamında yolculardan talep ettiği sağlık dökümanlarını düzenli bir şekilde yönetmek için dijital çözümler sunan, etkili bir araç olduğunu kanıtladı. Ayrıca uygulama, önümüzdeki dönemde check-in’den uçağa binişe kadar temassız seyahat süreçlerini hayata geçirmeyi de hedefliyor.”

Devamını Oku

Kategoriler

Popüler Haberler