Connect with us

Genel

THY Genel Müdürü Kotil Soruları Yanıtladı

Yayınlandı

THY Genel Müdürü Kotil’in soruları cevaplaması Uçaktan detaylar Uçak içinde geçen konuşmalar THY Genel Müdürü Kotil soruları yanıtladı THY Genel Müdürü Kotil: “İran’ın açılımından dolayı yurt dışından bu ülkeye ulaşmak isteyen çok sayıda Alman, Fransız ve Amerikalı var. Biz de bunları taşımaya talibiz” “Tahran’a daha fazla sefer koymak istiyoruz. Bu anlamda talebimizi ilettik. 6 sefer yapıyoruz, eğer verirlerse 3 sefer daha istedik” “Rusya’da 9 noktaya uçuyoruz yani bir sorun yok. Rusya‘ya seyahatte doluluk oranı bir miktar düştü, 6 puanlık bir iniş vardı ama bu kısa bir dönemdi” “Yakıt fiyatlarının düşmesiyle bilet fiyatları da geriliyor. Dolayısıyla bunun nette çok bir etkisi olmuyor” Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, İran‘ın transit pazar olarak büyük fırsat sunduğunu belirterek, “Tahran’a daha fazla sefer koymak istiyoruz. Bu anlamda da talebimizi ilettik zaten. Tahran‘a günde 6 sefer yapıyoruz, eğer verirlerse 3 sefer daha istedik” dedi.

Kotil, THY‘nin filosuna 300’üncü uçağını katması vesilesiyle düzenlenen basın lansmanı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Şu anda siparişi verilmiş 216 uçak daha olduğu bilgisini veren Kotil, bu uçakların hepsinin 2021’in başına kadar geleceğini söyledi.

Kotil, büyük uçakların gelişinin gelecek sene başında biteceğini aktararak, “Aşağı yukarı, bu büyük uçaklarla 80’e doğru ilerliyoruz” diye konuştu.

THY‘nin uçak alımı için ayırdığı yatırım tutarına ilişkin bir soru üzerine Kotil, “Uçaklar için bu yıl yaklaşık 2 milyar dolarlık finansman sağladık” ifadesini kullandı.

Kotil, THY‘nin uçak alımları için görüşmelerinin devam edeceğini vurgulayarak, THY‘nin büyümesinin durmaması gerektiğini kaydetti.

Sipariş verilen uçaklarla 2021 yılında 450 rakamına erişmiş olacaklarını belirten Kotil, 2023 yılında 500 uçağa erişmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Kotil, THY‘nin şu anda uçtuğu nokta sayısının yeterince büyük olduğuna işaret ederek, “Şu anda 236 noktaya uçuyoruz. Bir ay sonra bu rakam 237 oluyor. Bu da dünyadaki en büyük yurt dışı networku. Bizim toplam günlük 1.200 seferimiz var. Bu network 2 bin seferi çok rahat kaldırır. Yani hiç destinasyon açmasak bile, neredeyse bir bu kadar uçağa da ihtiyacımız var ama biz açmaya devam ediyoruz. Dolayısıyla şirket de büyümeye devam ediyor” değerlendirmelerini yaptı.

“Bu sene yüzde 21 büyüyoruz”

Kotil, THY‘de personel sayısının artacağını belirterek, “Bu sene yüzde 21 büyüyoruz. Bu da aşağı yukarı sefer sayısında yüzde 15 gibi bir büyümeye tekabül ediyor. Çünkü uçaklar büyüyünce sefer sayısı da artıyor. Sefer sayısı arttıkça personel sayısı da o hızda artmak zorunda. Şu anda 9 binden fazla kabin personelimiz, 5 bine yakın pilotumuz var. Bunları matematik yaparsanız, birinden 500-600, diğerinden de 1,500 tane gerekiyor” diye konuştu.

