Güncel Haberler

Sani Şener’den AHL Açıklaması

TAV Group CEO’su Şener, “Atatürk Havalimanı’nın 2021’de dolan imtiyaz sözleşmesini ikame edecek 1-2 havalimanını portföyümüze katmayı hedefliyoruz” dedi

TAV Grup CEO’su Sani Şener, TAV Havalimanları Holding’in  Atatürk Havalimanı’nın yerine 1 veya 2 havalimanını portföylerine katmak istediklerini söyledi.

Şener, Atatürk Havalimanı’nın EBITDA’daki payı 2015’te yüzde 60 oldu; 2021 yılında bitecek imtiyaz sözleşmesine kadar bunu kompanse edecek stratejimiz hazır. Bu strateji kapsamında servis şirketlerimizin payını artırmak ve Atatürk Havalimanı’nı ikame edecek şekilde 1 veya 2 havalimanını portföyümüze katma hedefindeyiz” dedi.

Uzun dönemde havacılık dışı gelirlerin toplam gelirlere oranını yüzde 70’e çıkarmayı hedefldiklerini söyleyen TAV CEO’su, oranın 2015’te yüzde 54 olduğunu hatırlattı.

“TAV’ı büyütecek her türlü ortaklığa açığız” diyen Şener ayrıca, “Güneydoğu Asya, Afrika’ya odaklandık; Manila havalimanına, Hindistan ve ABD’deki özelleştirmelere bakıyoruz” diye konuşu.

Tunus havalimanı için kullanılan 360 milyon euro kredinin geri ödemelerini 3 yıl donduracak anlaşmayı ise 1-2 ay içinde imzalayabileceklerini ve bu süre sonunda yeniden konuşaklarını söyledi.

Show More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.