Connect with us

Genel

Millî Eğitim Bakanlığı ve Boeing İşbirliği Yaptı

Yayınlandı

Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı ve Boeing uçak bakımı eğitimini güçlendirmek amacıyla işbirliği yaptı.

Boeing geçtiğimiz günlerde uçak bakım eğitimini desteklemek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ve ANATEK Teknoloji Transfer Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile bir ortaklık protokolü imzaladı.

Protokolün amacı, uzaktan öğretim tekniği ile uçak bakım ve onarım hizmetlerinde ihtiyaç duyulan yüksek vasıflı teknik insan kaynağı yetiştirmektir. Bu protokoldeTürkiye‘nin dokuz farklı ilinde bulunan ve mesleki ve teknik eğitim veren 11 lisede uçak bakım eğitimi alanındaki öğretmen ve öğrenciler hedeflenmiştir.

Öğretmen ve öğrencilerin uçak bakım alanında uluslararası standartlarda bilgiyle donatılmaları amacıyla, söz konusu alan öğretmenlerine teorik ve pratik uçak bakım eğitimi, öğrencilere ise teknik İngilizce eğitimi verilecektir.

Boeing Türkiye Genel Müdürü Ayşem Sargın Işıl, “Boeing’in yüzüncü yılında, Türkiye‘nin havacılık ve uzay alanındaki insan kaynağının gelişimine, özellikle de uçak bakımı gibi hızla büyüyen bir alanda katkıda bulunmayı sürdürmekten çok mutluyuz” dedi. “Öğretmenlerin teknik eğitimi sayesinde bu mesleki ve teknik liselerdeki 1,400’ü aşkın öğrenciye uçak bakım uzmanlığının aktarılmasında çarpan etkisi yaratmayı, aynı zamanda da öğrencilere teknik İngilizce konusunda dil eğitimi verilmesinin, Milli Eğitim Bakanlığının Türkiye‘de dünya standartlarında uçak bakım insan kaynağı yetiştirilmesi konusundaki değerli çabalarına da katkıda bulunacağını umuyoruz.”

Işıl ayrıca, Boeing, Milli Eğitim Bakanlığı ve ANATEK arasındaki bu güçlü işbirliğinin, havacılık ve uzay eğitiminin geliştirilmesi konusunda yeni işbirliği fırsatlarının önünü açacağını da ifade etti.

Söz konusu protokol, uçak bakımı alanında birçok yeni eğilim ve uygulamaya değinmektedir. Eğitimler için Anadolu Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi öğretim elemanları tarafından, İnsan Faktörleri, Havacılık Mevzuatı, Türbinli Uçakların Aerodinamiği, Yapıları ve Sistemleri ve ayrıca Gaz Türbinli Motorlar gibi konularda, uluslararası uçak bakımı ve onarımı eğitimi mevzuatına uygun görsel-işitsel eğitim materyalleri geliştirilmiştir. Okullardaki Uçak Bakım alanı öğretmenleri teorik ve pratik eğitimlerin sonunda sertifika da alacaktır. Böylelikle öğretmenler, uluslararası standartlarda uçak bakım eğitimi için gerekli uzmanlıkla donanmış olacaklardır. Uçak Bakım alanı, Uçak Gövde-Motor ve Uçak Elektroniği dallarında eğitim gören 10. sınıf öğrencilerine genel İngilizce eğitimi verilecek, söz konusu öğrencilere 11. sınıfa geçtiklerinde Teknik İngilizce eğitimi düzenlenecektir. Ayrıca öğrencilere çevrimiçi akademik danışmanlık da sağlanacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri Gülay, konuya ilişkin görüşlerini, “Ülkelerin ekonomik gelişmesinde en büyük sermaye hiç şüphesiz insan kaynağıdır. Günümüzde gelişmiş ülkeler, sosyal ve ekonomik refah için nitelikli insan gücünün yetiştirilmesine önem vermekte ve bunun için eğitime büyük yatırımlar yapmaktadır. Eğitim sisteminin bütün süreçlerinin uluslararası standartlara ve kalite kriterlerine uyarlanması kaçınılmaz hale gelmiştir. Bakanımızın onayıyla imzalamış olduğumuz bu protokolün katkısı ile öğretmen ve öğrencilerimiz dünya standartlarına ulaşma imkânı bulacaktır.

Her yerde her zaman eğitim kavramının önem kazandığı günümüzde, protokol kapsamında yapılacak olan eğitimlerle, alanında uzman bireyler yetiştirerek mezunlarımızın küreselleşen dünyada istihdamının kolaylaşacağına ve ülkemizdeki uçak bakım alanının gelişimine büyük katkı sağlayacağımıza inanıyoruz.