Rusya seferlerinin iki ülke arasındaki ilişkiden nasıl etkilendiği sorusu üzerine Kotil, şunları ifade etti:

“Rusya’da biz transit taşıyoruz. Yurt dışı seferlerimizin yüzde 50’den fazlası transit yolcu. Bizim transit yolcumuz herhangi bir Rusya-Türkiye ilişkisinden etkilenmiyor. Moskova‘ya 6 sefer yapıyorduk, bu bir ara 5’e düştü ama tekrar 6’ya geldi. Rusya‘ya 9 noktaya uçuyoruz, yani bir sorun yok orada. Rusya‘ya seyahatte doluluk oranı bir miktar düştü, 6 puanlık bir iniş vardı ama bu kısa bir dönemdi.”

Kotil, isminin IATA genel müdürlüğü için geçmesinin anımsatılması üzerine, “Birçok şey için geçiyor ama ben şu anda buradayım” dedi.

İran transit pazar olarak büyük fırsat sunuyor”

İran‘a yeni seferlerin konulup konulmayacağı sorusuna Kotil, şöyle yanıt verdi:

“İran’la ilgili büyük fırsatlar var. Türkiye-İran pazarı pek değişmeyecek, biz orada zaten güçlüydük, devamlı gelip gidiyorlardı. Biz şu anda İran‘a toplamda 7 noktaya uçuyoruz.İran‘da diğer ülkelerden talep artacağı için kendi filoları da bunu taşıma gücünde olmayacağından, diğer ülkelerden gelen seferleri de o hava yolları bir anda eritemeyeceği için, bize büyük fırsat sunuyor transit pazar olarak. Yani İran‘a gitmek isteyeni ilk önce biz bağlarız. Biz devamlı talep ediyoruz,Tahran’a daha çok sefer koymak istiyoruz. Bu anlamda da talebimizi ilettik zaten. Tahran‘a günde 6 sefer yapıyoruz, eğer verirlerse 3 sefer daha istedik.”

Kotil, İran‘ın açılımından dolayı yurt dışından bu ülkeye ulaşmak isteyen çok sayıda Alman, Fransız ve Amerikalının olduğunu vurgulayarak, “Biz de bunları taşımaya talibiz. Yetkililere söyledik; ‘Eğer kolay ulaşılmazsa ülkenize, bu büyük gelişimi sağlayamazsınız. Onun için önümüzü açın. Biz çok uçalım'”ifadelerini kullandı.

İran hava yollarıyla ortak iş yaptıklarına da değinen Kotil, ancak onların büyümesinin vakit alacağını, bu nedenle aradaki boşluğu değerlendirmek istediklerini söyledi.

“Yakıt fiyatlarının düşmesinin nette çok bir etkisi yok”

Kotil, enerji fiyatlarındaki düşüşün maliyetlere bir etkisinin olup olmadığı sorusuna, yakıt fiyatlarının 2008’de de dip yaptığı yanıtını verdi.

Yakıt fiyatlarının düşmesiyle bilet fiyatlarının da gerilediğine işaret eden Kotil, “Dolayısıyla bunun nette bir çok bir etkisi olmuyor ama yakıt fiyatı düşünce eski uçaklar daha kullanılabilir oluyor. Bizim filomuz yeni, zaten çok yakıt kullanmıyor, verimli uçaklar. Kısacası düşen yakıt fiyatının pozitif etkisi var ama çok da fazla bir şeyi yok” ifadelerini kullandı.

Kotil, “THY’nin büyümesini neye bağlıyorsunuz?” sorusunu da şöyle yanıtladı:

“Bu çok geniş bir soru. 2005’ten bu güne Türkiye ekonomisi 3-4 kat, havacılık bilirsiniz, 2 kat büyüdü. Dolayısıyla Türkiye ekonomisinin büyük iş gücü var THY‘nin büyümesinde. Türk dış politikası, vizelerin kaldırılması, THY‘nin yönetim olarak atılımları büyük önem sağladı. İşte şu anda THY Avrupa‘da, öyle sanıyorum ki, ilk başlarda. Hava alanımız bilindiği üzere Frankfurt‘u da geçti. Bu 300’üncü uçak. 7 büyük uçaktan 70’ten daha fazlasına giden yol, aslında Türkiye‘nin gideceği yolu gösteriyor. Çok çalıştık, Allah da verdi.”

