Dünyadan Haberler

Kaybolan Uçakla İlgili Açıklama Yapıldı.

Senegal Turizm ve Havayolları Bakanı Maimouna Ndoye Seck’in yaptığı açıklamaya göre; Senegal Air’a ait tahliye uçağının, Benin’e giden Boeing tipi yolcu uçağıyla havada çarpıştığı ve aldığı hasar nedeniyle düştüğü kesinleşti.

Terrou-bi Otel’de düzenlenen törende konuşan Bakan Seck, Burkina Faso’nun başkenti Ouagadougou’dan Senegal’e hasta taşıyan Senegal Air’a ait tahliye uçağının, 5 Eylül’de Senegal hava sahası içinde kaybolduğunu hatırlattı.

Arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini belirten Seck, Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall’ın talimatıyla kazanın nedenlerinin tespiti ve tekrarının önlenmesi amacıyla bağımsız bir soruşturma bürosunun kurulduğunu açıkladı.

Kazada kaybolan kişilerin yakınlarına psikolojik destek verdiklerini de ifade eden Seck,şunları söyledi.

“Kazayı ve nedenlerini çok yakından takip ediyoruz. Fransa ve Kanarya Adaları’ndan gelen ekipler de enkazı arama çalışmalarında bizimle işbirliği yapıyor. Tahliye uçağının, Benin’e giden Boeing tipi yolcu uçağıyla havada çarpıştığını ve aldığı hasar nedeniyle düştüğünü tahmin ediyoruz çünkü Ekvator Ginesi’nin başkenti Malabo’ya aynı akşam acil iniş yapan Boeing tipi yolcu uçağının pilotu havada bir cisimle çarpıştığını resmi makamlara rapor etti.”

Seck, özel havayolu şirketi Senegal Air’e ait uçağın, uçuş sertifikasının bulunduğunu ve rutin kontrollerinde eksiklik olmadığını kaydetti.

Kaybolan tahliye uçağında, 2’si Cezayirli, 1’i Kongolu 3 mürettebat ile Senegalli 3 kişiden oluşan sağlık ekibi ve 1 Fransız hastanın bulunduğu açıklanmıştı.

Show More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.