Connect with us

Genel

DHL Express’ten 800 milyon litrelik Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı anlaşması

Yayınlandı

DHL Express, Sürdürülebilir Havacılık yakıtı için bp ve Neste ile 800 milyon litreyi aşan toplam miktarla bugüne kadar yapılan en büyük anlaşmalardan ikisini yaptıklarını açıkladı.

Ÿ Bp ve Neste, DHL Express’e 2026 yılına kadar 800 milyon litrenin üzerinde Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı sağlamayı taahhüt ediyor.

Ÿ Yaşam döngüsü bazında elde edilecek CO2 tasarrufunun, yaklaşık 400 bin binek otomobilin yıllık sera gazı emisyonu ile eşdeğer olduğu hesaplanıyor.

Ÿ Dönüm noktası niteliğindeki bu anlaşmalar, Deutsche Post DHL Group’un 2030’a kadar tüm hava taşımacılığı için %30 oranında Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı kullanma hedefine doğru atılmış çok önemli bir adım.

Ÿ Deutsche Post DHL Group CEO’su Frank Appel: “SAF kullanımı şu anda havacılıkta COyaşam döngüsü emisyonlarını azaltmaya giden ana güzergâhlardan biri.”

Bonn/Almanya, : DHL Express, hava yolu lojistiğini karbonsuzlaştırma ve daha sürdürülebilir olma yolunda önemli bir adım attığını duyurdu. DHL, bp ve Neste ile önümüzdeki beş yıl içinde DHL Express’e 800 milyon litreden fazla Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) sağlanmasını öngören yeni stratejik iş birlikleri gerçekleştirildiğini doğruladı. Söz konusu yeni anlaşmalar, havacılık dünyasında bugüne kadar yapılan en büyük SAF anlaşmaları arasında yer alıyor. Daha önce San Francisco (SFO), Doğu Midlands (EMA) ve Amsterdam’daki (AMS) DHL ağında başlayan SAF kullanımına bu anlaşmalar da eklendiğinde, DHL Express’in 2026’ya kadar tüm hava taşımacılığında yüzde 10 SAF karışımı kullanma hedefi, yüzde 50’nin üzerinde bir oranla gerçekleşmiş olacak.  DHL, bu stratejik iş birlikleriyle havacılık yakıt döngüsünde yaklaşık 2 milyon ton karbondioksit emisyonu tasarrufu sağlanacağını öngörüyor; bu miktar, yaklaşık 400 bin binek otomobilin yıllık sera gazı emisyonuna eşdeğer[1].

DHL Express, 220 ülke ve bölgeden oluşan küresel ağında yılda 480 milyondan fazla acil gönderi niteliğinde belge ve paket taşıyor. Açıklayıcı bir örnek vermek gerekirse; söz konusu 800 milyon litre ile Cincinnati/ABD ve Almanya’nın Leipzig şehri arasındaki rotada yıllık yaklaşık 1.000 DHL uçuşu, yüzde 100 SAF kullanıldığını[2] varsayacak olursak Boeing 777’ler tarafından yaklaşık 12 yıl[3] boyunca gerçekleştirilebilir. Bu, toplamda 12 bin karbon nötr uzun mesafeli uçuş anlamına geliyor. 

Deutsche Post DHL Group CEO’su Frank Appel şunları söylüyor: “Dünyanın lider lojistik şirketi olarak müşterilerimize yeşil ve daha sürdürülebilir çözümler sunmak bizim sorumluluğumuz. Bp ve Neste ile yapılan tarihî nitelikteki SAF anlaşmaları, havacılık sektöründe atılan önemli bir adımı ifade ediyor ve sürdürülebilirlik yol haritamızın genel kapsamını doğrular bir nitelik taşıyor. SAF kullanımı şu anda havacılık yakıtı yaşam döngüsünde mevcut uçak tipleriyle CO2 emisyonlarını azaltmaya giden ana güzergâhlardan biridir.”