THY‘nin geçen yılki performansına ilişkin gelen bir soru üzerine ise Kotil, “2015 rakamlarını herkes açıklamadı, onun için tahminlerle gidiyoruz. Ancak bizi ilk 10’da her şekilde kabul edebilirsiniz” yorumunu yaptı.

 

Daha Fazla Oku
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Pegasus Havayolları’nın Sabiha Gökçen – Zafer Havalimanı uçuşları başladı

Yayınlayan

Ülkenin önde gelen havayolu şirketlerinden olan Pegasus, Sabiha Gökçen- Zafer Havalimanı arasında uçuşlara başladı. Pegasus, Brüksel, Köln ve Düsseldorf’a yapılacak uluslararası uçuşların yanı sıra her Çarşamba 22:05’te Sabiha Gökçen Havalimanı ile Zafer Havalimanı, her Perşembe 07:35’te Zafer Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında karşılıklı uçuşlar yapacak.

Pegasus Havayolları, Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olma özelliğini taşıyan Zafer Havalimanı’na ilk uluslararası uçuşunu Brüksel’den gerçekleştirdi. Ülkenin önde gelen havayolu şirketlerinden olan Pegasus, Zafer Havalimanı’na Brüksel, Düsseldorf, Köln gibi uluslararası uçuşların yanı sıra, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan da yurt içi seferlerini sürdürecek. Pegasus Havayolları ve Zafer Havalimanı arasında yapılması planlanan uçuşlar, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Zafer Havalimanı’na her Çarşamba saat 22:05’te, Zafer Havalimanı’ndan Sabiha Gökçen Havalimanı’na ise her Perşembe 07:35’te yapılacak karşılıklı uçuşlar ile sürecek.

Zafer Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında haftalık düzenli olarak gerçekleştirilecek uçuşlar Türkiye’nin tarım, ticaret ve turizmine büyük faydaları olan Kütahya, Afyon, Uşak illerinin ekonomik ve sosyal gelişimine de katkı sağlayacak. Zafer Havalimanı’nın artan düzenli uçuşları,  altyapısı ve tesisleriyle bölgenin yurt içi ve yurt dışı hava ulaşımına uzun vadeli ve kalıcı çözümler sunmaya devam edecek.

Devamını Oku

Genel

Qatar Airways ve Virgin Australia, Arabian Travel Market’te Yeni Stratejik Ortaklığını Açıkladı

Yayınlayan

Yeni anlaşma, Virgin Australia ve Qatar Airways yolcularına benzersiz ödüller ve her iki havayolunun ağında sorunsuz seyahat sunan kapsamlı bir kod paylaşımı anlaşması ve benzersiz üyelik ortaklığı avantajları içeriyor.

Bu anlaşma Qatar Airways yolcuları için Avustralya’daki 35 destinasyonda ve Virgin Australia yolcuları için dünya çapında 140’tan fazla destinasyonda artan seyahat seçenekleri ve avantajları sunacak.

DOHA, Katar : Qatar Airways, 2021 Skytrax endüstri ödüllerinde ‘Dünyanın En İyi Havayolu’ seçildi ve Avustralya’nın en sevilen taşıyıcısı Virgin Australia, bugün her iki havayolunun ağlarını, dinlenme salonlarını ve üyelik programlarını önemli ölçüde genişletecek yeni bir stratejik ortaklığı duyurdu.

Yıl ortasında başlayacak olan ortaklık, Qatar Airways’in Avustralya ağ geçitleri ve Melbourne, Sidney dahil olmak üzere önemli Virgin Australia merkezleri arasında uygun aktarma seçenekleriyle, Avustralya ve Qatar Airways’in küresel ağı arasında seyahat ederken yolculara daha fazla erişim, benzersiz müşteri deneyimi ve benzersiz avantajlar sağlayacak. Brisbane, Adelaide ve Perth ile yapılan anlaşmalar, Avustralya için kritik bir ticaret ve turizm artışı sağlarken, her iki havayolunun müşterileri için yeni bir seyahat fırsatları dünyası sunacak.