Denizcilik, otomotiv, makine vb. çeşitli alanlarda şu anda yürürlükte olan 59 adet sektör işbirliği protokolümüz bulunmaktadır. Havacılık alanında da Türkiye‘nin insan kaynağının gelişimini sağlayacak olan bu protokolü imzalamaktan büyük mutluluk duymaktayız. Protokol ortaklarımızdan gelecek her türlü yeni iş birliği tekliflerine açık olduğumuzu belirtmek istiyorum. Bundan sonra da başarılı işbirliklerinin devam edeceğine dair inancımız tamdır. Çalışmalar sırasında emeği geçenlere teşekkürlerimi sunarım.” şeklinde ifade etti.

ANATEK Eğitim Müdürü Anadolu Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Doktor Serdar Dalkılıç ise, Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Doktor Serdar Dalkılıç ise, “Proje kapsamında Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) tarafından yayınlanan ve uçak bakım eğitimi ile ilgili standartları içeren IR Part 66 adlı mevzuat gerekleri çerçevesinde bir uzaktan eğitim yazılımı geliştiriliyor ve pilot uygulaması yapılıyor. Proje sayesinde yüz yüze eğitimin dezavantajları ortadan kaldırılacak ve hedef kitle eğitim ihtiyaçlarını kendi istediği yerde ve istediği zamanda karşılayabilecek. Bununla birlikte oluşturulacak “sanal sınıf” ortamı ile etkileşimli ve gerçek zamanlı sınıf dersleri yapılacak. Proje sonunda, uçak bakımı alanı öğretmenlerimizin teorik ve pratik bilgi seviyelerinin arttırılması, öğrencilerimizin ise uçak bakım sektörünün olmazsa olmazı olan “Teknik İngilizce” seviyelerinin arttırılması öngörülmektedir. Bu sayede; öğrenciler daha donanımlı bir şekilde mezun olabilecekler ve bakım kuruluşları tarafından istihdam edilmeleri kolaylaşacaktır. Bu nedenle projenin sadece mesleki ve teknik eğitime katkıda bulunmakla kalmayıp aynı zamanda ülkemizde son yıllarda dünya ortalamasının üzerinde olan havacılık sektöründeki büyümenin sürdürülebilirliğine de katkıda bulunacağını düşünüyorum.”

Daha Fazla Oku
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Pegasus Havayolları’nın Sabiha Gökçen – Zafer Havalimanı uçuşları başladı

Yayınlayan

Ülkenin önde gelen havayolu şirketlerinden olan Pegasus, Sabiha Gökçen- Zafer Havalimanı arasında uçuşlara başladı. Pegasus, Brüksel, Köln ve Düsseldorf’a yapılacak uluslararası uçuşların yanı sıra her Çarşamba 22:05’te Sabiha Gökçen Havalimanı ile Zafer Havalimanı, her Perşembe 07:35’te Zafer Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında karşılıklı uçuşlar yapacak.

Pegasus Havayolları, Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olma özelliğini taşıyan Zafer Havalimanı’na ilk uluslararası uçuşunu Brüksel’den gerçekleştirdi. Ülkenin önde gelen havayolu şirketlerinden olan Pegasus, Zafer Havalimanı’na Brüksel, Düsseldorf, Köln gibi uluslararası uçuşların yanı sıra, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan da yurt içi seferlerini sürdürecek. Pegasus Havayolları ve Zafer Havalimanı arasında yapılması planlanan uçuşlar, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Zafer Havalimanı’na her Çarşamba saat 22:05’te, Zafer Havalimanı’ndan Sabiha Gökçen Havalimanı’na ise her Perşembe 07:35’te yapılacak karşılıklı uçuşlar ile sürecek.

Zafer Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında haftalık düzenli olarak gerçekleştirilecek uçuşlar Türkiye’nin tarım, ticaret ve turizmine büyük faydaları olan Kütahya, Afyon, Uşak illerinin ekonomik ve sosyal gelişimine de katkı sağlayacak. Zafer Havalimanı’nın artan düzenli uçuşları,  altyapısı ve tesisleriyle bölgenin yurt içi ve yurt dışı hava ulaşımına uzun vadeli ve kalıcı çözümler sunmaya devam edecek.

Devamını Oku

Genel

Qatar Airways ve Virgin Australia, Arabian Travel Market’te Yeni Stratejik Ortaklığını Açıkladı

Yayınlayan

Yeni anlaşma, Virgin Australia ve Qatar Airways yolcularına benzersiz ödüller ve her iki havayolunun ağında sorunsuz seyahat sunan kapsamlı bir kod paylaşımı anlaşması ve benzersiz üyelik ortaklığı avantajları içeriyor.