Air bp Kıdemli Başkan Yardımcısı Martin Thomsen, konuya ilişkin şunları söylüyor:

“Deutsche Post DHL Group ile stratejik ilişkimizi daha da derinleştiren bu önemli anlaşmayı tamamlamanın gururunu yaşıyoruz. Bp bir entegre enerji şirketine dönüşürken hammadde, global üretim, lojistik ve havaalanı altyapısını kapsayan değer zincirimizin gücünden yararlanıyoruz. SAF alanında karmaşık müşteri gereksinimlerine yönelik çözümler tasarlayıp sunabilecek iş hacmine ve ticari uzmanlığa sahip şirketlerin sayısı pek fazla değil. Bizim hedefimiz, karbonsuzlaştırma seçenekleri konusunda havaalanları ve hava yolu şirketleriyle daha da yakın çalışmak; küresel havacılık dünyasının daha düşük karbon hedeflerini gerçeğe dönüştürmesini desteklemek üzere SAF kullanımını hararetle teşvik ediyoruz.”

Deutsche Post DHL Group, Sürdürülebilirlik Yol Haritası’nda 2030 yılına kadar tüm hava taşımacılığında yüzde 30 SAF karışımı kullanmayı taahhüt etmiştir. Her iki tedarikçi de atık yağlardan üretilen SAF sağlayacaktır. Atık ve tortulardan elde edilen bu SAF, yaşam döngüsü boyunca, yerini aldığı geleneksel jet yakıtlarına kıyasla sera gazı emisyonunu yüzde 80’e varan miktarda azaltarak böylelikle DHL’in karbon ayak izini küçültecektir. Yakıtın sürdürülebilir olmasını temin etmek üzere gıda üretimine rekabet teşkil edebilecek ya da toprağın kullanım şeklinin dolaylı yoldan değişmesine neden olabilecek hammaddelerin kullanımından kaçınılmaktadır. 

DHL Express CEO’su John Pearson şunları söylüyor: “Her SAF anlaşmasıyla müşterilerimize yardımcı olmak üzere daha sürdürülebilir çözümleri devreye almak bakımından önümüzde duran büyük ödeve yönelik farkındalığımız daha da artıyor. Müşterilerimiz her gün bize düşük karbonlu lojistik çözümler hakkında sorular soruyor ve daha sürdürülebilir bir gelecek yaratma yolundaki ortak hedefimizde onlarla iş birliği yapmamızı istiyorlar. bp ve Neste ile yaptığımız yeni SAF anlaşmaları, bu yolculuğun kilometre taşlarıdır. Temel odağımız, şu anki tedarik açığını gidermek için daha fazla SAF tedarikçisine ilham vermek. Aynı zamanda, politikacıları Avrupa Birliği’nde ve dünya çapında SAF’ın pazardaki yükselişini hızlandırmak için, esnek SAF alımlarına ve kullanımına olanak verecek bir finansal mekanizma da dahil olmak üzere doğru çerçeveyi belirlemeye çağırıyoruz.”

Neste Başkanı ve CEO’su Peter Vanacker, şunları söylüyor:

“Şimdiye kadar gerçekleştirdiğimiz en büyük SAF anlaşması olan ve kilometre taşı niteliği taşıyan bu anlaşma, havacılıkla bağlantılı emisyonlara karşı harekete geçmeye dönük giderek artan ihtiyaç ve aciliyetin ve elbette kararlılığın altını çiziyor. Her iki şirketin müşterek hedeflerini ortaya koyan ve çocuklarımız için daha sağlıklı bir gelecek yaratma yolculuğumuzda biraz daha mesafe kaydetmemizi sağlayan bu önemli adımı DHL ile birlikte atmış olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bugün yapılan bu duyuru, aynı zamanda müşterilerin 2030’a kadar yılda en az 20 milyon ton COolmak üzere sera gazı emisyonlarını azaltmalarına somut olarak nasıl yardımcı olduğumuzu da ortaya koyuyor. SAF, havacılık sektörünün 2050 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşma gayretinin temel dayanak noktalarından biri. Bu hedefe ulaşmak için mevcut tüm hammadde ve çözümleri kullanarak havacılık değer zinciri boyunca tüm paydaşlarla ortak bir çaba sarf etmek gerekiyor.”