Ortaklık anlaşması, Qatar Airways’in önemli bir varlık gösterdiği Dubai’deki Arabian Travel Market’in başlangıcında duyuruldu.

Qatar Airways şu anda Melbourne, Sidney, Brisbane ve Perth’e günlük uçuşların yanı sıra Adelaide’ye Auckland, Yeni Zelanda’ya devam eden haftalık üç uçuş gerçekleştiriyor. Yeni kod paylaşımı anlaşması sayesinde, Qatar Airways yolcuları, Virgin Australia’nın geniş iç hat ağındaki Cairns, Gold Coast, Alice Springs ve Broome dahil olmak üzere Avustralya’nın önemli turistik destinasyonları da dahil 35 varış noktasına tek bir rezervasyonla sorunsuz bir şekilde seyahat edebilecek. Qatar Airways yolcuları ayrıca Virgin Australia’nın Fiji ve Queenstown, Yeni Zelanda dahil olmak üzere yakın zamanda yeniden faaliyete geçen kısa mesafeli uluslararası pazarlarına da erişebilecek. Benzer şekilde, Virgin Australia müşterileri ve havayolunun ödüllü Velocity Frequent Flyer üyeleri, Virgin Australia misafirleri için, Qatar Airways’in geniş ağına erişim, çok çeşitli destinasyonlara tek noktadan bağlantı ve Virgin Australia web sitesi aracılığıyla Qatar Airways uçuş rezervasyonu yapma olanağı sağlar. Qatar Airways, Avrupa’da 54 şehre haftada 600’den fazla uçuşla hizmet veriyor ve Virgin Australia müşterileri için çok çeşitli yeni seçenekler sunuyor. Aynı şekilde, Qatar Airways yolcuları, www.qatarairways.com  üzerinden Virgin Australia ağına uçuş rezervasyonu yapabilir.

Stratejik ortaklık, Qatar Airways Privilege Club üyelerinin Virgin Australia ile uçarken Avios kazanmalarına ve kullanmalarına olanak tanıyan karşılıklı üyelik avantajlarını da içerecek ve Velocity üyelerine Qatar Airways hizmetlerinde seyahat ederken benzer avantajlar sağlanacak. Privilege Club ve Velocity üyeleri ayrıca, statü kademesine bağlı olarak ücretsiz dinlenme salonu erişimi, ücretsiz ekstra bagaj hakkı, öncelikli check-in, öncelikli uçağa biniş ve sırasıyla Virgin Australia ve uçuş sırasında öncelikli bagaj teslimi gibi çok çeşitli diğer benzersiz avantajlardan yararlanacak.  Qatar Airways Privilege Club kısa süre önce Avios ile ortaklığı aracılığıyla programını geliştirerek üyeleri için tahakkuk ve geri ödeme fırsatlarını önemli ölçüde genişletti.

Virgin Australia ile olan ortaklık, Qatar Airways’in Avustralya’yı dünyaya bağlama konusundaki uzun vadeli taahhüdüne dayanmaktadır. COVID-19 salgını sırasında, Qatar Airways, Avustralya’ya sürekli olarak uluslararası hizmetler sunan ve Avustralyalıların evlerine dönmeleri için kritik bağlantılar sağlayan tek havayoluydu.

Qatar Airways Group İcra Kurulu Başkanı Sayın Akbar Al Baker şunları söyledi: “Avustralya ile güçlü, uzun süreli bir ilişkimiz var ve Virgin Australia ile bu anlaşma en çok ihtiyaç duyulan bir zamanda geliyor. Bu ortaklık Avustralyalı yolculara Aileleri ve arkadaşları ile yeniden bağlantı kurabilmek ve ticaretin çarklarını devam ettirebilmek için son iki yılda şiddetle özledikleri dünyaya erişim sağlayacaktır. Daha uzaklara seyahat edenler için, merkezimiz Hamad Uluslararası Havalimanı’nın ödüllü olanaklarından yararlanarak ileriye doğru yolculuklarını mümkün kılacaktır. Ayrıca güzel, kozmopolit Avustralya ülkesini Katar’a uçan yolcularımıza da açacaktır.