Bu anlaşma Qatar Airways yolcuları için Avustralya’daki 35 destinasyonda ve Virgin Australia yolcuları için dünya çapında 140’tan fazla destinasyonda artan seyahat seçenekleri ve avantajları sunacak.

DOHA, Katar : Qatar Airways, 2021 Skytrax endüstri ödüllerinde ‘Dünyanın En İyi Havayolu’ seçildi ve Avustralya’nın en sevilen taşıyıcısı Virgin Australia, bugün her iki havayolunun ağlarını, dinlenme salonlarını ve üyelik programlarını önemli ölçüde genişletecek yeni bir stratejik ortaklığı duyurdu.

Yıl ortasında başlayacak olan ortaklık, Qatar Airways’in Avustralya ağ geçitleri ve Melbourne, Sidney dahil olmak üzere önemli Virgin Australia merkezleri arasında uygun aktarma seçenekleriyle, Avustralya ve Qatar Airways’in küresel ağı arasında seyahat ederken yolculara daha fazla erişim, benzersiz müşteri deneyimi ve benzersiz avantajlar sağlayacak. Brisbane, Adelaide ve Perth ile yapılan anlaşmalar, Avustralya için kritik bir ticaret ve turizm artışı sağlarken, her iki havayolunun müşterileri için yeni bir seyahat fırsatları dünyası sunacak.

Ortaklık anlaşması, Qatar Airways’in önemli bir varlık gösterdiği Dubai’deki Arabian Travel Market’in başlangıcında duyuruldu.

Qatar Airways şu anda Melbourne, Sidney, Brisbane ve Perth’e günlük uçuşların yanı sıra Adelaide’ye Auckland, Yeni Zelanda’ya devam eden haftalık üç uçuş gerçekleştiriyor. Yeni kod paylaşımı anlaşması sayesinde, Qatar Airways yolcuları, Virgin Australia’nın geniş iç hat ağındaki Cairns, Gold Coast, Alice Springs ve Broome dahil olmak üzere Avustralya’nın önemli turistik destinasyonları da dahil 35 varış noktasına tek bir rezervasyonla sorunsuz bir şekilde seyahat edebilecek. Qatar Airways yolcuları ayrıca Virgin Australia’nın Fiji ve Queenstown, Yeni Zelanda dahil olmak üzere yakın zamanda yeniden faaliyete geçen kısa mesafeli uluslararası pazarlarına da erişebilecek. Benzer şekilde, Virgin Australia müşterileri ve havayolunun ödüllü Velocity Frequent Flyer üyeleri, Virgin Australia misafirleri için, Qatar Airways’in geniş ağına erişim, çok çeşitli destinasyonlara tek noktadan bağlantı ve Virgin Australia web sitesi aracılığıyla Qatar Airways uçuş rezervasyonu yapma olanağı sağlar. Qatar Airways, Avrupa’da 54 şehre haftada 600’den fazla uçuşla hizmet veriyor ve Virgin Australia müşterileri için çok çeşitli yeni seçenekler sunuyor. Aynı şekilde, Qatar Airways yolcuları, www.qatarairways.com  üzerinden Virgin Australia ağına uçuş rezervasyonu yapabilir.

Stratejik ortaklık, Qatar Airways Privilege Club üyelerinin Virgin Australia ile uçarken Avios kazanmalarına ve kullanmalarına olanak tanıyan karşılıklı üyelik avantajlarını da içerecek ve Velocity üyelerine Qatar Airways hizmetlerinde seyahat ederken benzer avantajlar sağlanacak. Privilege Club ve Velocity üyeleri ayrıca, statü kademesine bağlı olarak ücretsiz dinlenme salonu erişimi, ücretsiz ekstra bagaj hakkı, öncelikli check-in, öncelikli uçağa biniş ve sırasıyla Virgin Australia ve uçuş sırasında öncelikli bagaj teslimi gibi çok çeşitli diğer benzersiz avantajlardan yararlanacak.  Qatar Airways Privilege Club kısa süre önce Avios ile ortaklığı aracılığıyla programını geliştirerek üyeleri için tahakkuk ve geri ödeme fırsatlarını önemli ölçüde genişletti.

Virgin Australia ile olan ortaklık, Qatar Airways’in Avustralya’yı dünyaya bağlama konusundaki uzun vadeli taahhüdüne dayanmaktadır. COVID-19 salgını sırasında, Qatar Airways, Avustralya’ya sürekli olarak uluslararası hizmetler sunan ve Avustralyalıların evlerine dönmeleri için kritik bağlantılar sağlayan tek havayoluydu.