DHL Express, gelecekte Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı tedarikçileriyle iş ortaklığını genişletmeyi ve hava taşımacılığındaki SAF yüzdesini sürekli olarak artırmayı hedefliyor. DHL, Deutsche Post DHL Group’un Sürdürülebilirlik Yol Haritası’nda belirtildiği gibi, havacılığın sera gazı emisyonlarını önemli ölçüde azaltmak üzere yenilikçi teknolojileri destekleme yönündeki kararlılığını koruyor.

Daha Fazla Oku
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Pegasus Havayolları’nın Sabiha Gökçen – Zafer Havalimanı uçuşları başladı

Yayınlayan

Ülkenin önde gelen havayolu şirketlerinden olan Pegasus, Sabiha Gökçen- Zafer Havalimanı arasında uçuşlara başladı. Pegasus, Brüksel, Köln ve Düsseldorf’a yapılacak uluslararası uçuşların yanı sıra her Çarşamba 22:05’te Sabiha Gökçen Havalimanı ile Zafer Havalimanı, her Perşembe 07:35’te Zafer Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında karşılıklı uçuşlar yapacak.

Pegasus Havayolları, Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olma özelliğini taşıyan Zafer Havalimanı’na ilk uluslararası uçuşunu Brüksel’den gerçekleştirdi. Ülkenin önde gelen havayolu şirketlerinden olan Pegasus, Zafer Havalimanı’na Brüksel, Düsseldorf, Köln gibi uluslararası uçuşların yanı sıra, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan da yurt içi seferlerini sürdürecek. Pegasus Havayolları ve Zafer Havalimanı arasında yapılması planlanan uçuşlar, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Zafer Havalimanı’na her Çarşamba saat 22:05’te, Zafer Havalimanı’ndan Sabiha Gökçen Havalimanı’na ise her Perşembe 07:35’te yapılacak karşılıklı uçuşlar ile sürecek.

Zafer Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında haftalık düzenli olarak gerçekleştirilecek uçuşlar Türkiye’nin tarım, ticaret ve turizmine büyük faydaları olan Kütahya, Afyon, Uşak illerinin ekonomik ve sosyal gelişimine de katkı sağlayacak. Zafer Havalimanı’nın artan düzenli uçuşları,  altyapısı ve tesisleriyle bölgenin yurt içi ve yurt dışı hava ulaşımına uzun vadeli ve kalıcı çözümler sunmaya devam edecek.

Devamını Oku

Genel

Qatar Airways ve Virgin Australia, Arabian Travel Market’te Yeni Stratejik Ortaklığını Açıkladı

Yayınlayan

Yeni anlaşma, Virgin Australia ve Qatar Airways yolcularına benzersiz ödüller ve her iki havayolunun ağında sorunsuz seyahat sunan kapsamlı bir kod paylaşımı anlaşması ve benzersiz üyelik ortaklığı avantajları içeriyor.

Bu anlaşma Qatar Airways yolcuları için Avustralya’daki 35 destinasyonda ve Virgin Australia yolcuları için dünya çapında 140’tan fazla destinasyonda artan seyahat seçenekleri ve avantajları sunacak.

DOHA, Katar : Qatar Airways, 2021 Skytrax endüstri ödüllerinde ‘Dünyanın En İyi Havayolu’ seçildi ve Avustralya’nın en sevilen taşıyıcısı Virgin Australia, bugün her iki havayolunun ağlarını, dinlenme salonlarını ve üyelik programlarını önemli ölçüde genişletecek yeni bir stratejik ortaklığı duyurdu.

Yıl ortasında başlayacak olan ortaklık, Qatar Airways’in Avustralya ağ geçitleri ve Melbourne, Sidney dahil olmak üzere önemli Virgin Australia merkezleri arasında uygun aktarma seçenekleriyle, Avustralya ve Qatar Airways’in küresel ağı arasında seyahat ederken yolculara daha fazla erişim, benzersiz müşteri deneyimi ve benzersiz avantajlar sağlayacak. Brisbane, Adelaide ve Perth ile yapılan anlaşmalar, Avustralya için kritik bir ticaret ve turizm artışı sağlarken, her iki havayolunun müşterileri için yeni bir seyahat fırsatları dünyası sunacak.