Virgin Australia Group İcra Kurulu Başkanı Jayne Hrdlicka şunları söyledi: “Bugün, uluslararası seyahat etmeye aç olan Virgin Australia ve Velocity Frequent Flyer üyeleri için harika bir haber. Unutulmaz seyahat deneyimleri yaratmaya inanılmaz derecede odaklandık ve Qatar Airways ile olan yeni ortaklığımız, Virgin Australia’nın ayak izini Orta Doğu, Avrupa ve Afrika’da önemli ölçüde genişletecek ve konuklarımıza dünyayı sorunsuz bir şekilde görebilmeleri için yüzlerce imkan daha sunacak. Virgin Australia ve Qatar Airways, ödüllü hizmetleriyle tanınırlar ve güçlerini birleştirmeleri, birlikte Avustralya, Orta Doğu, Avrupa, Afrika ve ötesi arasında seyahat ederken inanılmaz bir deneyim sunabilmemiz anlamına gelir. Qatar Airways, pandemi sırasında zor koşullarda dünyayla hayati bağlantıyı sürdürmekte Avustralya için çok önemli bir ortak oldu. Qatar Airways’in Virgin Australia ailesine katılmasından gurur duyuyoruz ve konuklarını yıl ortasında Virgin Australia hizmetlerinde ağırlamayı dört gözle bekliyoruz.”

Devamını Oku

Genel

Eurowings Airlines, Zafer Havalimanı seferlerine başlıyor

Yayınlayan

Avrupa’nın en büyük havayolu şirketlerinden Eurowings uluslararası sefer düzenlediği havalimanları arasına Zafer Havalimanı’nı da ekledi. Eurowings Zafer Havalimanı’na ilk seferlerini 29 Mayıs 2022 tarihinden itibaren başlatacak.

Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olan Zafer Havalimanı’na yeni uluslararası uçuş hatları ile güçlenmeye devam ediyor. Avrupa’nın önde gelen havayolu şirketlerinden Eurowings de 29 Mayıs 2022 tarihinden itibaren Zafer Havalimanı – Düseldorf arasında karşılıklı sefer düzenlemeye başlayacağını duyurdu. Pegasus Havayolları ve Corendon Airlines’ın ardından Zafer Havalimanı’nı uluslararası uçuşlarına ekleyen üçüncü havayolu şirketi olan Eurowings, 21 Temmuz’da da Stuttgart seferlerini başlatacak. Uygun maliyetli bilet fiyatları ve güvenli uçuşları ile Avrupa’da ağrılıkla tatilciler tarafından tercih edilen Eurowings müşteri memnuniyeti sıralamasında da üst sıralarda yer alıyor.

Dünya standartlarındaki modern altyapısı ve tesisleri ile bölge ulaşımına 7/24 hizmet sunarak destek veren Zafer Havalimanı, son dönemde eklenen yeni uçuş hatları ile gelişimini sürdürüyor. Zafer Havalimanı, Türkiye’nin tarım, ticaret ve turizminde önemli bir gelişim potansiyeline sahip olan Afyon, Uşak ve Kütahya illerinin yurt içi ve yurt dışı hava ulaşımı ihtiyacına modern, uzun vadeli ve kalıcı bir çözüm getiriyor.

İç Ege bölgesinin sosyal ve ekonomik gelişim potansiyeline duyulan büyük güvenin göstergesi olan ve nesiller boyu kullanılacak, kalıcı ve stratejik bir eser olan Zafer Havalimanı, modern altyapı olanakları ve kolay ulaşım avantajı ile ülkemizin ulaşım altyapısına ve ekonomik gelişimine çok yönlü katkılar yapmaya devam edecek.

Devamını Oku

Kategoriler

Popüler Haberler