Qatar Airways Group İcra Kurulu Başkanı Sayın Akbar Al Baker şunları söyledi: “Avustralya ile güçlü, uzun süreli bir ilişkimiz var ve Virgin Australia ile bu anlaşma en çok ihtiyaç duyulan bir zamanda geliyor. Bu ortaklık Avustralyalı yolculara Aileleri ve arkadaşları ile yeniden bağlantı kurabilmek ve ticaretin çarklarını devam ettirebilmek için son iki yılda şiddetle özledikleri dünyaya erişim sağlayacaktır. Daha uzaklara seyahat edenler için, merkezimiz Hamad Uluslararası Havalimanı’nın ödüllü olanaklarından yararlanarak ileriye doğru yolculuklarını mümkün kılacaktır. Ayrıca güzel, kozmopolit Avustralya ülkesini Katar’a uçan yolcularımıza da açacaktır.

Virgin Australia Group İcra Kurulu Başkanı Jayne Hrdlicka şunları söyledi: “Bugün, uluslararası seyahat etmeye aç olan Virgin Australia ve Velocity Frequent Flyer üyeleri için harika bir haber. Unutulmaz seyahat deneyimleri yaratmaya inanılmaz derecede odaklandık ve Qatar Airways ile olan yeni ortaklığımız, Virgin Australia’nın ayak izini Orta Doğu, Avrupa ve Afrika’da önemli ölçüde genişletecek ve konuklarımıza dünyayı sorunsuz bir şekilde görebilmeleri için yüzlerce imkan daha sunacak. Virgin Australia ve Qatar Airways, ödüllü hizmetleriyle tanınırlar ve güçlerini birleştirmeleri, birlikte Avustralya, Orta Doğu, Avrupa, Afrika ve ötesi arasında seyahat ederken inanılmaz bir deneyim sunabilmemiz anlamına gelir. Qatar Airways, pandemi sırasında zor koşullarda dünyayla hayati bağlantıyı sürdürmekte Avustralya için çok önemli bir ortak oldu. Qatar Airways’in Virgin Australia ailesine katılmasından gurur duyuyoruz ve konuklarını yıl ortasında Virgin Australia hizmetlerinde ağırlamayı dört gözle bekliyoruz.”

Devamını Oku

Genel

Eurowings Airlines, Zafer Havalimanı seferlerine başlıyor

Yayınlayan

Avrupa’nın en büyük havayolu şirketlerinden Eurowings uluslararası sefer düzenlediği havalimanları arasına Zafer Havalimanı’nı da ekledi. Eurowings Zafer Havalimanı’na ilk seferlerini 29 Mayıs 2022 tarihinden itibaren başlatacak.

Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olan Zafer Havalimanı’na yeni uluslararası uçuş hatları ile güçlenmeye devam ediyor. Avrupa’nın önde gelen havayolu şirketlerinden Eurowings de 29 Mayıs 2022 tarihinden itibaren Zafer Havalimanı – Düseldorf arasında karşılıklı sefer düzenlemeye başlayacağını duyurdu. Pegasus Havayolları ve Corendon Airlines’ın ardından Zafer Havalimanı’nı uluslararası uçuşlarına ekleyen üçüncü havayolu şirketi olan Eurowings, 21 Temmuz’da da Stuttgart seferlerini başlatacak. Uygun maliyetli bilet fiyatları ve güvenli uçuşları ile Avrupa’da ağrılıkla tatilciler tarafından tercih edilen Eurowings müşteri memnuniyeti sıralamasında da üst sıralarda yer alıyor.

Dünya standartlarındaki modern altyapısı ve tesisleri ile bölge ulaşımına 7/24 hizmet sunarak destek veren Zafer Havalimanı, son dönemde eklenen yeni uçuş hatları ile gelişimini sürdürüyor. Zafer Havalimanı, Türkiye’nin tarım, ticaret ve turizminde önemli bir gelişim potansiyeline sahip olan Afyon, Uşak ve Kütahya illerinin yurt içi ve yurt dışı hava ulaşımı ihtiyacına modern, uzun vadeli ve kalıcı bir çözüm getiriyor.

İç Ege bölgesinin sosyal ve ekonomik gelişim potansiyeline duyulan büyük güvenin göstergesi olan ve nesiller boyu kullanılacak, kalıcı ve stratejik bir eser olan Zafer Havalimanı, modern altyapı olanakları ve kolay ulaşım avantajı ile ülkemizin ulaşım altyapısına ve ekonomik gelişimine çok yönlü katkılar yapmaya devam edecek.

Devamını Oku

Kategoriler

Popüler Haberler