Ortaklık anlaşması, Qatar Airways’in önemli bir varlık gösterdiği Dubai’deki Arabian Travel Market’in başlangıcında duyuruldu.

Qatar Airways şu anda Melbourne, Sidney, Brisbane ve Perth’e günlük uçuşların yanı sıra Adelaide’ye Auckland, Yeni Zelanda’ya devam eden haftalık üç uçuş gerçekleştiriyor. Yeni kod paylaşımı anlaşması sayesinde, Qatar Airways yolcuları, Virgin Australia’nın geniş iç hat ağındaki Cairns, Gold Coast, Alice Springs ve Broome dahil olmak üzere Avustralya’nın önemli turistik destinasyonları da dahil 35 varış noktasına tek bir rezervasyonla sorunsuz bir şekilde seyahat edebilecek. Qatar Airways yolcuları ayrıca Virgin Australia’nın Fiji ve Queenstown, Yeni Zelanda dahil olmak üzere yakın zamanda yeniden faaliyete geçen kısa mesafeli uluslararası pazarlarına da erişebilecek. Benzer şekilde, Virgin Australia müşterileri ve havayolunun ödüllü Velocity Frequent Flyer üyeleri, Virgin Australia misafirleri için, Qatar Airways’in geniş ağına erişim, çok çeşitli destinasyonlara tek noktadan bağlantı ve Virgin Australia web sitesi aracılığıyla Qatar Airways uçuş rezervasyonu yapma olanağı sağlar. Qatar Airways, Avrupa’da 54 şehre haftada 600’den fazla uçuşla hizmet veriyor ve Virgin Australia müşterileri için çok çeşitli yeni seçenekler sunuyor. Aynı şekilde, Qatar Airways yolcuları, www.qatarairways.com  üzerinden Virgin Australia ağına uçuş rezervasyonu yapabilir.

Stratejik ortaklık, Qatar Airways Privilege Club üyelerinin Virgin Australia ile uçarken Avios kazanmalarına ve kullanmalarına olanak tanıyan karşılıklı üyelik avantajlarını da içerecek ve Velocity üyelerine Qatar Airways hizmetlerinde seyahat ederken benzer avantajlar sağlanacak. Privilege Club ve Velocity üyeleri ayrıca, statü kademesine bağlı olarak ücretsiz dinlenme salonu erişimi, ücretsiz ekstra bagaj hakkı, öncelikli check-in, öncelikli uçağa biniş ve sırasıyla Virgin Australia ve uçuş sırasında öncelikli bagaj teslimi gibi çok çeşitli diğer benzersiz avantajlardan yararlanacak.  Qatar Airways Privilege Club kısa süre önce Avios ile ortaklığı aracılığıyla programını geliştirerek üyeleri için tahakkuk ve geri ödeme fırsatlarını önemli ölçüde genişletti.

Virgin Australia ile olan ortaklık, Qatar Airways’in Avustralya’yı dünyaya bağlama konusundaki uzun vadeli taahhüdüne dayanmaktadır. COVID-19 salgını sırasında, Qatar Airways, Avustralya’ya sürekli olarak uluslararası hizmetler sunan ve Avustralyalıların evlerine dönmeleri için kritik bağlantılar sağlayan tek havayoluydu.

Qatar Airways Group İcra Kurulu Başkanı Sayın Akbar Al Baker şunları söyledi: “Avustralya ile güçlü, uzun süreli bir ilişkimiz var ve Virgin Australia ile bu anlaşma en çok ihtiyaç duyulan bir zamanda geliyor. Bu ortaklık Avustralyalı yolculara Aileleri ve arkadaşları ile yeniden bağlantı kurabilmek ve ticaretin çarklarını devam ettirebilmek için son iki yılda şiddetle özledikleri dünyaya erişim sağlayacaktır. Daha uzaklara seyahat edenler için, merkezimiz Hamad Uluslararası Havalimanı’nın ödüllü olanaklarından yararlanarak ileriye doğru yolculuklarını mümkün kılacaktır. Ayrıca güzel, kozmopolit Avustralya ülkesini Katar’a uçan yolcularımıza da açacaktır.

Virgin Australia Group İcra Kurulu Başkanı Jayne Hrdlicka şunları söyledi: “Bugün, uluslararası seyahat etmeye aç olan Virgin Australia ve Velocity Frequent Flyer üyeleri için harika bir haber. Unutulmaz seyahat deneyimleri yaratmaya inanılmaz derecede odaklandık ve Qatar Airways ile olan yeni ortaklığımız, Virgin Australia’nın ayak izini Orta Doğu, Avrupa ve Afrika’da önemli ölçüde genişletecek ve konuklarımıza dünyayı sorunsuz bir şekilde görebilmeleri için yüzlerce imkan daha sunacak. Virgin Australia ve Qatar Airways, ödüllü hizmetleriyle tanınırlar ve güçlerini birleştirmeleri, birlikte Avustralya, Orta Doğu, Avrupa, Afrika ve ötesi arasında seyahat ederken inanılmaz bir deneyim sunabilmemiz anlamına gelir. Qatar Airways, pandemi sırasında zor koşullarda dünyayla hayati bağlantıyı sürdürmekte Avustralya için çok önemli bir ortak oldu. Qatar Airways’in Virgin Australia ailesine katılmasından gurur duyuyoruz ve konuklarını yıl ortasında Virgin Australia hizmetlerinde ağırlamayı dört gözle bekliyoruz.”

Devamını Oku

Genel

Eurowings Airlines, Zafer Havalimanı seferlerine başlıyor

Yayınlayan

Avrupa’nın en büyük havayolu şirketlerinden Eurowings uluslararası sefer düzenlediği havalimanları arasına Zafer Havalimanı’nı da ekledi. Eurowings Zafer Havalimanı’na ilk seferlerini 29 Mayıs 2022 tarihinden itibaren başlatacak.

Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olan Zafer Havalimanı’na yeni uluslararası uçuş hatları ile güçlenmeye devam ediyor. Avrupa’nın önde gelen havayolu şirketlerinden Eurowings de 29 Mayıs 2022 tarihinden itibaren Zafer Havalimanı – Düseldorf arasında karşılıklı sefer düzenlemeye başlayacağını duyurdu. Pegasus Havayolları ve Corendon Airlines’ın ardından Zafer Havalimanı’nı uluslararası uçuşlarına ekleyen üçüncü havayolu şirketi olan Eurowings, 21 Temmuz’da da Stuttgart seferlerini başlatacak. Uygun maliyetli bilet fiyatları ve güvenli uçuşları ile Avrupa’da ağrılıkla tatilciler tarafından tercih edilen Eurowings müşteri memnuniyeti sıralamasında da üst sıralarda yer alıyor.

Dünya standartlarındaki modern altyapısı ve tesisleri ile bölge ulaşımına 7/24 hizmet sunarak destek veren Zafer Havalimanı, son dönemde eklenen yeni uçuş hatları ile gelişimini sürdürüyor. Zafer Havalimanı, Türkiye’nin tarım, ticaret ve turizminde önemli bir gelişim potansiyeline sahip olan Afyon, Uşak ve Kütahya illerinin yurt içi ve yurt dışı hava ulaşımı ihtiyacına modern, uzun vadeli ve kalıcı bir çözüm getiriyor.

İç Ege bölgesinin sosyal ve ekonomik gelişim potansiyeline duyulan büyük güvenin göstergesi olan ve nesiller boyu kullanılacak, kalıcı ve stratejik bir eser olan Zafer Havalimanı, modern altyapı olanakları ve kolay ulaşım avantajı ile ülkemizin ulaşım altyapısına ve ekonomik gelişimine çok yönlü katkılar yapmaya devam edecek.

Devamını Oku

Kategoriler

Popüler Haberler